Informace
Ročník8. ročník
VítězJuventus (1. titul)
19041906

Soutěž Prima Categoria 1905 byl 8. ročník nejvyšší italské fotbalové ligy a konal se od 5. února do 9. dubna roku 1905. Turnaje se účastnilo šest klubů ze tří měst. Ve skutečnosti se soutěži účastnilo pět klubů, protože Torinese se účastí vzdalo.

Vzorec

Poprvé se turnaje zúčastnil klub Milanese, který měl několik hráčů již rozpuštěného klubu Mediolanum. Italská fotbalová federace se stala v roce 1904 členem FIFA a tak se rozhodla zavést do tohoto šampionátu organický vzorec. Poprvé byly zavedeny odvetné zápasy a bylo zachováno rozdělení mezi regionálními přípravnými zápasy a národní fází, zatímco systém kola výzvy byl zrušen, takže byli nuceni i úřadující mistři (v tomto roce Janov) projít předkolo jako ostatní týmy. Dále se nehrálo zápasové finále, ale hrálo se mezi vítězi regionálních skupin. Ve finálové skupině hrál každý s každým dvakrát a vítěz se stal kdo měl nejvíce bodů.

Události

Klub Torinese se měl utkat s Juventusem v předkole, jenže ze soutěže se nakonec odhlásil a Bianconeri postoupili do finále. Milán byl vyřazen nováčkem Milanese a obhájce z minulého ročníku Janov postoupil díky jediné vstřelené brance.

Po dvou letech, ve kterém Juventus vždy ve finále prohrál se nyní dočkal svého prvního titulu v klubové historii. Pomohlo jim hlavně klub Milanese, které v posledním kole překvapivě remizovalo z Janovem 2:2.