Pravidlo pravé ruky

Použití pravé ruky.
Levotočivý systém souřadnic je zobrazen vlevo, pravotočivý vpravo.

V matematice a fyzice je pravidlo pravé ruky běžná mnemotechnická pomůcka, která usnadňuje zapamatování znaménkové konvence pro vektory v pravotočivém souřadném systému.

Existuje několik variací pravidla, ale všechny se vztahují k volbě nějaké konvence.

Směr spojený s uspořádanou dvojicí směrů

Jedna z verzí pravidla pravé ruky se užívá v situacích, kde provádíme nějakou operaci s vektory a a b, při které záleží na pořadí operandů a výsledek operace je vektor c, který je na a i b kolmý. Nejběžnějším příkladem je vektorový součin. Pravidlo pravé ruky předepisuje tento postup pro určení jednoho ze dvou možných směrů:

  • Jsou-li vektory a a b znázorněny ukazovákem a prostředníkem pravé ruky, pak vektorový součin a × b má směr palce.

Směr spojený s rotací

Pro vektor daný směrem rotace viz pravidlo úchopu pravou rukou.

Jiná podoba pravidla pravé ruky se používá v situacích, kde se vektor přiřazuje určité rotaci tělesa, tekutiny nebo magnetického pole. Na druhou stranu pokud známe vektor dané rotace, s pomocí pravidla pravé ruky určíme směr rotace.

  • Prsty pravé ruky jsou ohnuté a ukazují ve směru pohybu nebo magnetického pole. Palec ukazuje směr vektoru.

Pravidlo lze použít i pro určení typu šroubovice. Prsty pravé ruky sledujeme její závity a pokud se ruka pohybuje ve směru který ukazuje palec, jde o pravotočivou šroubovici. V opačném případě jde o levotočivou šroubovici. (V tomto případě však o pravé pravidlo pravé ruky nejde).

Použití

Pravidlo můžeme použít k určení směru výsledku vektorového součinu. Díky tomu nachází široké využití ve fyzice — všude tam, kde se objevuje vektorový součin.

Seznam veličin, jejichž určování je spojeno s pravidlem pravé ruky:

Síla, kterou působí magnetické pole na vodič, který se v tomto poli nachází se určuje pomocí Flemingova pravidla levé ruky.

Flemingovo pravidlo levé ruky

Levá ruka

V některých případech je vhodné použít opačnou konvenci, kde jeden z vektorů má opačný směr a tak vytváří trojici, kterou znázorníme levou rukou. Například některé metamateriály mají zápornou permitivitu a permeabilitu[1], což jim dodává zvláštní elektromagnetické vlastnosti. V běžných materiálech se magnetické pole řídí pravidlem pravé ruky, avšak tyto metamateriály se chovají právě opačně.

Odkazy

Související články

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Right-hand rule na anglické Wikipedii.

  1. KULHÁNEK, Petr. Metamateriály. Aldebaran bulletin [online]. 2006-07-12 [cit. 2007-12-26]. Roč. 4, čís. 16. Dostupné online. ISSN 1214-1674. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Rechte-hand-regel.jpg
Autor: Abdull, Licence: CC BY-SA 3.0
Rechte Hand, die die Rechte-Hand-Regel erklärt. a,b,c / x,y,z sind Vektoren, l,B,F stehen für die Formel . F ist hierbei die Lorentzkraft, die auf einen stromdurchflossenen Leiter l ausgeübt wird, wenn auf ihn ein B-Feld einwirkt.

Der Daumen zeigt in Richtung der Ursache (technische Stromrichtung I bzw. Bewegungsrichtung der positiven Ladung q also von + nach -). Der Zeigefinger zeigt in Richtung der magnetischen Feldlinien, also der Vermittlung (B-Feld ) von Nord nach Süd. Der Mittelfinger entspricht der Wirkung (Kraft).

Bei negativen bewegten Ladungen gilt dies analog, allerdings für die linke Hand.
Right hand rule.png
Rysunek przedstawiający regułę prawej dłoni.
LeftHandOutline czech.png
Autor: Mifeet, based on Douglas Morrison's image, Licence: CC BY-SA 3.0
Czech version of an illustration of Fleming's left hand rule
Česká verze kresby levé ruky, která demostruje Flemingovo pravidlo levé ruky