Pronaos
Pronaos (starořecky ὁ πρόναος ho prónaos = před naosem) je vstupní vestibul řeckých chrámů, kterým se chodilo do vlastního kultovního prostoru, celly.
Popis
Tento vstupní vestibul byl vytvořen přední dveřní stěnou celly, bočními stěnami, které se nazývají anty a vyčnívají před přední stěnu celly, a většinou také dvěma sloupy, které nesly trám (kladí) na přední straně pronaosu a nabízely otevřený přístup do chrámu.
Pronaos však mohl být navržen i jinak. Kladí nad pronaosem obvykle končilo v rozích, jako například u Diova chrámu v Olympii, kde vlys na kladí pronaosu měl figurálně zdobené metopy, zatímco vlys peristera byl nezdobený. Hephaistův chrám v Athénách však měl kladí protažené i nad postranním ochozem periptera a vlys s metopami pokračoval i na vnitřní straně kladí chrámu.
V Athénách v Parthenonu měl pronaos jen krátké anty, sloupy mezi antami tento chrám neměl. Místo toho měl předsazenou pozici sloupů, prostasis, která vytvářela vstupní halu. V chrámu Athény Niké na Akropoli v Athénách byl pronaos zcela opuštěn ve prospěch vestibulu typu prostylos.
Podobná místnost v zadní části chrámu se nazývá opistodom.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pronaos na německé Wikipedii.
Literatura
- René Ginouvès, Roland Martin: Dictionnaire méthodique de l’ architecture grecque et romaine. Svazek 3, 1998, S. 39.
- Gottfried Gruben: Die Tempel der Griechen. 5. vydání. Hirmer, Mnichov 2001, ISBN 3-7774-8460-1
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Pronaos na Wikimedia Commons
- Vševěd.cz (pronaos)
Média použitá na této stránce
Půdorys chrámu Parthenón v Athénách v původní podobě.
Autor: Tomisti, Licence: CC BY-SA 4.0
Pronaos in an ancient Greek temple.