Pružanský rajón

Pružanský rajón
Пружанскі раён
Pružanský rajón (zeleně) na mapě Brestské oblasti
Pružanský rajón (zeleně) na mapě Brestské oblasti
Pružanský rajón – znak
znak
Pružanský rajón – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoPružany
Statusrajón
Souřadnice
Rozloha2 825,91 km²
Časové pásmoUTC+3
Obyvatelstvo
Počet obyvatel52 511 (2009)
Hustota zalidnění18,6 obyv./km²
JazykBěloruština — 65,44 %,
a ruština — 31,67 %
Národnostní složeníBělorusové — 87,49 %,
Rusové — 6,43 %,
Ukrajinci — 3,4 %,
Poláci — 1,85 %,
ostatní — 0,83 %
Správa regionu
Nadřazený celekBělorusko
MěnaBěloruský rubl (BYR)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pružanský rajón (bělorusky Пружанскі раён, ukrajinsky Пружанський район, rusky Пружанский район) je územně-správní jednotkou na severu Brestské oblasti v Bělorusku. Administrativním centrem rajónu je město Pružany (bělorusky i rusky Пружаны).

Geografie

Rajón zaujímá rozlohu necelých 2 825 km². Hraničí s Kamjaněckým, Bjarozaŭským, Ivacevickým a Kobrynským rajónem v Brestské oblasti, na severu s Slonimským, Vaŭkavyckým, Svislackým a Zelvenským rajónem v Hrodenské oblasti a s Polskem.

Na území rajónu se nachází 245 osad včetně města Pružany a sídel městského typu Ružany a Šarašoŭ. Rajón je rozdělen na 2 obce a 10 selsovětů.

Hlavními řekami jsou Jaselda, Muchavec, Zelvjanka, Ružanka a Naraŭka. K významným jezerům patří Bohan, Vyžar, a Čystaje. Mezi důležité nádrže patří Papěrňa, Huta, Pružanskaje a Rudnickaje. Na území Bělověžského pralesa leží bažina Dziki Nikar.

V západní části rajónu leží národní park „Bělověžský prales“. Na území rajónu se nachází rezervace národního významu, hlavními jsou „Michalinska-bjarozaŭski“, „Ružanský prales“, „Buslaŭka“, bažinná rezervace „Dzikaje“ také rezervace místního významu „Vydranka“ a „Zjalvjanka“.

Přírodním památkám národního významu: Linoŭská jedle a borovice Vějmutava v Pružanském lesním hospodářství. Rajón má ložiska rašeliny.

Doprava

Rajón provozuje železniční trať Brest — Minsk — Orša a silniční spojení R47: Svislač — Porazava — Pružany, R85: Slonim — Vysokaje, R98: Pjaščatka — Dzmitrаvičy — Kljepačy — Lyskava — Svislač, R101: Pružany — Bjaroza, IvacevičyVaŭkavysk, Kobryn — Pružany.

Pamětihodnosti

  • Ruiny bývalého paláce Sapiehů v obci Ružаny, 17. století
  • Synagoga v obci Šarašoŭ, 19. století
  • Kostel a klášter z misionářů v obci Lyskаvа, 1763 — 1785
  • Lyskаŭský zámek, 15. — 16. století

Galerie

Panoráma palácového komplexu v obci Ružany

Významní rodáci a obyvatelé

Rodáci

  • Michas Ivanavič Zabejda-Sumicki (Мiхась Iванавiч Забэйда-Сумiцкi, 1900—1981) — zpěvák, s úspěchem vystoupil v italském Miláně, působil v Praze, kde byl také pochován, narodil se v obci Šejpičy (Pružanský rajón)
  • Mikola Zasim (Мікола Засім, 1908—1957) — běloruský básník, narodil se v obci Šani (Pružanský rajón)
  • Kaetan Krašeŭski (Каэтан Крашэўскі, 1827—1896) — spisovatel, amatérský astronom a majitel knihovny s více než 10 000 svazky (včetně schůzek a jednání Sapiehů), bratr Józefa Ignace Kraszewskiho, narodil se v obci Doŭhaje (Pružanský rajón)
  • Ljucyjan Krašeŭski (Люцыян Крашэўскі, Lucjan Kraszewski; 1820—1892) — běloruský a polský umělec, fotograf
  • Mikalaj Pružanski „Linoŭski“ (Мікалай Пружанскі (Ліноўскі), 1844—1919) — židovský spisovatel
  • Vasil Sjomucha (Васіль Сёмуха, 1936) — překladatel
  • Janka Chvorast (Янка Хвораст, 1902—1983) — běloruský tanečník, choreograf a sběratel běloruského folklóru choreografie, narodil se v obci Kacjolki (Pružanský rajón)

Obyvatelé

  • Michal Babroŭski (Міхал Баброўскі, 1785—1848) — běloruský slavista, orientalista, filozof, lékař teologie, člen archeologické akademie asijských společenských věd v Římě, Paříži a Londýně, profesor univerzity ve Vilniusu, s jeho jménem je spojeno otevřením Suprasljeŭského rukopisu, je ohřben v Šarašoŭ
  • Paval Babroŭski (Павал Баброўскі, 1832—1905) — historik a etnograf, synovec Michala Babroŭského, jako dítě žil v obci Abrub (Pružanský rajón), absolvent Pružanské šlechtické školy
  • Stanislaŭ Žukoŭski (Станіслаў Жукоўскі, Stanisław Żukowski; 1875—1944) — umělec, člen putovní výstavy (od roku 1903) a Svazu ruských umělců (od roku 1907), dětství prožil v obci Staravolja
  • Francišak Karpinski (Францішак Карпінскі, Franciszek Karpiński; 1741—1825) — básník a dramatik, jeden ze zakladatelů polského sentimentalismu, mezi roky 1793-1825 si pronajal statek Krasnik a Choraŭščyzna na území Pružanského rajónu
  • Michal Fjedaroŭski (Міхал Федароўскі, Michał Federowski; 1853—1923) — sběratel folklóru, zkoumal běloruskou historii a kulturu
  • Juzef Ihnacy Krašeŭski (Юзэф Ігнацы Крашэўскі, Józef Ignacy Kraszewski; 1812—1887) — spisovatel, historik, liberární sociální aktivista, akademik na krakovské akademii věd

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Пружанскі раён na běloruské Wikipedii.


Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Pruzhany-flag-concept-d1.jpg
Flag of Pruzhany, Belarus
Flag of Brest Voblast, Belarus.svg
Flag of Brest voblast, Belarus
Coat of Arms of Brest Region.svg
Coat of Arms of Brest voblast, Belarus
Coat of Arms of Pružany, Belarus.svg
Coat of Arms of Pruzhany, Belarus
Pružany-raion.png
Autor: WeWerCZak, Licence: CC BY-SA 4.0
Pružanský rajón v rámci Brestské oblasti