Program Helios

Prototyp sondy Helios

Program Helios byl kosmický program, vyvinutý v Německé spolkové republice s americkou pomocí v letech 1974 – 1976.[1]

Základní informace

Celý program byl určen k průzkumu meziplanetárního prostoru poblíž Slunce. Navázal na předchozí výzkumné sondy NASA: Pioneer 5 a Explorer 49. Byly vypuštěny dvě sondy, které měly v programu řadu amerických a německých experimentů. Obě družice byly stabilizovány pomalou rotací, z 50% byl jejich povrch pokryt slunečními bateriemi a druhých 50% ploškami odrážejícími dopadající záření. To proto, že poblíž Slunce bylo reálné nebezpečí přehřátí tělesa sondy. Sondy byly o hmotnosti 370 kg.

Obě byly uvedeny na dráhu pomocí tehdy nové rakety Titan 3E Centaur D1T.

Vypuštěné družice

Hodnocení programu

Protože start obou družic se vydařil a také let vč. předávání výsledků měření na Zemi, byl program úspěšný. S oběma sondami bylo časem ztraceno spojení. Sonda Helios 1 byla světovou rekordmankou Země v rychlosti umělého tělesa, letěla při průletu kolem Slunce až 64,7 km/s.[1]

Odkazy

Reference

  1. a b VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Mezinárodní spolupráce, s. 279. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Helios spacecraft.jpg
A Helios spacecraft prototype was encapsulated in its payload fairing in the Spacecraft Assembly and Encapsulation Facility [SAEF] here today. A flight version of the West German-built solar probe will be launched aboard a Titan/Centaur from Complex 41. The prototype is to be moved to Complex 41 for mating with the Titan/Centaur in early October. It will be removed and returned to the SAEF after completion of the Titan/Centaur terminal countdown demonstration in late October.