Praha-Strašnice zastávka

Praha-Strašnice zastávka
Celkový pohled z pěší lávky přes trať
Celkový pohled z pěší lávky přes trať
StátČeskoČesko Česko
KrajHlavní město Praha
MěstoPraha (část Strašnice)
Souřadnice
Praha-Strašnice zastávka
Praha-Strašnice zastávka
Praha-Strašnice zastávka, Praha
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice573063
TraťPraha – České Budějovice
Nadmořská výška200 m n. m.
V provozu1. května 190612. prosince 2020[1]
Dopravní koleje2
Nástupiště (nástupní hrany)2 (2)
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravatramvaj, autobus
Služby ve staniciNe
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Praha-Strašnice zastávka byla železniční zastávka, která se v letech 1906–2020 nacházela na bývalém úseku železniční trati Praha – České Budějovice mezi ulicemi Strančická a U Trati.

Historie

Počátky

(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Nástupiště ve směru do centra s čekárnou. Na protější straně někdejší prodejna jízdenek a čekárna ve směru na Benešov (stav z června 2014)

Území Strašnic protnula Dráha císaře Františka Josefa už v roce 1871, ovšem v té době se zde žádná zastávka nenacházela. První prokázaná žádost o její zřízení je datována do roku 1898, a to ze strany tehdy samostatné obce Staré Strašnice. Toho času bývalo častým jevem, že náklady na stavbu zastávky nesla obec, která o ni žádala, a ani v tomto případě tomu nebylo jinak. V letech 1903–1905 byla mezi Benešovem a Vršovicemi vystavěna druhá kolej, a tak práce za 26 tisíc korun zahrnovaly kromě zřízení přístupové cesty ještě stavbu dvou nástupišť o délce 170 metrů, dvou dřevěných čekáren s pokladnou a toaletami a také železné přechodové lávky s rozpětím 10,75 m a šířkou 2 m, která se později pro zastávku stala ikonickým prvkem.

Přesně rok od zahájení dvoukolejného provozu, 1. května 1906, byla zastávka uvedena do provozu. Její původní název byl Strašnice (německy Straschnitz), v roce 1924 změněný na Staré Strašnice zastávka a konečně v roce 1942 na Praha-Strašnice zastávka. Slovo zastávka bylo v názvu kvůli odlišení od nákladového nádraží Praha-Strašnice.

Přechod na pravostranný provoz

Na trati procházející zastávkou byl historicky zaveden levostranný provoz. Již krátce po vzniku Československa a poté znovu za existence Protektorátu Čechy a Morava se objevovaly úvahy o převedení provozu na pravostranný, avšak k nim nedošlo. Záměr se znovu objevil po skončení druhé světové války a zahrnoval nejrůznější úpravy, například prodloužení obou nástupišť o dalších 110 metrů, až k podjezdu v ulici V Korytech, k čemuž nakonec nedošlo. Pravostranný provoz byl v úseku z Uhříněvsi do Vršovic zaveden 28. dubna 1948, dále do Benešova pak o 14 dní později.

Další vývoj

Roku 1987 byly zdemolovány původní dřevěné přístřešky, které byly nahrazeny přístřešky železnými, které na zastávce vydržely až do ukončení provozu.

V rámci modernizace úseku trati z hlavního nádraží do stanice Praha-Hostivař, která probíhala v letech 2018–2022, došlo 12. prosince 2020 ke zrušení strašnické zastávky.[2] Náhradou za ni byla druhý den otevřena zastávka Praha-Eden a v září 2021 stanice Praha-Zahradní Město.[3][4]

Budoucnost

V letech 2022–2024 zde má místo trati vzniknout přibližně čtyřkilometrový liniový park, tzv. Vršovická drážní promenáda. V souvislosti s tím, aby místo neztratilo železniční atmosféru, mají být zachovány některé drážní prvky, například lávka a kousek nástupiště přímo v zastávce, kolejová pole, návěstidla a další.

Odkazy

Reference

  • simba. Duch místa železničního: (Praha-)Strašnice [online]. Koridory.cz, 2020-12-21 [cit. 2021-11-17]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Map Prague Geo.png
Autor: MrGreg + Alexrk2 + OpenStreerMaps.org, Licence: CC BY-SA 3.0
Mapa Prahy k využití pro geolokaci vytvořená pomocí OpenStreetMaps.org s úpravou barev a zvýrazněním hranic.
Crystal Clear action button cancel.svg
Autor: Ekips39 (vectorisation), Everaldo Coelho and YellowIcon (original), Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Praha-Strašnice zastávka, podélný pohled.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Praha-Strašnice. Praha-Strašnice zastávka.
Nádr Strašnice nástupiště celek.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Praha-Strašnice zastávka