Prstnatec Fuchsův

Jak číst taxoboxPrstnatec Fuchsův
alternativní popis obrázku chybí
Prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádchřestotvaré (Asparagales)
Čeleďvstavačovité (Orchidaceae)
Rodprstnatec (Dactylorhiza)
Binomické jméno
Dactylorhiza fuchsii
(Druce) Soó, 1962
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii, synonymum Dactylorhiza longebracteata) je vytrvalá bylina z rodu vstavačovitých. Synonymně prstnatec listnatý, prstnatec listenatý.

Popis

Jedná se o rostlinu s tenkou, přímou a nevětvenou lodyhou dosahující výšky 15–60 cm. Obvykle nese hnědě skvrnité listy, vyrůstající v dolní polovině lodyhy. Horní listy jsou výrazně užší a menší, než listy dolní, které jsou spíše obvejčité až kopinaté. Koruna je zpravidla růžová až světle fialová s velmi proměnlivou nachovou kresbou různé sytosti. Tato kresba může být velmi výrazná nebo naopak téměř nezřetelná. Zřídka jsou květy dokonce celé bílé. Plody této byliny jsou tobolky. Pravidelně kvete v období od května do srpna.

Stanoviště, rozšíření

Tento prstnatec roste zejména na vlhkých až mokrých loukách, na okrajích rašelinišť, nalézt ho však můžeme i na sušších loukách, ve světlých lesích nebo také například v porostech kosodřevin. Dalo by se říct, že tato rostlina vyhledává vápence, najdeme ji ale i na neutrálních či mírně kyselých půdách.[1] Na území České republiky byl dříve rozšířen velmi hojně, až na několik výjimek, které tvořily zejména výrazně suché a teplé oblasti. V dnešní době je však k vidění velmi málo, a to především v horských oblastech, které nejsou tolik zasažené zemědělstvím a průmyslem. Nejhojnější je například v Beskydech. I přes výrazný úpadek tohoto druhu je však stále druhým nejrozšířenějším v rodu po prstnatci májovém. Mimo území České republiky roste především v Evropě, přičemž směrem na východ jej lze nalézt i v Mongolsku nebo na Sibiři.

Ohrožení

Největší ohrožení pro tento druh představují zejména změny kvality, narušení či úplné destrukce biotopů, které přichází zejména nešetrným hospodařením v lesích, odvodňování, výstavbě rekreačních objektů, komunikací a podobně.

Stupeň ochrany

V České republice i na Slovensku se jedná o druh chráněný zákonem, jakožto ohrožený druh. V Česku je uveden v Červeném seznamu jako vzácnější druh vyžadující další pozornost (C4). Na Slovensku je v tomto seznamu řazen do kategorie zranitelných druhů.[2]

Význam a zajímavosti

Prstnatec Fuchsův je velmi různorodý taxon, u nějž se rozlišuje několik variant a forem. Různorodost spočívá především ve tvaru pysků, nachové kresby pysků a ve skvrnitosti listů. Semena této byliny dozrávají zhruba až po 60 dnech od oplození. Do té doby neklíčí a za krátkou dobu poté klíčivost ztrácejí. Dobře klíčí například na půdách, kde se nevyskytuje symbiotická houba. Jedná se tedy o slabě mykotrofní druh.

Odkazy

Listy poddruhu prstnatec Fuchsův pravý (Dactylorhiza fuchsii subsp. fuchsii) v PP Horní luka

Reference

  1. SEKERKA, Pavel; OBDRŽÁLEK, Jiří; PONERT, Jan. Orchideje na zahradě. Praha: Grada Publishing, 2006. ISBN 80-247-1640-2. 
  2. prstnatec fuchsův – stupeň ochrany [online]. rostliny.prirodou.cz [cit. 2013-04-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-03-16. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Horní luka, prstnatec Fuchsův pravý, list.jpg
Autor: Juandev, Licence: CC BY-SA 3.0
Prstnatec Fuchsův pravý (Dactylorhiza fuchsii subsp. fuchsii) rostlina v přírodní rezervaci Horní luka. Okres Český Krumlov, Česká republika.
Dactylorhiza fuchsii - vööthuul-sõrmkäpp Pakri.jpg
Autor: Ivar Leidus, Licence: CC BY-SA 3.0
Common spotted orchid (Dactylorhiza fuchsii) on Pakri Peninsula, Northwestern Estonia.