Prezentace ve výtahu
Prezentace ve výtahu (anglicky elevator pitch, doslova „výtahový prodej“) je krátká souhrnná prezentace, která rychle a jednoduše představuje osobu, profesi, produkt, službu, organizaci nebo událost, společně s jejich hodnotovou propozicí.[1] Tento způsob prezentace je oblíbený především u osob, které často potřebují rychle předávat důležité myšlenky – např. projektoví manažeři, prodejci, marketingoví evangelisté a tvůrci instituční politiky.
Původ názvu
Pojmenování „prezentace ve výtahu“ vychází z předpokladu, že by myšlenku v takto shrnuté podobě mělo být možné představit spolucestujícímu během cesty výtahem, tedy přibližně za dobu třiceti sekund až dvou minut.[2][3] Motivací je možnost náhodného setkání s významnou osobou při cestě výtahem a s tím spojená příležitost v krátkém čase tuto osobu zaujmout a získat ji pro svou myšlenku. V případě úspěchu pak může konverzace pokračovat i po opuštění výtahu nebo vyústit ve výměnu vizitek či naplánování schůzky.[4]
Aplikace
Podnikatelé využívají prezentaci ve výtahu k rychlému představení podnikatelského záměru rizikovému kapitalistovi nebo obchodnímu andělovi, od kterého chtějí získat finanční prostředky. Rizikoví kapitalisté totiž často posuzují kvalitu myšlenky právě podle kvality její prezentace ve výtahu a podnikatele o takovéto prezentace přímo žádají, aby s jejich pomocí mohli rychle rozpoznat špatné myšlenky a slabé týmy. Obsahem prezentace ve výtahu, jejíž cílem je představit podnikatelský záměr, by měla být podstata myšlenky, stav jejího rozpracování, tržní příležitosti, konkurenční výhody, potřebný kapitál a způsob jeho získání, nabídka investorovi, složení týmu a potenciální zisk pro investora.[5]
V osobním životě lze formu prezentace ve výtahu uplatnit v situacích jako je přijímací pohovor, seznamování či souhrn nabízených živnostenských služeb.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elevator pitch na anglické Wikipedii.
- ↑ PINCUS, Aileen. The Perfect (Elevator) Pitch [online]. Businessweek. Dostupné online.
- ↑ HAHN, Gerald J. Statistics-Aided Manufacturing: A Look Into the Future. The American Statistician. 1989, roč. 43, čís. 2, s. 74–79. Dostupné online. DOI 10.2307/2684502.
- ↑ PETERS, Tom. The Wow Project. Fast Company. 1999, roč. 24, s. 116. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-01. Archivováno 1. 6. 2010 na Wayback Machine.
- ↑ What is an Elevator Pitch? [online]. Mind Your Pitch. Dostupné online.
- ↑ Jak napsat podnikatelský plán [online]. BusinessInfo.cz, 2007-02-06 [cit. 2013-02-05]. Kapitola 6.1. Elevator Pitch – prezentace ve výtahu. Dostupné online.
Literatura
- KATZ, Jerome A.; GREEN, Richard P., II. Entrepreneurial Small Business. [s.l.]: McGraw-Hill Irwin Publishers, 2006. Dostupné online. ISBN 978-0-07-338157-2.
Související články
- Prohlášení o poslání
- Vize
Externí odkazy
- Co obsahuje podnikatelský plán - elevator pitch (BusinessInfo.cz)
- Mind Your Pitch
- Elevator Pitch builder Archivováno 30. 10. 2012 na Wayback Machine. (Harvard Business School)
- The Art of the Elevator Pitch (Business Know-How)
Média použitá na této stránce
Autor: No machine-readable author provided. JEDIKNIGHT1970 assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY 2.5
ELEVADOR INTERNO EN EL PALACIO POSTAL