První palác Záložního úvěrního ústavu

Okresní knihovna
Okresní knihovna (Hradec Králové), Tomkova 177.JPG
Poloha
AdresaHradec Králové, ČeskoČesko Česko
UliceTomkova
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky46190/6-4702 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

První palác Záložního úvěrního ústavu (též známý jako okresní knihovna či městská knihovna) je neobarokní nárožní budova vybudovaná na rohu ulic Tomkova a Klicperova v historickém centru Hradce Králové.[1] Objekt byl postaven jako sídlo Záložního úvěrního ústavu, pak v něm ale sídlil berní úřad a po většinu 20. století knihovna.[2]

Historie

Dům vznikl v letech 1903–04 na parcele dvou středověkých domů a jeho architektonický návrh zpracoval architekt Rudolf Němec, pro jehož tvorbu byly typické historizující styly.[3] Jiné zdroje uvádějí jako tvůrce návrhu Václava Nekvasila, jehož stavební firma pak stavbu realizovala.[1][2] Po odchodu Záložního úvěrního ústavu z budovy v ní sídlila Průmyslová banka[4], berní úřad, v letech 1939–2013 v ní pak působila knihovna.[2] Budova je v současné době (2021) v majetku města Hradec Králové.[5]

Architektura

Nároží budovy s portálem s orly
Nároží budovy s portálem s orly

Stavba je jednopatrová a stojí na obdélníkovém půsorysu (průčelí do Klicperovy ulice je delší). Fasáda v okrové štukové omítce je velmi bohatě zdobená typickými neobarokními prvky: tvarované okenní šambrány, pilastry, parapetní festony, voluty, maskarony... Nejnápadněji je zdobeno nároží budovy, kam je situován hlavní vstup.[3] Zaklenutý vchod je zdoben dvojicí orlů – symbolů dravosti, síly a vytrvalosti. Zajímavostí je, že tento vstup s orly napodobuje hlavní portál Kolovratského paláce v Nerudově ulici v Praze, kde se na sochařské výzdobě podílel Matyáš Bernard Braun.[4] Nad vchodem je arkýř zdobený štukovým oválem s reliéfem včely – symbolem střídmosti a píle – a s reliéfem hlavy boha Merkura, římského boha obchodu. Podobný štukový medailon s včelou je umístěn v 9. ose desetiosé fasády v Klicperově ulici, nad obloukovým oknem v 1. patře. V segmentovém štítu nad ním je pak reliéf úlu (symbolika často využívaná bankovními domy) a za úlem je patrné panorama Hradce Králové, s věžemi kostela svatého Ducha a s Bílou věží. Nároží se vstupem je pak nad arkýřem završeno opět bohatě zdobenou střešní bání. Zdobné prvky (např. květinové girlandy nebo svítidla s cizelovanými stojany) se uplatňují i v interiéru.[3]

Sochařské a štukatérské práce realizovali Josef Pekárek a hradecký sochař František Čermák. Přednáškový sál je dekorován freskami Josefa Douby.[3]

Reference

  1. a b okresní knihovna - Památkový Katalog [online]. [cit. 2021-02-07]. Dostupné online. 
  2. a b c I. Procházkový okruh „Historické město“ [online]. [cit. 2021-02-07]. Dostupné online. 
  3. a b c d První palác Záložního úvěrního ústavu | Objekty | Královéhradecký architektonický manuál [online]. Via Aurea [cit. 2021-02-07]. Dostupné online. 
  4. a b Orlí perutě na knihovně symbolizují vědění. Hradecký deník [online]. 2012-01-17 [cit. 2021-02-07]. Dostupné online. 
  5. iKatastr: mapa a informace z KN [online]. [cit. 2021-02-07]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Hradec Kralove 17.jpg
Autor: Scotch Mist, Licence: CC BY-SA 4.0
Hradec Králové is a city of the Czech Republic, in the Hradec Králové Region of Bohemia. The city is situated in the centre of a very fertile region called the Golden Road on the confluence of Elbe and Orlice and contains many buildings of historical and architectural interest. The Cathedral of the Holy Spirit was founded in 1303 by Elizabeth, and the church of Saint John, built in 1710, stands on the ruins of the old castle.

The original name of one of the oldest settlements in the Czech Republic was Hradec (the Castle); Králové (of the queen) was affixed when it became one of the dowry towns of Elisabeth Richeza of Poland (1286–1335), who lived there for thirty years having been the second wife of two Bohemian Kings, Wenceslaus II and then Rudolph I of Habsburg. In Latin, the Castle of the Queen was called Grecz Reginae, the original German Königingrätz was shortened to Königgrätz by 1800. It remained a dower town until 1620.

Hradec Králové was the first town to declare for the national cause during the Hussite Wars in the first half of the fifteenth century. After the Battle of White Mountain (1620) a large part of the Protestant population left the place. In 1639 the town was occupied for eight months by the Swedes. Several churches and convents were pulled down to make way for the fortifications erected under Joseph II. The Battle of Königgrätz, the decisive battle of the Austro-Prussian War took place, on 3 July 1866 near Hradec Králové. This event is commemorated in the famous Königgrätzer Marsch. This battle also showed the age of this kind of fortresses and it was finally destroyed in 1884.
The Scotch Mist Gallery contains many photographs of historic buildings, monuments and memorials of Poland and beyond.