Protisvětlo
Protisvětlo (zadní světlo) či kontrasvětlo (francouzsky contre-jour), je pojem používaný hlavně v oboru fotografie jako označení pro světelný zdroj, který se nachází přímo ve fotografovaném objektu nebo poblíž a směruje proti objektivu fotoaparátu. Tento efekt obvykle skrývá detaily, způsobuje silnější kontrast mezi světlem a tmou, vytváří siluety a zdůrazňuje linie a tvary. Slunce, nebo jiný zdroj světla, je často zobrazen jako jeden světlý bod, nebo jako silné osvětlení za objektem. Jako doplňkové světlo může být použito k umělému osvětlení zadní strany předmětu směrem k fotoaparátu. Silueta nastane, když je poměr osvětlení 16:1 nebo více, při nižších poměrech, například 8:1, je výsledkem spíše low-key.
Technika
Protisvětlo, které dopadá do objektivu fotoaparátu, způsobuje na výsledném obrazu celou řadu důsledků:
- Působení světla ze světelného zdroje přímo do objektivu se na snímku projeví zobrazením jednoho (nebo více) barevných fleků, pravděpodobně clonového otvoru (obvykle kulatého nebo šestiúhelníkového tvaru). Jsou vytvořeny nežádoucími odlesky („prasátky“, lens flare) ve fotoaparátu a závisí na kvalitě objektivu a odrazech uvnitř těla fotoaparátu. Tento účinek lze v některých případech obvykle účinně snížit sluneční clonou a kvalitní antireflexní vrstvou na čočce[1]. Je možné s těmito fleky experimentovat, ale někdy dokáží obraz zničit. V některých případech jsou tyto efekty využívány jako záměrný vyjadřovací výtvarný prostředek a existují filtry, který jej způsobují uměle.
- Pokud přímý zdroj světla zabírá velkou část motivu, nebo je velmi intenzivní, dojde při automatické expozici k podexponování snímku. Proto by se při silném protisvětle, například během portrétování, měl používat vždy dodatečný přímý zdroj světla (např. odrazná deska, zrcadlo nebo zábleskové zařízení), aby byl rozpoznatelný obličej.
- Kromě vysokého kontrastu světel a stínů dochází k zeslabení kontrastu barevného, takže vznikají nekontrastní (chabé, mdlé) obrázky. Přispívá také k tvoření závoje.
- Transparentní nebo částečně transparentní světlé objekty v protisvětle svítí, může být přitom zdůrazněna struktura, která při bývá při svícení ve směru fotoaparát – objekt skryta.
Automatické programy v protisvětle málokdy pracují uspokojivě. Když leží světelný zdroj v oblasti měření expozimetru, jsou fotografie většinou tmavé. Pokud to fotoaparát umožňuje, je doporučeno bodové měření ve významných místech snímku. Vypočítat střední hodnotu a ručně nastavit kompromisní expoziční hodnoty.
Problémy v protisvětle
Vysoký kontrast, podexponovaný tmavý snímek, expozimetr se nechal zmást silným protisvětlem za objektem
Příliš široký dynamický rozsah
Zobrazení celého rozsahu jasů ve snímané scenérii s protisvětlem je velmi obtížně zachytit na jedné fotografii. Musí být proto učiněn výběr některé významově důležité části: buď oblast vysokých světel (v tom případě zbytek obrazu bude zobrazen jako černé siluety), nebo oblast hlubokých stínů (v tomto případě bude oblast světel zcela vypálená).
Problémy fotografování v protisvětle dlouhou dobu amatérští fotografové odkládali, ale s příchodem digitální technologie, která stále ještě nenahradí lidské oko fotografa, poskytuje možnosti a technickou základnu pro usnadnění experimentů. Existují tři způsoby jak zachytit tuto dynamickou scénu:
- Stínové obrazy či silueta mohou být kompozičně i výtvarně velmi úspěšné.
- Použít fill in techniku blesku – česky doplňkový blesk nebo režim vynuceného blesku[2] Automatika většinou špatně spočítá scénu a obraz podexponuje (viz obrázek kočky na okně vpravo).
- Použít odraznou desku a osvětlit tmavé části obrazu.
- Vytvořit více fotografií s různými expozicemi a sjednotit je metodou High Dynamic Range, která umožňuje větší dynamický rozsah expozice (mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem) scény.
Pokud lze změnit kompozici:
- Bude působit lépe, když motiv umístíme na tmavé pozadí a protisvětlo bude přicházet zešikma.[3]
- Bude-li motiv v protisvětle zaujímat co největší plochu v obraze, automatika sama upraví expozici přijatelně.[3]
Nežádoucí účinky
Nežádoucí účinek protisvětla při fotografování se zakládá také na světelných zdrojích mimo záznamový obrazový úhel. Světelný paprsek nemá sice vliv na zaznamenaný obraz (není na fotografii zobrazen), v praxi však uvnitř objektivu a v těle fotoaparátu tyto světelné paprsky způsobují reflexe nebo difrakce. Obě transformace vedou k snížení optické kvality obrazu, podexponování. Proto je obecně doporučováno použití sluneční clony.
Schéma pokusu ověření nežádoucího účinku protisvětla. Šedá stěna vlevo odpovídá obrazu promítanému na citlivou vrstvu fotoaparátu. Červený laserový paprsek, jehož světelný zdroj leží 10° mimo obrazový úhel, není v ideálním případě promítnut na obrazové rovině, ale je absorbován a odrážen v čočkách objektivu a těle fotoaparátu.
Některé velkoformátové přístroje a sklopné měchové fotoaparáty redukovaly vady tvarovaným černým měchem, který parazitní světlo pohlcoval a neodrážel
- (c) I, Diser55, CC BY-SA 3.0
Lehký sklopný měchový fotoaparát Goerz Tenax
Estetika
V portrétní fotografii se protisvětlo využívá k vytvoření světlejšího obrysu u fotografovaného objektu pro odlišení postavy od pozadí nebo pro lesk ve vlasech.[4] Při fotografování krajiny může protisvětlo dodat snímku zajímavý efekt, ale převážně jen ráno nebo večer.[5] Protisvětlo se využívá například při fotografování skla, kdy je potřeba „rozsvítit“ dekor na skleněném předmětu.[6] Díky protisvětlu vynikne mlha nebo kouř a stínové obrazy či siluety mohou být kompozičně i výtvarně velmi úspěšné. Také zasněžená krajina je v protisvětle zajímavější, má větší kontrast a vyniknou obrysy.
Constance-Marie Charpentierová: Slečna Charlotta z údolí Ognes, olej na plátně, jedno z raných použití protisvětla v malířství, 1801
Ansel Adams, otec zónového systému, ovládal záběry v protisvětle velmi dobře: Zkouška mažoretek, 1943
Jack Delano: V čekárně společnosti Chicago Union Station, Chicago, Illinois, 1943
Stromy v protisvětle se zdůrazněným tvarem vytvořily siluetu
Protisvětlem vynikne struktura objektu
Olive Cotton: Tea cup ballet (Balet čajových šálků), 1935, protisvětlo vrhající stín směrem k divákovi vytváří dojem tance
Reference
- ↑ Archivovaná kopie. www.fotoroman.cz [online]. [cit. 2011-02-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-02.
- ↑ http://www.digineff.cz/art/jaknato/071002blesk3.html Archivováno 17. 3. 2008 na Wayback Machine Ondřej Neff Vestavěný blesk - ve dne (3)
- ↑ a b Archivovaná kopie. www.digineff.cz [online]. [cit. 2011-02-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-02-09.
- ↑ FOTOGRAF, Odznak odbornosti, Česká ústřední rada PO SSM, Mladá Fronta, Praha 1986, Zdenek Zaoral
- ↑ Časopis Fotovideo číslo 5/2003
- ↑ ŠMOK, Ján. Umělé světlo ve fotografii. Praha: SNTL, 1978. S. 160–170.
Související články
- Světlo ve fotografii
- Silueta
- Studiové osvětlení
- Blooming
- Tyndallův jev
- Odraz světla (reflex, odlesk, oslnění)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Fotografie v protisvětle na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Mark J Sebastian, Licence: CC BY-SA 2.0
Singer Jackie Martinez.
Blooming CCD
Bildergebnis bei unerwüschtem Gegenlicht durch einen roten Laser 10° außerhalb des Bildfeldes
Autor: Mark J Sebastian, Licence: CC BY-SA 2.0
Singer Jackie Martinez.
Canon EOS 5D Canon EF 50mm f/1.2L Speedlite 580EX (2) Pocket Wizards (3) Tripods (2) Transparent Polymer Rain Deflectors (aka sandwich bags) Shot in at an outdoor jacuzzi in the rain
Note to self: be careful when hopping fences in the rain with $7000 of electronicsIllustration of three-point lighting
Autor: Teemu Vehkaoja (TeVe), Licence: CC BY 2.5
Mist rising from Oulujoki river embraces the Vaalankurkku railway bridge near Vaala station in Finland.
(c) Eraticus from en.wikipedia.org, CC-BY-SA-3.0
Mushroom gills revealed through backlighting. Mushroom (unknown species) pictured from below, backlit by morning sun.
Autor: Hustvedt, Licence: CC BY-SA 3.0
Lens flare as seen in a TrendNet TV-IP100, which has a fixed aperture 6mm f/1.8 lens. 1/4" Sensor.
The sun is off the frame to the top-left, but you can see the reflection of the lens in the upper-right of the picture.Autor: David, Licence: CC BY-SA 2.0
Korona view camera type: 5x7 large format circa: 1910s? Lens: Grundlach amastigmatic F6.8 (serial 213830) shutter: Betax #4 stamped on bottom: 399 condition; needs work Camera owner: Charlie Graf
film holder: Eastman portrait film holderAutor: Charles Knowles, Licence: CC BY 2.0
Old combine harvester somewhere in the USA. – "This combine was in the same place the last time I photographed it on 1982. Not much has changed."
A leaf.
Schematic experimental setup for measurement of unwanted lens flare
Autor: Llorenzi, Licence: CC-BY-SA-3.0
Some European Larches (Larix decidua) at dusk on the Siusi alp, South Tyrol, Italy near the Sassolungo range
Autor: MiZe, Licence: CC BY-SA 3.0
Images with and without fill flash. Modified to remove German text by the original uploader.
(c) I, Michael Gäbler, CC BY 3.0
The hoodoos in the Bryce Canyon National Park. I took this image without flash or other additional artificial lightning. This is a contre-jour shot. The hoodoos are illuminated by reflected sunlight coming from the hoodoos in front of them.
Autor: Татьяна Васютина, Licence: CC BY-SA 3.0
Фотография Алевтины Леонтьевой авторства Татьяны Васютиной. Появилась в результате фотосессии, которая состоялась в марте 2009 года в городе Москва, РФ.
Portrét mladé ženy, drawing. Thought to be a portrait of the artist herself.
SAN DIEGO (Feb. 11, 2011) Hundreds of current and historic Navy aircraft are on display at the Naval Air Station North Island flight line to participate in the Centennial of Naval Aviation Open House and Parade of Flight Feb. 12. The Navy is observing the Centennial of Naval Aviation with a series of nationwide events celebrating 100 years of heritage, progress and achievement in naval aviation. (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 1st Class Chris Fahey/Released)
Autor: Mark Sebastian from San Jose, Licence: CC BY-SA 2.0
Singer Jackie Martinez.
Modernist photograph of tea cups, taken by Olive Cotton
Autor: Harald Wolfgang Schmidt, Licence: Attribution
Klassische Gegenlicht Fotografie. Die direkte Lichtquelle ist (wie oft) die Sonne. Im Vordergrund eine Hecke mit ein wenig verbliebenen Blättern.
Der Urheber ist:Harald Wolfgang Schmidt
Upload with ReworkhelperAutor: James Duncan Davidson from Portland, USA, Licence: CC BY 2.0
David Weinberger asks a question of the Folksonomy panel.
This photograph was taken during the <a href="http://conferences.oreilly.com/etech05/" rel="nofollow">2005 O'Reilly Emerging Technology Conference</a> in San Diego, California at the Westin Horton Plaza Hotel.Etech05: David
Autor: smial (talk), Licence: FAL
Blick von der Wilhelmshöhe in Unna Richtung Strickherdicke
Autor: Ralf Roletschek , Licence: CC BY 3.0
Wikimania 2013 Hongkong
Autor: Mark J Sebastian, Licence: CC BY-SA 2.0
Singer Jackie Martinez.
Behind-the-Scenes:
www.flickr.com/photos/markjsebastian/2249575371/(c) I, Diser55, CC BY-SA 3.0
C.P.Goerz Taro-Tenax 9x12 with Trilentar f/6.8 135mm lens