Prstnatec májový

Jak číst taxoboxPrstnatec májový
alternativní popis obrázku chybí
Rozkvetlý prstnatec májový v oblasti rezervace Na Volešku
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádchřestotvaré (Asparagales)
Čeleďvstavačovité (Orchidaceae)
Rodprstnatec (Dactylorhiza)
Binomické jméno
Dactylorhiza majalis
(Rchb.) P.F.Hunt & Summerh., 1965
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) je ohrožený druh vstavačovitých rostlin patřící mezi byliny rostoucí na území Česka. Mimo Česko roste na území velké části Evropy.[1]

Popis

Obvykle je 20 až 60 cm vysoký s lysou lodyhou, která je v dolní části šupinatá. Prstnatec májový má mezi 4–6 listy, které jsou vejčitého až kopinatého tvaru, které na sobě mají skvrnky (to není pravidlem u všech rostlin, ale asi u 70 % populace).[2] Květenství je bohaté, válcovité, je dlouhé mezi 4–17 cm a nese na sobě až 50 jednotlivých květů. Barva květů je nachová, ale vzácně se vyskytují i růžové a bílé formy. Prstnatec májový kvete v květnu a červnu, plodem jsou zelené tobolky, které obsahují velké množství semen.

Stanoviště, rozšíření

Roste v nížinách i na horách, typicky na mokrých až bažinatých loukách, případně slatinách, vřesovištích a rašeliništích.[3] Prstnatec májový preferuje živinami bohaté půdy a spíše nevápnité. Prstnatec májový je rozšířen v Evropě v pásu mezi Velkou Británií, Francií, severní Itálií, jižní Skandinávií a evropskou částí Ruska, ale jsou udávány nálezy i ze střední Sibiře).[4] Roste roztroušeně na celém území, v některých oblastech chybí (např. Lounské středohoří). Dříve byl hojnější, výrazně ustoupil především v nižších a středních polohách, přesto patří k nejhojnějším našim vstavačovitým.[1] Mnoho lokalit jeho výskytu je státem chráněno. Prstnatec májový je chráněn zákonem jako ohrožený druh.

Vznik druhu

Prstnatec májový vznikl pravděpodobně křížením několika druhů (a to na více lokalitách současně) – prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii), prstnatec plamatý (D. maculata) a prstnatec pleťový (D. incarnata). Díky tomu je tento druh typický svou variabilitou v počtu i tvaru listů, výšce rostlin a počtu a barvě květů.[2]

Reference

  1. a b CIBULKA, Radim. Salvia-os.cz: Dactylorhiza majalis [online]. Salvia - ekologický institut, z.s., Salvia-os.cz, rev. 6.10.2014 [cit. 2016-07-27]. Dostupné online. 
  2. a b PRŮŠA, David. Orchideje České republiky. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2005. ISBN 80-251-0726-4. S. 70–71. 
  3. Dactylorhiza majalis - prstnatec májový (vstavač májový, vstavač širokolistý) [online]. [cit. 2010-12-06]. Dostupné online. 
  4. Dactylorhiza majalis - prstnatec májový (vstavač májový, vstavač širokolistý) [online]. [cit. 2011-06-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com