Primáza
DNA primáza je druh DNA-dependentní RNA polymerázy, která se váže k enzymu helikáze, (se kterým vytváří komplex zvaný primozom). DNA primáza je schopná vytvořit podle vzoru v podobě templátové DNA k ní komplementární úsek RNA dlouhý několik nukleotidů, který slouží jako primer pro DNA polymerázu a umožňuje syntézu nového vlákna.
Význam
DNA polymeráza nedokáže začít syntézu nového vlákna. Proto se musí nejdříve vytvořit tzv. primer, což je krátký úsek RNA. Od primeru následně začíná samotná replikace DNA. V případě hlavního vlákna DNA směřujícího ve směru od 5' k 3' konci stačí jediný primer pro každou replikační vidlici. Pro druhé vlákno – ve směru 3'-5' – je však nutné vytvořit primer pro každý Okazakiho fragment, což jsou krátké úseky DNA vznikající v důsledku neschopnosti DNA polymerázy přidávat nové nukleotidy ve směru 3'-5'.
Po dokončení syntézy daného úseku nukleáza tyto RNA primery odstraní, DNA polymeráza je nahradí za DNA a ligáza je spojí. Tento krok je nutný ze dvou důvodů:
- RNA se na DNA obvykle neváže (pokud ano, pak takové párování většinou značí nějaké poškození)
- při syntéze RNA vzniká o několik řádů více chyb, než při syntéze DNA. Proto je primer nahrazen sekvencí komplementární k původnímu vláknu.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Primáza na Wikimedia Commons
- (anglicky)Overview article on primase structure and function (1995)
Média použitá na této stránce
3d ribbon/surface model of E.coli primase (dnaG) from PDB 3B39. Red.: J.E.Corn et al. (2008). Identification of a DNA primase template tracking site redefines the geometry of primer synthesis.. Nat Struct Mol Biol, 15, 163-169. PMID 18193061 [DOI: 10.1038/nsmb.1373]