Prelát
Prelát (latinsky praelatus představený) je označení pro klerika, který je ordinářem (např. biskupem), nebo mu přísluší hodnost ordináři ekvivalentní či nadřazená (např. vyšší úředník kurie, či určité kapitulní dignity). Titulu se užívá v římskokatolické církvi a v některých protestantských episkopálních církvích, například v anglikánské církvi.
Krom řádných, resp. skutečných prelátů, existuje též status osobního či čestného preláta – čestný titul, který není spojen s žádnými pravomocemi (a často ani povinnostmi), kterým Svatý stolec vyznamenává zasloužilé duchovní.
Katolická církev
Prelát minor a maior
V katolickém prostředí rozlišujeme podle přijatého kněžského svěcení: prelát maior (latinsky praelatus maior – prelát větší) a prelát minor (latinsky praelatus minor – prelát menší). Prelát maior přijal biskupské svěcení. Do této kategorie patří biskupové a arcibiskupové. V případě kardinálů, již jsou hierarchicky biskupům a arcibiskupům nadřazení, je situace s rozlišením na prelát maior či prelát minor obtížnější. Ze zvláštního důvodu může být papežem udělena výjimka, a může být kardinál i bez biskupského svěcení, pouze s kněžským svěcením. Typickým příkladem je kardinál Tomáš Špidlík, který byl kreován kardinálem, ale biskupské svěcení nepřijal. V tom případě ho můžeme označit jako: prelát minor. Prelát minor má pouze kněžské svěcení.
Heraldika
Heraldickým odznakem preláta je široký renesanční klobouk (italsky galero), též se užívá výraz pastýřský klobouk (italsky zvaný: saturno či cappello romano) nad štítem se šesti nebo desíti třapci v různých barvách, dle přijatého svěcení nebo svěřeného úřadu konkrétnímu hodnostáři.
Liturgie
V liturgii pak prelát může používat insignie, které mu vlastním právem přísluší. Mezi ně patří např. pektorál či kanovnické numisma, dříve také pontifikální rukavice a další.
Prelatura
Prelatura označuje v tomto smyslu
- úřad preláta či území, na němž má vymezenou působnost (u diecézního biskupa je jeho prelaturou diecéze),
- budovu, sídlo preláta, například obydlí opata v klášteře,
nebo (v římskokatolické církvi) v užším smyslu
- jurisdikční strukturu osobního charakteru ustavenou pro zvláštní pastorační účely (osobní prelatura),
- typ místní církve, vymezený územně a zřízený pro zvláštní okolnost (územní prelatura).
Galerie
- Znak preláta maior Jana Adama z Mitrovic, biskupa litoměřického (po papežské instrukci Ut sive sollicite z roku 1969 již ve znaku nejsou užívány mitra a berla)
- Znak preláta minor Jiřího Hladíka, člena řádu křižovníků s červenou hvězdou, probošta litoměřické kapituly a generálního vikáře českého velkopřevorství Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského
- (c) I, SajoR, CC BY-SA 2.5Znak preláta minor Ernesta kardinála Simoniho, který ačkoli byl kreován kardinálem, nebyl vysvěcen na biskupa (získal dispens z důvodu vysokého věku)
- (c) I, SajoR, CC BY-SA 2.5Znak preláta maior Roberta kardinála Saraha, který byl arcibiskupem Conakry
V protestantismu
Preláti jsou jmenováni v anglikánské církvi a některých dalších protestantských denominacích.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prelate na anglické Wikipedii.
- ↑ Partnerschaft Fulda-Leitmeritz mit Leben erfüllt. Osthessen News [online]. 2005-10-08 [cit. 2020-04-13]. Dostupné online.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu prelát na Wikimedia Commons
- Encyklopedické heslo Praelát v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích
- Slovníkové heslo prelát ve Wikislovníku
- (česky) Ottův slovník naučný, heslo Praelat[nedostupný zdroj]
- (anglicky) Catholic encyclopedia, heslo Prelate
- (anglicky) Wikipedia, heslo Cappello romano
Média použitá na této stránce
Coat of arms of Jan Adam Bernhard, Bishop of Litoměřice
(c) I, SajoR, CC BY-SA 2.5
Coat of Arms of the Guinean Cardinal Robert Sarah, Prefect Emeritus of the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments.
Reference:
Autor: MKoala, Licence: CC BY-SA 3.0
Numisma kanovníků katedrální kapituly sv. Štěpána v Litoměřicích.
Autor: Martin Davídek, Licence: CC BY-SA 3.0
Karel Havelka jako probošt dne 8. června 2007 při výročí 950 let litoměřické kapituly