Primer

Primer [prajmr] je řetězec nukleové kyseliny DNA, RNA nebo proteinu dlouhý několik bází, nebo aminokyselin v případě proteinů, který slouží jako počáteční místo replikace DNA či RNA. Bez primeru by enzym DNA polymeráza nebyl schopen začít syntézu nového řetězce. V eukaryotických i prokaryotických buňkách se při replikaci buněčné DNA využívá RNA primer, zatímco některé viry mohou používat ke své replikaci i DNA nebo proteinový primer. V molekulární biologii jsou nejčastěji používány DNA primery.

Funkce primeru

Při duplikování jaderné DNA vzniká primer aktivitou enzymu primázy, která vytváří krátký řetězec RNA. Primer je potřebný proto, že enzym, který katalyzuje replikaci - DNA polymeráza - umí pouze přidávat nukleotidy k již existujícímu řetězci. Primer je posléze odstraněn a nahrazen vlastní sekvencí DNA.

Syntetické primery

Syntetické primery se nejčastěji využívají pro polymerázovou řetězovou reakci. Jsou to oligonukleotidy (jednovláknové řetězce nukleové kyseliny dlouhé nejvýše několik desítek bází), které jsou komplementární k cílovému místu DNA.[1]

V současné době jsou primery komerčně dostupné, a to buď jako předpřipravené, nebo syntetizované na zakázku.

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

DNA replication blank.svg
DNA replication or DNA synthesis is the process of copying a double-stranded DNA molecule. This process is paramount to all life as we know it.