Proso

Jak číst taxoboxProso
alternativní popis obrázku chybí
Proso seté (Panicum miliaceum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádlipnicotvaré (Poales)
Čeleďlipnicovité (Poaceae)
Rodproso (Panicum)
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Proso (Panicum) je rod trav, tedy z čeledi lipnicovitých (Poaceae). Jedná se o jednoleté nebo vytrvalé byliny. Jsou trsnaté nebo výběžkaté či s oddenky nebo poléhavé. Stébla dorůstají výšek zpravidla 20–400 cm. Čepele listů jsou převážně ploché, vzácněji štětinovité nebo s nepravými řapíky. Na vnější straně báze čepele listu se nachází jazýček, který je někdy nahrazen věnečkem chlupů. Květy jsou v kláscích, které tvoří latu, která je stažená či volná, vzácně klásky uspořádány do hroznu. Klásky jsou zpředu dozadu smáčklé, vícekvěté, zpravidla 2květé, vzácně 3květé, ale spodní 1 květ (vzácně 2) je sterilní či samčí. Na bázi klásku jsou 2 plevy, které jsou většinou nestejné, většinou bez osin, vzácně krátce osinaté. Pluchy jsou zpravidla bez osin, vzácně s krátkou osinou. Plušky jsou bez osin, dvoužilné. Plodem je obilka. Je známo asi 370 druhů, které jsou rozšířeny v tropech, subtropech a teplých částech mírného pásu. Místy se vyskytuje i adventivně, některé druhy jsou významné obilniny.

Druhy rostoucí v Česku

V České republice se vyskytuje jeden druh z rodu proso (Panicum), další čtyři druhy jsou jen ojediněle zplaňující či zavlékané. Proso seté (Panicum miliaceum) je pěstovaná obilnina a může se vyskytovat i jako plevel v jiných plodinách, zvláště v teplých oblastech. Proso vláskovité (Panicum capillare) je původem ze Severní Ameriky, v ČR pěstováno jako okrasná tráva a občas zplaňuje. Jako vzácně a přechodně zplanělé byly nalezeny další druhy.

Zástupci

  • proso seté (Panicum miliaceum)
  • proso vláskovité (Panicum capilare)
  • proso vidlicokvěté (Panicum dichotomiflorum)

Použití

Prosné semeno se používá jako krmivo domácího ptactva. Loupáním semen se získává potravina jáhly. Jelikož neobsahuje gluten (lepek), je prosné semeno (jáhly) vedle rýže a kukuřice vhodnou obilninou pro zavádění příkrmů po 6. ukončeném měsíci věku (WHO doporučuje výhradně kojení do 6. měsíce věku) a pro bezlepkovou dietu.

Literatura

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Panicum miliaceum1.jpg
Autor: Kurt Stüber [1], Licence: CC-BY-SA-3.0

Species: Panicum miliaceum
Family:

Image No. 2