Prométheus (Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava)

Prométheus / Rozmach vědy, techniky a civilizace
exteriérová část nad rektorátem VŠB - Technické univerzity Ostrava
exteriérová část nad rektorátem VŠB - Technické univerzity Ostrava
Základní údaje
AutorVladislav Gajda
Datum odhalení1968 a 1973
Popis
Materiálměď
Umístění
UmístěníVysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
StátČeskoČesko Česko
Adresa17. listopadu 2172/15, 708 00, Ostrava-Poruba
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prométheus / Rozmach vědy, techniky a civilizace je měděný oboustranný reliéf, který se skládá ze dvou částí (větší v exteriéru a menší v interiéru) objektu rektorátu VŠB - Technické univerzity Ostrava v Ostravě-Porubě v Moravskoslezském kraji. Autorem reliéfu je český sochař a medailér Vladislav Gajda. Instalace na místo byla provedena v letech 1968 a 1973.

Popis díla

Reliéf Prométheus, plastiky Pedagogové a studenti a pítko u vchodu na rektorát VŠB - Technické univerzity Ostrava

Reliéf Prométheus / Rozmach vědy, techniky a civilizace je ztvárněn jako drúzovitě členěná křídla, která navozují hlubší souvislosti a významy, myšlenku titánské síly, stvoření, chytrosti, odvahy i síly vzdorovat. Motivem je mytický Titán Prométheus, který pomáhal lidstvu a jeho dramatický příběh antické mytologie se propojuje s myšlenkou moci přírody a umu člověka, který dobývá z hlubin země energii. Reliéf paralelně evokuje geologickou strukturu Ostravska. V období socialistického Československa nešlo prvotně projektovat dílo do mytologické (duchovní) roviny a proto se objevil variantní název díla „Rozmach vědy, techniky a civilizace“. Takto se posílila konkrétnost myšlenky dobývání uhlí a získávání energie pro blaho člověka.[1]

Reliéf Promethéus (interiérová část)

V kompozici první (exteriérové) části díla (instalace v r. 1968) je využito možnosti barevných i plastických kontrastů reliéfně zpracovaného kovu, neutrálního betonového pásu (nad vstupem v hlavním průčelí rektorátu VŠB - Technické univerzity Ostrava) a tyrkysově probarvené fasády budovy.[1]

Druhou (interiérovou) částí díla (instalace v r. 1973) je menší leštěný měděný reliéf, který působí jako prostupování venkovního měděného reliéfu do prostoru haly a galerie.[1]

Podrobnější informace o díle lze nalézt v[1][2].

Reliéf Promethéus (interiérová část)

Další informace

Reliéf Prométheus, spolu s několika dalšími uměleckými díly, tvoří expozice Univerzitního muzea VŠB - Technické univerzity Ostrava.

Reliéf Prométhea (jeho zjednodušená modifikace) se také stala námětem pro logo VŠB - Technické univerzity Ostrava a jejich fakult.[3]

Vedle reliéfu, se v exteriérech VŠB-TUO nachází Park ke 100. výročí vzniku ČSR a plastiky Pedagogové a studenti a Práce.

Odkazy

Reference

  1. a b c d ŠPAČKOVÁ, Eva; ŠŤASTNÁ, Marie; JAKUB, Ivánek. Univerzita a umění: Umělecká díla ve veřejném prostoru Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. 1. vyd. Ostrava: VŠB - Technická univerzita Ostrava, 2017. 151 s. ISBN 978-80-248-4130-4. 
  2. Vladislav Gajda: Prométheus/Rozmach vědy, techniky a civilizace  - Univerzitní muzeum VŠB-TUO. www.vsb.cz [online]. [cit. 2021-04-13]. Dostupné online. 
  3. Představení nového loga VŠB – Technické univerzity Ostrava. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
VŠB-TU Ostrava, rektorát, Ostrava-Poruba.jpg
Autor: Fry72 , Karel FRYDRÝŠEK, Licence: CC BY-SA 3.0
VŠB-TU Ostrava, rektorát, Ostrava-Poruba
VŠB-TU Ostrava, rektorát, Ostrava-Poruba 5.jpg
Autor: Fry72 , Karel FRYDRÝŠEK, Licence: CC BY-SA 3.0
VŠB-TU Ostrava, rektorát, Ostrava-Poruba
VŠB-TU Ostrava, rektorát, Ostrava-Poruba 4.jpg
Autor: Fry72 , Karel FRYDRÝŠEK, Licence: CC BY-SA 3.0
VŠB-TU Ostrava, rektorát, Ostrava-Poruba
VŠB-TU Ostrava, rektorát, Ostrava-Poruba 2.jpg
Autor: Fry72 , Karel FRYDRÝŠEK, Licence: CC BY-SA 3.0
VŠB-TU Ostrava, rektorát, Ostrava-Poruba