Prezidentská fanfára
Prezidentská fanfára nebo prezidentská hymna je hudební skladba, která se užívá v mnoha zemích k přivítání prezidenta při jeho příchodu, případně také při prezidentské inauguraci poté, co zvolený kandidát složí slib a oficiálně se ujme prezidentského úřadu.
Příklady
Česká republika
Fanfáry ze Smetanovy opery Libuše byly použity při přivítání T. G. Masaryka v roce 1918. Od té doby jsou tradičně používány jako fanfáry prezidenta Československa a později Česka.[1]
Slovenská republika
Na Slovensku jsou od roku 1993 jako prezidentské fanfáry používány fanfáry z opery Svätopluk od Eugena Suchoně.[2]
Guatemala a Salvador
Prezidenti Guatemalské republiky a Salvadorské republiky používají jako prezidentskou fanfáru pochod La Granadera, který byl v letech 1823 až 1838 státní hymnou Federativní republiky Střední Ameriky.[3]
Spojené státy americké
V USA se jako prezidentská fanfára používá píseň Hail to the Chief. Prvním prezidentem, který byl poctěn touto skladbou, byl v roce 1829 Andrew Jackson. Oficiálně se prezidentskou hymnou stala roku 1954.[4] Původně však prezidentskou hymnou byla píseň Hail, Columbia, která zazněla již na inauguraci prvního prezidenta George Washingtona v roce 1789. Ta je v současnosti hymnou viceprezidenta.[5]
Ruská federace
V Rusku se používá fanfára s názvem K uchodu Prezidenta (К уходу Президента), kterou složil v roce 1991 šéfdirigent prezidentského orchestru Pavel Ovsjannikov.[6]
Odkazy
Reference
- ↑ HRDINOVÁ, Radmila. Tři Libuše k výročí vzniku republiky. Novinky.cz [online]. Borgis, a. s., 2018-09-06 [cit. 2024-02-09]. Dostupné online.
- ↑ Pred 60 rokmi v SND prvý raz uviedli Suchoňovu operu Svätopluk. Teraz.sk [online]. Tlačová agentúra Slovenskej republiky, 2020-03-09 [cit. 2024-02-09]. Dostupné online.
- ↑ DÍAZ, Jhoel. Los orígenes de la marcha presidencial de El Salvador: 'La Granadera'. Diario El Mundo [online]. 2024-06-01 [cit. 2024-06-15]. Dostupné online. (španělsky)
- ↑ Hail to the Chief [online]. Library of Congress [cit. 2024-02-09]. Dostupné online.
- ↑ MCCARTHY, Jack. Hail, Columbia [online]. The Encyclopedia of Greater Philadelphia [cit. 2024-02-12]. Dostupné online.
- ↑ BATURIN, Jurij. Печальные фанфары “К уходу Президента”. Novaja gazeta [online]. 2007-04-26 [cit. 2024-02-09]. Dostupné online.
Související články
- Prezidentská vlajka
- Královská hymna
- Portrét hlavy státu
Média použitá na této stránce
A member of "The President's Own" United States Marine Band, MGySgt Rugolo, plays the piccolo during a parade at Marine Barracks Washington. The Marine Band, founded in 1798, is the oldest continuously active professional musical organization in the country. (U.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. Chris Dobbs/Released)
Intro of Bedrich Smetana's Libuše is official fanfare of the president
Prezidentskaja Fanfara ("Президентская Фанфара") by the Russian composer Pavel Borisovich Ovsjannikov is official fanfare of the President of Russia.
Hail to the Chief, preceded by four ruffles and flourishes as played for the President of the United States of America, performed by the United States Navy Band's Ceremonial Band. Featured on the 1990s album Music For Honors and Ceremonies.
"Hail, Columbia", the former (unofficial) national anthem of the United States of America, preceded by four ruffles and flourishes as would be played for the Vice President of the United States, performed by the United States Navy Band Ceremonial Band. Featured on the 1990s album Music For Honors and Ceremonies.
Fanfáry prezidenta Slovenské republiky, původně královské fanfáry z opery Svätopluk od Eugena Suchoňe