První italská válka

První italská válka
konflikt: Italské války
Apeninský poloostrov v roce 1494

Trvání14941498
MístoApeninský poloostrov
Výsledekvítězství benátské ligy,
vyhnání francouzských vojsk z Itálie
Strany
1494:
Francouzské království FrancieMilánské vévodstvíMilánské vévodství Milánské vévodství
Janovská republikaJanovská republika Janovská republika
1495:
Francouzské království Francie
1494:
1495:
Svatá benátská liga:
Velitelé
Francouzské království Karel VIII.
Francouzské království Ludvík Orelánský
Francouzské království Gilbert z Montpensieru
Milánské vévodství Lodovico Sforza (před 1495)
Neapolské království Alfons II. Neapolský
Neapolské království Ferdinand II.
Neapolské království Fridrich Neapolský
Kastilsko-aragonská unie Ferdinand II.
Kastilsko-aragonská unie Gonzalo Fernández de Córdoba
Mantovské vévodství Francesco II.
Papežský stát papež Alexandr VI.
Milánské vévodství Lodovico Sforza
Marino Mercatelli
Gianfrancesco Borelli
Síla
Francouzské království 25 000 mužů
  • Švýcarská konfederace 8 000
neznámo
Ztráty
13 000neznámé

Některá data mohou pocházet z datové položky.

První italská válka (14941498) byl konflikt otvírající dlouhodobé období válek na Apeninském poloostrově. Do bojů se zapojila většina italských městských států, Španělsko a Svatá říše římská, aby společně čelily francouzské invazi Karla VIII. do Itálie. Střet skončil vypuzením Karla VIII. zpět do Francie po bitvě u Fornova.

Předehra

Éra italských válek započala sporem neapolského krále Ferdinanda I. Ferranta a papeže Inocence VIII., kterému Ferdinand odmítal odvádět lenní poplatky. Nezalekl se ani klatby, kterou na něj papež uvalil. Inocenc nechal vyhlásit, že Ferdinand nemá právo vládnout v Neapoli, a začal shánět spojence, kteří by mu pomohli Neapol dobýt. Nikdo se ale nenašel.

Inocenc VIII. se smířil se svým neúspěchem a těsně před svou smrtí zrušil platnost papežské buly ohledně Ferdinanda. S Neapolským králem se smířil. Ale Ferdinand už nevládl dlouho. Zemřel v roce 1494, dva roky po papeži. Jeho smrt zvířila vody evropské politiky. Na trůn v Neapoli měl právo Ferdinandův syn Alfons II. Neapolský. Ale s ním nebyl spokojen Ludovico Sforza. Alfons totiž nesouhlasil se sňatkem jeho neteře Bianci Marii Sforzy a císaře Svaté říše římské Maxmiliána I. Habsburského. Kvůli tomuto sňatku byl totiž Ludovicovi udělen titul vévody v Miláně a Maxmilián získal přes 800 tisíc dukátů věna.

Druhý, kdo stejně jako Ludovico odmítl uznat Alfonsovo nástupnické právo, byl francouzský král Karel VIII. Ten měl jako dědic dynastie Anjouvců na trůn v Neapoli právo. Když ho Ludovico Sforza vyzval, aby do Itálie vpadl a Neapolské království dobyl, král tak učinil. K invazi ho přesvědčovali i Giuliano della Rovere, budoucí papež Julius II., který věděl, že Alfons má podporu jeho soka papeže Alexandra VI., kterému se chtěl pomstít.

Průběh války

Tažení Karla VIII.

Vstup Karla VIII. do Florencie, autor: Giuseppe Bezzuoli

Karel VIII. do Itálie přitáhl v roce 1494 s obrovským vojskem 25 tisíců mužů (včetně 8 000 švýcarských žoldnéřů), nepočítaje dělostřelectvo a obléhací stroje. Strach z tohoto vojska posílily i zprávy z Florencie, ke které se Karel VIII. přiblížil první. Obyvatelstvo bylo sklíčeno strachem před rabováním, loupením, vypalováním, zabíjením a znásilňováním. Proto Florenťané svrhli medicejskou vládu v čele s Pierem de' Medici řečeným Nešťastný. Nastolili ve městě skutečnou republiku, na kterou si Medicejové jen hráli, a podpořili Francouze.

V prosinci 1494 se Karel přiblížil k Římu, kde sídlil znepřátelený papež. Alexandr VI. ale jako zručný diplomat dokázal město usmířit, takže Karel VIII. Řím získal bez boje. V únoru 1495 dosáhli Francouzi Neapole. Stačilo na to několik dní a téměř se zde nebojovalo. Karel VIII. triumfálně vstoupil do města jako vítěz. Ale jeho vítězství nemělo trvat dlouho. Italské městské státy, z nichž se většina Karlu VIII. při jeho tažení do cesty nepletla, si náhle uvědomily, že Neapol byla jen začátek.

Svatá benátská liga

Vstup Francouzů do Neapole

Alexandr VI. počítal od samého začátku s tím, že se italské městské státy nakonec Karlovi postaví. Dokonce i jeho dosavadní spojenec Ludovico Sforza se od něj odklonil. Papež se tedy postaral o to, aby se v boji s cizáky všichni vládci sjednotili.

Kromě Milánského vévodství a Benátské republiky na stranu italských městských států přivedl i španělského a sicilského krále Ferdinanda II. Aragonského a císaře Maxmiliána I. Společně s papežskými státy tak všichni utvořili Svatou benátskou ligu z roku 1495.

Jelikož Karel VIII. nechtěl zůstat uvězněný v Neapoli, aby na něj mohly státy svaté ligy dorážet, rozhodl se Itálii opustit. Podařilo se mu sice v bitvě u Seminary porazit Španěly a Neapolce pod velením jejich nového krále Ferdinanda II. Neapolského, syna zesnulého Alfonsa II., ale v Lombardii padl do léčky, kterou mu ustrojil kondotiér Francesco II. Gongaza, velitel vojsk italské koalice. Střetli se spolu 6. července 1495 v bitvě u Fornova.

I když Karel VIII. utržil menší ztráty a v bitvě zvítězil, mohla se vojska Benátčanů a Miláňanů radovat více. Francouzi totiž byli natolik oslabení, že museli zanechat v Itálii většinu své válečné kořisti a rychle Apeninský poloostrov opustit.

První italská válka tak skončila vítězstvím Benátek. Ferdinand II. Neapolský po vyhnání Francouzů opět přejal vládu nad Neapolským královstvím. Karel VIII. se sice chtěl do Itálie vrátit a znovu Neapol dobýt, ale dříve, než přeskupil své vojsko, zemřel. V jeho dílu pokračoval jeho nástupce Ludvík XII. ve druhé italské válce.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Royal Flag of France.svg
Autor: Oren neu dag (talk), Licence: CC BY-SA 3.0
Royal flag of France before the Revolution (heraldic banner of "France modern")
Royal flag of France.svg
Autor: Oren neu dag (talk), Licence: CC BY-SA 3.0
Royal flag of France before the Revolution (heraldic banner of "France modern")
Early Swiss cross.svg
Autor: Dbachmann, Licence: CC BY-SA 3.0
Early form of the Swiss flag, used as a field sign by troops under confederate command from ca. the 1470s. This was replaced by various flammé designs during the 17th century, but this older design was taken as the basis for the modern flag of 1815.

Drawn after the earliest depiction of the field sign, in the Lucerne Chronicle of 1513, in the scene showing the battle of Nancy (1477), see File:Deutsche Geschichte5-290.jpg.

A triangular version of the flag saw slightly earlier use, possibly from the 1420s, see File:Ch-1422a.png, and File:St. Jakob Tschachtlan.jpg for a 1470 depiction of the triangular flag in a scene of 1444.
State Flag of the Republic of Florence.svg
State Flag of the Republic of Florence.
Flag of the Duchy of Milan (1450, 2-3 ratio).svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Bandera de Nápoles - Trastámara.svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Pala Pesaro flag.svg
Autor: Dahn, Licence: CC BY-SA 4.0
1520s papal banner with the arms of Alexander Borgia and laurel leaves; as shown in Titian's fresco for the Altar of Madona di Ca'Pesaro (or Pala Pesaro). This flag was one of those used by Jacopo Pesaro in his capacity as a papal military strategist; the Pesaro coat of arms is stamped on the lower side. See description as "papal banner" and context in Tom Nichols, Titian and the End of the Venetian Renaissance, pp. 70–71. London: Reaktion Books, 2013. ISBN 978-1-78023-186-0
French troops and artillery entering Naples 1495.jpg
The French troops of Charles VIII and artillery entering Naples in 1495. From the manuscript MS 801 of the Pierpont Morgan Library manuscripts collection. Three Italian inscriptions: sache de farina (flour sacks), Artegliaria (artillery), palle de fierro (iron cannonballs)
Mantua Flag 1575-1707 (new).svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Royal standard of England (1406–1603).svg
  • Royal Standard of England (1406-1603).
  • Elements of the file were taken from: , and
CoA Riario 2.svg
Autor: NalesnikLD and Madboy74 (original works); Mess (derivative work), Licence: CC BY-SA 3.0
Riario family coat of arms
Italy 1494 AD.png
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of the Holy Roman Emperor with haloes (1430-1806).svg
Autor: David Liuzzo, eagle by N3MO, Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of the Holy Roman Empire, double headed eagle with halos (1400-1806)
Flag of Genoa.svg
Flag of Genoa
Mantua Flag 1328-1575 (new).svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování