Praha v týdnu

Praha v týdnu
Jazykčeština
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Praha v týdnu byl informační týdeník pro divadlo, biografy, nové filmy, výstavy a musea, literaturu, společnost a sport.

Týdeník vydávala akciová společnost Zádruha. Vyšlo pět ročníků v letech 1940–1944. Týdeník vycházel každý čtvrtek. Časopis řídil Ing. Adolf Ohárka a odpovědným redaktorem byl JUDr. Jaroslav Herman. Do divadelní rubriky přispívali např. Jaroslav Tumlíř, František Herman, František Kubr. Z herců to byli např. Rudolf Deyl a Otomar Korbelář. Oblast výtvarného umění a výstavy sledovaly Milada Lexová a Zdenka Kotíková. Literaturu a poezii recenzoval Jiří Suchánek. Časté byly rozhovory s předními osobnostmi naší divadelní a filmové scény (Nataša Gollová, Rudolf Hrušínský, Adina Mandlová aj.). Pozornost byla věnována českému hranému filmu a jeho recenzování. Do filmové rubriky přispívali: Jiří Havelka, Jiřina Parmová, Vladimír Bor, Artur Salava, Oldřich Kautský, Jiří Lederer (pseudonym Jiří Leden). Příspěvky o dějinách Prahy psal Čeněk Čechovský. Historií pražských zahrad se zabývala Marie Adamcová.

Literatura

  • Praha v týdnu, roč. 1 (1940), roč. 2 (1941) – NK ČR, Praha.
  • Bartošek, L.; Bartošková, Š.: Filmové profily – Československý filmový ústav Praha, 1987, str. 44–45.
  • Klos, E.: Dramaturgie je když...: filmový průvodce pro začátečníky i pokročilé. Československý filmový ústav Praha, 1987, str. 83–84.
  • Vopravil, J.: Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře. SPN, Praha, 1973, str. 615, 628, 718, 1334.

Externí odkazy