Prelát

Kanovník K. Havelka, katolický prelát, dlouhodobě působící na poli budování česko-německých vztahů[1]

Prelát (latinsky praelatus představený) je označení pro klerika, který je ordinářem (např. biskupem), nebo mu přísluší hodnost ordináři ekvivalentní či nadřazená (např. vyšší úředník kurie, či určité kapitulní dignity). Titulu se užívá v římskokatolické církvi a v některých protestantských episkopálních církvích, například v anglikánské církvi.

Krom řádných, resp. skutečných prelátů, existuje též status osobního či čestného preláta – čestný titul, který není spojen s žádnými pravomocemi (a často ani povinnostmi), kterým Svatý stolec vyznamenává zasloužilé duchovní.

Katolická církev

Numisma kanovníků katedrální kapituly v Litoměřicích (líc)

Prelát minor a maior

V katolickém prostředí rozlišujeme podle přijatého kněžského svěcení: prelát maior (latinsky praelatus maior – prelát větší) a prelát minor (latinsky praelatus minor - prelát menší). Prelát maior přijal biskupské svěcení. Do této kategorie patří biskupové a arcibiskupové. V případě kardinálů, již jsou hierarchicky biskupům a arcibiskupům nadřazení, je situace s rozlišením na prelát maior či prelát minor obtížnější. Ze zvláštního důvodu může být papežem udělena výjimka, a může být kardinál i bez biskupského svěcení, pouze s kněžským svěcením. Typickým příkladem je kardinál Tomáš Špidlík, který byl kreován kardinálem, ale biskupské svěcení nepřijal. V tom případě ho můžeme označit jako: prelát minor. Prelát minor má pouze kněžské svěcení.

Heraldika

Heraldickým odznakem preláta je široký renesanční klobouk (italsky galero), též se užívá výraz pastýřský klobouk (italsky zvaný: saturno či cappello romano) nad štítem se šesti nebo desíti třapci v různých barvách, dle přijatého svěcení nebo svěřeného úřadu konkrétnímu hodnostáři.

Liturgie

V liturgii pak prelát může používat insignie, které mu vlastním právem přísluší. Mezi ně patří např. pektorál či kanovnické numisma, dříve také pontifikální rukavice a další.

Prelatura

Prelatura označuje v tomto smyslu

nebo (v římskokatolické církvi) v užším smyslu

Galerie

V protestantismu

Preláti jsou jmenováni v anglikánské církvi a některých dalších protestantských denominacích.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prelate na anglické Wikipedii.

  1. Partnerschaft Fulda-Leitmeritz mit Leben erfüllt. Osthessen News [online]. 2005-10-08 [cit. 2020-04-13]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Biskup Bernhard Jan Adam.jpg
Coat of arms of Jan Adam Bernhard, Bishop of Litoměřice
Coat of arms of Robert Sarah.svg
(c) I, SajoR, CC BY-SA 2.5
Coat of Arms of the Guinean Cardinal Robert Sarah, Prefect Emeritus of the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments.

Reference:

Jiří Hladík O.Cr.jpg
Autor: Salman Diweny, Licence: CC BY-SA 4.0
coat of arms of Jiri Hladík O.Cr.
Numisma kanovníků katedrální kapituly v Litoměřicích (líc).JPG
Autor: MKoala, Licence: CC BY-SA 3.0
Numisma kanovníků katedrální kapituly sv. Štěpána v Litoměřicích.
Karel Havelka 8.6.2007 při výročí 950 let litoměřické kapituly.jpg
Autor: Martin Davídek, Licence: CC BY-SA 3.0
Karel Havelka jako probošt dne 8. června 2007 při výročí 950 let litoměřické kapituly