Pravda (noviny)

Pravda
Základní informace
Datum založení1912
Jazykruština
Periodicitakaždý den
Formátbroadsheet
Země původuRuskoRusko Rusko
Sídlo redakceMoskva, Rusko
Klíčové osoby
MajitelKomunistická strana Ruské federace
VydavatelPoložka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ96575715 (od 2002)
ŠéfredaktorBoris Komocki
Odkazy
ISSN0233-4275 a 1990-6838
WebOficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pravda (rusky: Правда, zvuk výslovnost) byl přední sovětský novinový deník, vydávaný Ústředním výborem Komunistické strany Sovětského svazu, mezi lety 19121991. Deník Pravda vznikl v Petrohradu transformací z někdejšího deníku Zvezda (rusky: Звезда), na území Moskvy se rozšířil až po roce 1918. V průběhu studené války byla Pravda západním světem vnímána jako oficiální hlas sovětských komunistů. 22. srpna 1991 byl deník na základě dekretu ruského prezidenta Borise Jelcina zrušen, většina bývalého personálu však založila nový deník stejného jména, který je ale spíše bulvárního ražení. Jiná skupina bývalých zaměstnanců sovětské Pravdy pak založila onlinové noviny Gazeta Pravda (rusky: Газета Правда), jejichž činnost je zastřešena Komunistickou stranou Ruské federace. Slovo pravda ve svém názvu používají i další noviny, a to sice Komsomolskaja pravda (rusky: Комсомо́льская пра́вда). Ta byla za sovětské éry vydávána jako oficiální deník dnes již nefungujícího Komunistického svazu mládeže (Komsomolu), samotný deník ovšem fungovat nepřestal a v současnosti se jedná o jeden z nejlépe prodávaných bulvárních deníků v Rusku.

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Газета Правда.svg
Logo of Pravda newspaper which includes two awards of the Order of Lenin and one award of the Order of the October Revolution.
ПРАВДАобращениесталина.jpg
"Правда", 3 июля 1941 года. Обращение И.В.Сталина к советскому народу.
Ru-правда.ogg
Autor: unknown, Licence: CC BY 2.0 fr
RIAN archive 360321 Surveyor of the newspaper "Pravda" printing works.jpg
(c) RIA Novosti archive, image #360321 / A. Cheprunov / CC-BY-SA 3.0
“Surveyor of the newspaper "Pravda" printing works”. Lidya Kulagina, a Surveyor of the newspaper "Pravda" print shop at work.
Wikidata-edit.svg
Autor: Krassotkin, Licence: CC BY-SA 3.0
Wikidata edit icon.