Princip proporce

Související informace naleznete také v článku Obrazová kompozice.
Proporční schéma Vitruviánského mužekresbě Leonarda da Vinciho, z něhož lze odvodit tzv. zlatý řez (cca 1490, Gallerie dell'Accademia)

Princip proporce je jedním z pokročilých skladebných principů pro uspořádání prvků v obrazu. Na princip proporce se klade důraz ve všech oblastech umění – v malbě, fotografii, hudbě, literatuře, architektuře a dalších.[1] Proporce je poměr mezi jednotlivými rekvizitami, který použijeme pro posouzení velikosti objektů. Použijeme obraz předmětu, který je všeobecně znám a slouží jako měřítko. Volbu předmětu je potřeba zvážit, nesmí rušit a nesmí být v rozporu s obsahem snímku.[2]

Historie

Proporční estetika byla užívána již ve středověku, kdy všude vládly požadavky na symetrii. Proporce souvisela se zákonem „rámce“. Například postava se musela přizpůsobit prostoru a tvaru lunety v tympanonu, sloupu v portálu, sloupové hlavici atd. Někdy mohl tento rámec postavu zvýraznit, jindy zesměšnit. Proporce byla chápána jako atribut krásy. Proporční estetika však byla estetikou kvantitativní a nikdy nepřekonala kvalitativní zálibu té doby k příjemné barvě a světlu.[1]

Galerie

Reference

  1. a b Umberto Eco, Umění a krása ve středověké estetice
  2. Jiří Honskus. Fotografie, Technika snímání. [s.l.]: Pražská fotografická škola, 2004. 

Média použitá na této stránce

Steel under giant rolls being shaped for submarine construction at Electric Boat Company in Groton, Connecticut - NARA - 520848.tif
  • General notes: Use War and Conflict Number 816 when ordering a reproduction or requesting information about this image.
9-foot diameter Douglas Fir - 1900.jpg
Photo from brochure Seattle and the Orient. "A Washington Fir 9 Feet in Diameter". Lettering at the lower right of the photo (where photo credits often go in this pamphlet) appears to read "Fir tree 9 feet dia. / 350 / Wilse / Seattle". ("Wilse" is not entirely clear here, but is on other photos in the brochure.)
Eiffel Tower 1945.jpg
Picture of the Eiffel Tower taken in 1945. I flew to Paris and walked to the Eiffel Tower. The Eiffel Tower is significant because it only took a year [2 years] to build, its claimed to be the tallest structure (until 1931), and and it was built to celebrate the science and engineering of France.
Esquel.jpg
Autor: Doug Bowman, Licence: CC BY 2.0
A slice of the Esquel meteorite. This type of meteorite is from the core-mantle boundary of an ancient planetoid that was smacked apart billions of years ago. The metal is iron/nickel core material and the crystals are peridot from the mantle area. At the interface, they mix together as you can see. This piece is from my collection.