Prahový potenciál
V neurovědách prahový potenciál nebo prah je kritická mez, přes kterou membránový potenciál musí být depolarizován pro zahájení akčního potenciálu. Prahové hodnoty potenciálu jsou nezbytné pro regulaci a šíření signalizace v centrálním nervovém systému (CNS) a periferním nervovém systému (PNS).
Obvykle je prahový potenciál mezi -50 a -55 mV,[1] ale může se lišit v závislosti na několika faktorech. Klidový membránový potenciál (-70 mV) může být snížen nebo zvýšen pro dosažení prahové hodnoty pro sodné a draselné ionty. Příliv sodíku do buňky prostřednictvím otevřených, napěťově řízených sodíkových kanálů může depolarizovat membránu po předchozím dosažení prahového potenciálu, a tak ji vzrušovat, zatímco odliv draslíku nebo příliv chloru vede k hyperpolarizaci buňky, a tím brání, aby bylo dosaženo prahu.
Poznámky
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Threshold potential na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Autor: Artwork by Synaptidude at en.wikipedia, Licence: CC BY-SA 3.0
A. Schematic of an electrophysiological recording of an action potential showing the various phases which occur as the wave passes a point on a cell membrane. B. An actual action potential (blue trace) recorded from a mouse hippocampal pyramidal neuron. In this case, the action potential was stimulated by a prolonged pulse of current (brown trace; approx. 2 micro Amps) passed into the cell through the recording electrode. This method of stimulation distorts the AP compared to the schematic, in that the "real" action potential is sitting atop a voltage offset caused by the current pulse. Thus, for example, the "undershoot" is offset from the resting potential, although it would dip below rest if the offset were not present. The slow decline of the membrane potential back toward rest upon the termination of the current pulse reflects the long time constant of the neuronal membrane.