Princetonská univerzita

Princetonská univerzita
Princeton University
Logo univerzity
Logo
ClevelandTowerWatercolor20060829.jpg
Motto
Dei Sub Numine Viget
Datum založení1746
Studentů celkem6 885
Další informace
AdresaPrinceton, Spojené státy americké
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíIvy League, ORCID, Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition, Center for Research Libraries, Coalition for Networked Information, Consortium of Social Science Associations a arXiv
www.princeton.edu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Princetonská univerzita (Princeton University) je jedna z nejprestižnějších univerzit v USA. Je to soukromá univerzita sídlící ve městě Princeton, New Jersey. Je také jedním z osmi členů Ivy League.

Historie

Byla založena roku 1746 v Elizabeth, New Jersey, původně pod názvem College of New Jersey. Roku 1756 se přesunula do Princetonu a roku 1896 se přejmenovala na Princeton University. Princeton byla čtvrtá instituce pro vyšší vzdělávání ve Spojených státech a sama univerzita tvrdí, že byla „čtvrtou vysokou školou založenou v britské Severní Americe.“[1][2]

Princeton se tradičně zaměřuje na program bakalářského studia a akademická studia, nicméně v posledních desetiletích zvýšil svůj zájem o postbakalářské studium a nabízí velké množství vysoce hodnocených profesionálních magisterských úrovní a Ph.D. programů. Princeton University Library čítá přes šest milionů knih. Oblasti výzkumu mimo jiné zahrnují antropologii, geofyziku, entomologii a robotiku, zatímco Forrestal Campus má speciální zařízení pro studium fyziky plazmatu a meteorologie.

Princeton neměl nikdy žádné oficiální náboženské svazky, což bylo vzácné mezi americkými univerzitami té doby. Jednoho času měl úzký vztah s Presbyteriánskou církví, ale dnes je nesektářský a nedává na své studenty žádné náboženské požadavky.[1][3] Univerzita má vazby k Institute for Advanced Study, Princeton Theological Seminary a Westminster Choir College z Rider University.[4]

O Princetonu

Mnoho budov areálu univerzity má neogotické klenuté chodby (archway) a lucerny. Na tomto obrázku je Blair Arch, největší a nejznámější archway areálu.

Princeton nabízí dva hlavní bakalářské programy: Bachelor of Arts (A.B., bakalář umění) a Bachelor of Science in engineering (B.S.E., inženýr). Humanitní kurzy jsou tradičně semináře i polo týdenní přednášky s dodatečným diskusním seminářem, zvaným „precept“ (zkratka za preceptorial). Všichni kandidáti A.B. musí dokončit diplomovou práci a jeden nebo dva příklady nezávislého výzkumu, známé jako „junior papers“ nebo „J.P.s.“ Musí také splnit požadavek na dvousemestrové studium cizího jazyka a klasifikační požadavek na splnění celkem 31 seminářů. Kandidáti B.S.E. studují na paralelní koleji s důrazem na rigorózní vědu, studium matematiky a informatiky a minimálně dva semestry nezávislého studia s volitelnou diplomovou prací. Všichni studenti B.S.E. musí splnit minimálně 36 seminářů. Kandidáti A.B. mají běžně více svobody ve výběru kurzů, kvůli nižšímu vyžadovanému počtu seminářů, nicméně všichni si užívají poměrně vysoké úrovně svobody ve vytváření vlastnoručně strukturovaného studia.

Významná místa

Nassau Hall

Související informace naleznete také v článku Nassau Hall.
Nassau Hall

Nassau Hall je hlavní administrační budova univerzity.

McCarter Theatre

McCarter Theater

McCarterovo divadlo (McCarter Theatre) bylo postaveno společností Princeton Triangle Club za klubové příspěvky a dary od absolventa Princetonské univerzity Thomase McCartera. Dnes je Triangle Club oficiální studentská skupina pod dohledem univerzity a předvádí svůj každoroční podzimní muzikál. Světová premiéra produkce Univerzity – necenzurovaná verze Borise Godunova od Alexandra Sergejeviče Puškina – byla zahraná také v Roger S. Berlind Theatre (společně provozovaná McCarterovým divadlem a Princetonskou univerzitou), 12. dubna 2007, což ilustruje pokračující partnerství mezi Princetonem a McCarterem. McCarter je také uznáván jako jedno z předních regionálních divadel v USA.

Významní absolventi a vyučující

Princetonská univerzita a Česko

 • V lednu 2017 navštívil v rámci tzv. Transatlantických hudebních dnů symfonický orchestr Princetonské univerzity Prahu. Vystoupil v Rudolfinu, v komorním složení i v jiných sálech.[5]

Obrázková galerie

Odkazy

Reference

 1. a b Princeton in the American Revolution [online]. Princeton University, Office of Communications [cit. 2007-05-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Princeton, Rutgers, and Columbia were founded within a few years of each other. Princeton appears to be the fourth institution to conduct classes, based on dates that do not seem to be in dispute. Based on founding date, Princeton and the University of Pennsylvania both claim to be fourth oldest. The University of Pennsylvania once used 1749 as its founding date, making it fifth, but in 1899, its trustees adopted a resolution that established 1740 as the founding date. See “Building Penn's Brand” for background, and “Princeton vs. Penn: Which is the Older Institution?” Archivováno 19. 3. 2003 na Wayback Machine for Princeton's view. A “Log College” was operated by a Presbyterian minister in Bucks County, Pennsylvania, from 1726 until 1746; some have suggested a connection between it and the College of New Jersey, which would justify Princeton pushing its founding date back to 1726. Princeton, however, has never done so and a Princeton historian says that the facts “do not warrant” such an interpretation. [1] Archivováno 17. 11. 2005 na Wayback Machine.
 3. Compulsory chapel attendance was reduced from twice a day in 1882 and abolished in 1964: http://etcweb1.princeton.edu/cgi-bin/mfs/05/Companion/university_chapel.html?15#mfs[nedostupný zdroj]
 4. Both Princeton Theological Seminary and Westminster Choir College maintain cross-registration programs with Princeton.
 5. Česká filharmonie: Transatlantické hudební dny

Související články

 • Frist Campus Center
 • Ivy League
 • Princeton University Band
 • Princeton University Press
 • Princeton Glacier
 • The Daily Princetonian
 • Two Dickinson Street Co-op

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Princeton University Cleo tiger.jpg
Tiger, Princeton University, Princeton, New Jersey
Nassau Hall2.JPG
Autor: Geir Thorarinsson, Licence: CC-BY-SA-3.0
Nassau Hall, Princeton University, Princeton, New Jersey.
Princeton University Cleo side.jpg
Princeton University Clio Hall
Princeton University bounce ball.jpg
Princeton University basket ball
Princeton University rtrack.jpg
Princeton University Weaver Track.jpg
Princeton University square2.jpg
McCosh Courtyard with side of Chapel in background
Princeton University angle.jpg
Song of the Vowels, bronze, Jacques Lipchitz, 1931-32, outside Firestone Library at Princeton University.
ArchewayLantern.JPG
Autor: Původně soubor načetl GK tramrunner na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC-BY-SA-3.0
Lucerna v neogotické klenuté chodbě Princetonské univerzity.
Princeton University Nassua.jpg

Cannon Green, with Nassau Hall in the background.

US-NationalParkService-ShadedLogo.svg

This is an image of a place or building that is listed on the National Register of Historic Places in the United States of America. Its reference number is 66000465.

Princeton University Alexander.jpg
Princeton University Alexander
Princeton University halls2.jpg
Foulke/Henry Halls at Princeton University
McCarter Theater2.JPG
Autor: Geir Thorarinsson, Licence: CC-BY-SA-3.0
McCarter Theatre, Princeton NJ
Princeton University Nassau tigers.jpg

Bronze tiger sculptures by Alexander Phimister Proctor (1862-1950), dedicated 1909, in front of Nassau Hall doors; Princeton University; Princeton, New Jersey

US-NationalParkService-ShadedLogo.svg

This is an image of a place or building that is listed on the National Register of Historic Places in the United States of America. Its reference number is 66000465.

Princeton University Halls4.jpg
1903 Hall Courtyard at Princeton University
Princeton University fort qg.jpg
Blair Arch at Princeton University
Princeton University Museum.jpg
Princeton_University_Museum. Sculpture designed by Picasso in 1962, assembled by Norwegian artist Carl Nesjar [1] in 1971
Princeton University stadium.jpg
Princeton University football stadium
Princeton University halls.jpg
Lockhart Hall at Princeton University
Princeton University blob.jpg
"Oval with Points", Henry Moore, Installed 1971. Princeton University. Unsigned, no copyright notice. [1]
Princeton University tiger crest.jpg
Princeton University tiger crest
Princeton text logo.svg
Logo von Princeton
Princeton University halls3.jpg
Princeton University.
Princeton University Prospect.jpg
Princeton University Prospect
Princeton University Nassua 2.jpg

Nassau Hall at Princeton University

US-NationalParkService-ShadedLogo.svg

This is an image of a place or building that is listed on the National Register of Historic Places in the United States of America. Its reference number is 66000465.

Princeton University Prospect Garden.jpg
Princeton University Prospect Garden
Princeton University Frick Lab.jpg
Princeton University Frick Lab
Princeton University square.jpg
McCosh Courtyard; Chapel at left; Dickinson Hall in the background