Przedswit

Zdroj: Vlastimil Sixta. Nejvýznamnější plemeníci v chovu českého teplokrevníka

Przedswit (česky úsvit) je název plemenného kmene polokrevných koní.

Zakladatelem kmene byl anglický plnokrevník Przedswit (1872-1889) narozený v Polsku, vítěz vídeňského derby 1875. Po skončení závodní kariéry byl zakoupen Ministerstvem orby a umístěn jako plemenný hřebec v rakouském Piberu a poté přemístěn do hřebčince v sedmihradském Radovci (dnes Radauti). Jeho potomci byli lehcí hnědáci užívaní jako jezdečtí koně v celé bývalé monarchii. Šlechtění kmene Przedswit se věnovaly hřebčince Písek-(tam je dnes Przedswit Richter, většina dalších hřebců prochováni na kmen Przedswit mají soukromí chovatelé) Pohořelice (okres Zlín) a slovenské Motešice. Smíšením krve s linií Furioso (zejména po druhé světové válce, kdy byl politický tlak na upřednostňování hospodářsky využitelných plemen) se Przedswit postupně stal spíše tažným koněm, který dal základ českému teplokrevníkovi a moravskému teplokrevníkovi. V Moravském teplokrevníku se jedná o koně obvykle všestranně nadané, kteří i v rámci jedinečných výkonnostních zkoušek v České republice, které obsahují drezurní, parkurovou, crossovou jízdu a jízdu se spřežením. Przedswiti v chovu Českého teplokrevníka se nejvíce uplatňují v parkurech, drezuře a poté v crossu.


Historie chovu kmene polokrevných koní Przedswit od historie do současnosti.

[1]Tento kmen byl založen v hřebčíně Piberu hnědákem Przedswit, který na sklonku svého života působil 3 roky v oblasti bývalého hřebčince v Nemošicích. Chov tohoto kmenu byl přenesen do Radovce, protože hřebčín byl přechodně zrušen. Z radoveckého hřebčína se příslušníci tohoto kmene také zařazovali do Čech a na Moravu. Po roce 1918 se s chovem tohoto kmene pokračovalo v rakouském hřebčíně Wieselburgu a později ve znovuzřízeném hřebčíně Piberu. Odtamtud se dostal i do hřebčína v Kladrubech nad Labem a do hřebčína v Pohořelicích, takže svého času se u nás tento kmen začal velmi slibně rozvíjet. V kladrubském hřebčíně se kmen Przedswit choval ve dvou liniích, a to především jako linie Przedswit VII. Příslušníci této linie byli ryzáci velmi ušlechtilých tvarů v polokrevném typu a více představovali jezdeckého koně. Druhá linie Przedswita VIII byla zastoupena v kladrubském hřebčíně pepiniérem Przedswit I, Przedswit IV a Przedswit V. Nejúspěšnějším pepiniérem této linie byl ale Przedswit II, hnědák, představitel mohutnějšího polokrevníka v typu tažného koně. Svým zevnějškem se příslušníci kmene Przedswit podobají Furiosům také proto, že byli promíšeni s tímto kmenem ve všech hřebčínech a také u nás. Mělo by se také více mluvit o jednom společném kmeni Furioso-Przedswit.

Pro nedostatek pepiniérů tohoto kmene u nás prakticky málem zanikl. V Polsku se mu věnovala značná péče a v letech 1980 byla velká snaha tento kmen zachránit, udržet a ještě rozšířit.

Díky práci a velkému úsilí doslova jednotlivců se podařilo na našem území tento vzácný kmen koní Przedswit zachránit, udržet jak po divokých devadesátých letech tak především i po roce 2020, kdy i pod tíhou importovaných koní mají tito koně stále velmi kvalitní předpoklady prokázat výraznou kvalitu tohoto kmene.


[2]

Rakouský zakladatel slavné české linie

Przedswit - K (Przedswit. VII-R)

Tento ušlechtilý ryzák s mírami 176/168/188/21,6, se narodil 8/3/1910 v Radovci po otci Przedswit VI-R z matky 95 Przedswit II. Byl prochován ve druhé a třetí generaci na Przedswita I. Ryzou barvu zdědil po bábě z otcovy strany, která byla dcerou plnokrevného ryzáka Haudegen. Przedswit -K připouštěl v Piberu mezi lety 1915-1919 pod jménem Przedswit VII-R. V roce 1919 přišel z likvidační podstaty do Kladrub na Labem, kde působil od roku 1919 až do roku 1938. Byl to kůň dokonalé tělesné stavby. Jedinou jeho chybou byl krátký drobný klus. Jedná se o vadu, která tuto linii provází až do dnešních dnů. Osvědčil i starou chovatelskou zkušenost, že ryzák narozený z obou hnědých rodičů silně předává na potomstvo svojí ryzou barvu. Díky tomu se stal zakladatelem ryzého kladrubského stáda. V Kladrubech zanechal 135 potomků, z nichž bylo 23 hřebců znovu zařazeno do chovu a 30 klisen do vlastního stáda. Obzvláště klisny byly dokonalými modely jezdeckých koní a byly to ony, kdo prakticky ovlivnil tvorbu ryzího stáda a kdo byl garantem jeho kvality až do jejich zániku koncem sedmdesátých let minulého století. V krvi těchto klisen bychom nalezli plnokrevníky Dealer, Toborzó, Doge a arabské klisny kmene Gidran.[2]


[2]PRZEDSWIT III-K

Producent české skokové extratřídy

Hřebec se narodil 14/6/1925 v Kladrubech nad Labem po otci Przedswit-K (Przedswit VII-R) z matky 16 Toborzó. Byl to ušlechtilý, souladný krásný ryzák středního tělesného rámce, vysoko v krvi (59,75% A1/1) a s mírami 172/162/195/21,4. Jeho vadou byla horší mechanika pohybu vyskytoval se problém s kopyty. Hřebec byl nejprve zařazen v roce 1929 v zemském hřebčinci v Tlumačově, mezi roky 1930 až 1937 připustil na stanici v Bučovicích pouhých 121 klisen (na Moravě v té době nebyli příliš v oblibě ryzáci s výraznými bílými odznaky). V roce 1937 přichází jakožto Przedswit III-K do kladrubského hřebčína. Zde nedostal mnoho šancí z toho důvodu, že většina klisen ryzého stáda byly jeho polosestry. Z tohoto období bylo devět klisen zařazeno do vlastního stáda, dva synové do zemského chovu v Čechách, dva na Moravě a dva na Slovensku. V roce 1946 odchází Przedswit II-K jako kmenový plemeník do hřebčína Houstoň a odtud do Albertovce. Mezi lety 1947-1952 se po něm narodilo 139 potomků, přičemž do stáda bylo zařazeno 10 klisen a do zemského chovu jen dva jeho synové. Prvním byl Przedswit III-4 z matky Zásada (stál v Tlumačově). Ovšem tím druhým byl vůbec nejznámější syn tohoto plemeníka, a to pokračovatel linie III-2 z matky Vidona. Ten odešel připouštět na Slovensko, odkud se vrátil jakožto Przedswit X-A do Albertovce, kde byl využíván v období let 1963 až 1972. V době požadavků na mohutnost nemělo potomstvo Przedswita III-K žádnou šanci v zemském chovu. Zato v armádních a později civilních jezdeckých oddílech představovalo špičku celé generace koní z let 1955-1970. Enormní skokové schopnosti předával Przedswit III-K na své potomstvo. Za vše hovoří úsloví, které vešlo ve všeobecnou známost: Ktěří potomci Przedswita III-K neskákali? Jen ti co uhynuli jako hříbata.[2]

[1]Przedswit XVMT-2207 Listek

Pokračovatelé této linie jsou aktuálně například:

Przedswit XV MT/2207 Listek

Kmenové jméno: Przedswit XV MT

Základní jméno: Przedswit Lístek Plemeno: Moravský teplokrevník Kmen: Przedswit

Linie: Przedswit Ill K

Rodina: ZK ČPK 145/0lomouc 1932 Chovatel: Marek Richter

Datum narození: 30. 3. 2009 Barva: hnědák

VPK: MT

Zařazen do PK: MT 2015 PG MT: 42,70%

Míry: KVP 173, KVH 163, OH 198, OHOL 22 Body za exteriér: 7 ,8

Výkonnost vlastní: A: TT

Przedswit XV MT-2207 Listek na závodech.jpg
Przedswit XV MT/Listek, se narodil v Hřebčíně R s.r.o., u chovatelů koní rodiny Richterů v Janovicích. Přísluší k významnému rakousko - uherskému kmeni Przedswit, který byl založen v Radovci anglickým plnokrevným hřebcem Przedswit (vítěz rakouského derby Vídeň 1875), narozeným v Haliči r. 1872. Náleží k linii Przedswit Ill K.

[3]Otcem Przedswita XV MT je 2609 Przedswit Klam, narozený 1986 v JZD Šitbořice, mohutný, kostnatý ryzák (obvod holeně 23,5 cm) s výbornou povahou, ochotou k práci a s výraznými skokovými schopnostmi. Závodit začal pod mladým jezdcem Karlem Růžičkou ml. v pěti letech, kdy oba sbírali zkušenosti a přesto jeho forma a výkonnost rostla tak závratně, že v tomtéž roce na konci sezony soutěžili v „S" parkurech čistě. V šesti letech chodil už „ST' parkury, ale v osmi letech si na opracovišti přivodil úraz a jeho sportovní kariéra skončila. Za svou krátkou sportovní kariéru šel 28 „S" parkurů, z toho 24 čistě a 7 „ST' parkurů, z toho 4 čistě. V chovu začal působit v roce 1993 ve Velkých Němčicích na Břeclavsku, v rodinné společnosti Ruta s.r.o. Tady během tří sezon dal 18 hříbat, z nichž dosáhli stupně výkonnosti „T" plemenný hřebec Przedswit Ruta, sportovním jménem Chimbote a do Rakouska prodaný a tam působící valach Dantte. O rok starší pravý bratr Chimboteho dosáhl výkonnosti „ST' a 8 dalších potomků „S". Na dalších působištích plemeníka už to taková sláva nebyla, co se sportu týče. Kromě Lístka, který dosáhl výkonnosti ve spřežení „TT", to byl jeden potomek s výkonností ve všestrannosti „S" a dva ve skocích „ST'. Ostatní potomci se ani sportu nevěnují a jsou využíváni jako rekreační koně pro svůj výborný charakter. Co je však obdivuhodné, z 62 dcer, které byly připravovány k ZZUV, bylo 60 zapsáno do HPK s celkem vysokým ohodnocením, což je téměř 100% úspěšnost a několik jich bylo na základě výsledků zkoušek zařazeno do akceleračního programu. Potěšitelné je, že jejich příprava probíhala pod různými jezdci a trenéry v různém prostředí a v různých disciplínách a hlavně s minimem času na přípravu a přesto podaly všechny velmi solidní a vyrovnané výkony - charakter u všech dominoval. Je to jakýsi příslib a zároveň výzva pro další chovatelské generace věnovat se dál vhodnému výběru jedinců, pracovně je testovat a pokračovat v plemenářské práci s dobrým, geneticky stálým materiálem. Linie Przedswitů, kterou v celé tehdejší Československé republice nejvíce proslavil Przedswit X - A, si to určitě zaslouží. Ten přes svého syna 2052 Przedswita XII-A(Svitáčka) výkonnost „T", potomstvo „T" a vnuka Przedswit XX/Horymír(Premiér), výkonnost „T", potomstvo „T", přenesl výtečné skokové schopnosti i na svého pravnuka Przedswita Klama. Opomenout se nedá ani matka Przedswita Klama, klisna Gája, která společně se svou matkou

Arpou a sestrami Farma, ldava(s dcerou Noris se zúčastnila ME a MS ve spřežení) a Jasava soutěžila ve čtyřspřeží, kde dosáhla výkonnosti „T" - třetí místo na mistrovství ČSR. Současně s každodenní pracovní povinností hospodářského koně a sportovní činností dala 8 hříbat. Mimo Klama ještě Jíva - spřežení „T" (Slovensko), Nora - matka plemeníka 151 O Korádo, Óda - drezura „T" (Rakousko), Robik - plemeník skoky „S", potomstvo „S", Skánie - skoky „S", účastnice ME a MS ve voltiži, kůň roku 2004, prodána do Ruska, kde dosáhla výkonnosti „T" v drezuře a byla členkou vítězného dorosteneckého družstva. Dcery Zani a Galope byly prodány do Rakouska, kde dosáhly výkonnosti ve skocích „S". Málo který kůň se může pochlubit takovou výkonností a hlavně všestranností svých předků, jak právě Przedswit Klam, což ukazuje především na charakter rodiny.
Matka Przedswit XV MT, klisna 103 Lista, sama prověřená ve sportu na stupni „ZL" ve skocích, dala 8 potomků, z nichž syn Rover dosáhl výkonnosti ve skocích „ST". Otec Listy, hřebec 213 List, po plnokrevném Saragan (Sicambre ), z 2527 Locja, děd plnokrevný a rab Pietuszok. Sicambre byl 5ti násobný šampion plemeník Francie a ve své době považovaný za nejlepšího producenta překážkových koní v Evropě. Jeho krev koluje téměř ve všech významných chovech skokových koní ve světě. U nás byl například zapůjčen hřebec Silvio li. Matka Listy, 4 Krásná, klisna s vlastní výkonností skok „L", potomstvo skok „S", spřežení „T", dala mimo jiné dva plemenné hřebce 39 Alarm Bydžov a 11 O Hubertus humburský a do vysokého věku zajišťovala přísun krmiva pro hospodářství chovu koní JZD Humburky.

Hřebec Przedswit XV MT/Listek byl zařazen do plemenitby na základě vlastní sportovní výkonnosti v zápřeži „TT". Ač je příslušníkem ryzé linie Przedswitů, sám je hnědák s hvězdičkou, jinak bez odznaků. Je to líbivý souměrný kůň středního rámce, suchého a kostnatého fundamentu s kvalitními kopyty, v hrudníku široký a hluboký, v typu jezdeckého koně, konstitučně tvrdý a vytrvalý. Povahou je zcela ideální, ochotný ke každé práci, dobře jezditelný, s dobrou mechanikou pohybu v kroku i klusu a s velmi dobrou technikou skoku, což také vyplývá z protokolu předvýběru hřebců, kde byl ohodnocen za skok ve volnosti nejvyšší známkou 8,2 bodu. Skokové vlohy, dobrou jezditelnost a ochotu k práci dědí po svých předcích.[3]


další aktuální hřebec patřící do této linie je

Przedswit XXI MT/2596 Hetik 53/392

Kmenové jméno: Przedswit XXI MT

Základní jméno: 2596 Hetik(53/392) Plemeno: český teplokrevník

Kmen: Przedswit

Linie: Przedswit Ill K* 1925 Rodina: Hrakora A 1/1

Datum narození: 3. 3. 2008

Barva: hnědák

V PK: MT

Zařazen do PK: MT 2016 PG MT: 59,75

Míry: KVP 175, KVH 165, OH 198, OHOL 22,5 Body za exteriér: 7 ,8

Body za ZV:

Výkonnost vlastní: D:Z, S:Z, C:S

Przedswit XX.I MT/Hetik je příslušníkem linie Przedswit Ill K, dříve uváděné jako Przedswit VII R. Hetik je produktem úzké příbuzenské plemenitby, kdy oba jeho rodiče jsou z otcovy strany polosourozenci, po vynikajícím hřebci Przedswit XX/Horymír(sportovním jménem Premiér), který sám sportoval na úrovni S:T a jeho mnohostranně nadané potomstvo dosáhlo výkonnosti D:S, S:T, C:Z a A:T.
Otcem Hetika je 2609 Przedswit Klam, narozený 1986 v JZD Šitbořice, mohutný, kostnatý ryzák (obvod holeně 23,5 cm) s výbornou povahou, ochotou k práci a s výraznými skokovými schopnostm (vlastní výkonnost S:ST), které předává i na své potomstvo. To zatím dosáhlo výkonnosti D: S, S:T**, C: S a A:TT. Klamovým nejúspěšnějším potomkem je plemenný hřebec Przedswit Ruta, s vlastní výkonností S:T**, který také působí v plemenitbě MT a jeho potomstvo zatím dosáhlo výkonnosti D: L, S:ST, C. Více o Klamovi je uvedeno v rozboru původu Hetikova polobratra Lera, který je rovněž zařazený do plemenitby MT.
Matka Przedswita XXI MT/Hetik, klisna 52/421 Hetica je po již zmíněném Horymírovi, z plnokrevné Hrakory, po Coulstry (GB), což byl kvalitní, bohužel nedoceněný plemeník s výkonností potomstva D:S, S:ST a C:S. Hetikova bába Hrakora měla slušnou rovinovou třídu a její potomstvo se uplatnilo i ve sportu, kde dosáhlo výkonnosti D:S, S:L a C:S. Prabába Hraběnka byla dcerou Biskaje, dalšího plnokrevného producenta skokových koní jak na parkuru, tak i v překážkových dostizích, a někteří to zvládali obojí (plnokrevná dcera Panenka se umístila v Pardubicích v ceně Vltavy na pátém místě a ve skocích měla výkonnost „ST"). Biskajův syn, plemenný hřebec Biskaj liberecký, z matky po legendárním Masisovi a báby 59 Furioso XVIII, dosáhl ve skocích výkonnost „T" a rovněž byl úspěšným otcem sportujících koní s výkonností D:S, S:ST, C:L a A:T. Hraběnka byla také matkou plemenného hřebce Hombre A1/1, který byl pravým bratrem Hrakory. Kromě Hrakory byla na dráze úspěšná i dcera Hinta (vítězka z Vídně) a další dcera Komtesa zase skákala „L" parkury. Sama Hetica dosáhla výkonnosti v drezuře „S" dala 1 O potomků, z toho jen 3 klisny. Kromě sportovně prověřeného Hetika dala ještě dalšího sportovce, prodaného na Slovensko, kde dosáhl výkonnosti v drezuře „ST".

Hřebec Hetik byl do plemenitby zařazen na základě vlastní sportovní výkonnosti D:Z, S:Z a C:S. Této výkonnosti dosáhl během jediného roku, což je úctyhodný výkon. Byl účastníkem MČR ve všestrannosti v družstvech. Jedná se o typického, středně velkého, mohutného a souladného hřebce mírně delšího rámce, korektního fundamentu s výbornou mechanikou pohybu. Je prochovaný ve 2 x 2 generaci na Przedswita Horymíra. Bylo by škoda nevyužít tohoto skokového potenciálu, který vyplývá z jeho původu i vlastní výkonnosti.


Przedswit XXIII MT / 2904 Przedswit Rufa / Chimbote

Kmenové jméno: Przedswit XXI 11 MT Základní jméno: 2904 Przedswit Rufa Plemeno: český teplokrevník

Linie: Przedswit Ill K *1925

Rodina: JM 1732 Hvězda

Datum narození: 1997

Barva: ryzák

V PK: ČT, MT

Zařazen do PK: 2019

PG MT: 55,48%

Míry: KVP 177, KVH 168, OH 192, OHOL 22.4 cm Exteriér: 7,5

Vlastní výkonnost.: S:T**

Výkonnost potomstva: D:L, S:ST**, C:Z

Przedswit XXIII MT je příslušník ryzé linie Przedswitů, jejímž zakladatelem je Przedswit Ill K,(dříve byl jako zakladatel uváděn jeho otec, Przedswit VII) přes P X, 2082 P X - 12 (pepinier P XII), 2287 Przedswit Horymír (pepinier P XX) a 2608 P Klam. Všech pět otců v řadě dalo potomstvo na úrovni T a hřebci P X - 12, P Horymír, jakož i Przedswit Ruta této úrovně dosáhli i sami.

Otcem Ruty je 2609 Przedswit Klam. Vzhledem k tomu, že je zároveň otcem dalších dvou plemenných hřebců, zařazených do chovu MT, kde je popsán opravdu detailně, je zbytečné se mu dále věnovat.

Matka Ruty je klisna JM 3540 Sylva, s vlastní výkonností A:T, jejím otcem je 2125 Sahib - 5 (albertovecký pepinier Sahib I), z matky 535 Przedswit X-14. Ttento hřebec se uplatnil v chovu jako producent výkonných sportovních koní. Jeho potomstvo dosáhlo výkonnosti D:S, S: TT, C:S a A:T. Jeho nejúspěšnějším potomkem s absolutní výkonností ve skocích je plemenný hřebec Sahib I MT/Sahib Kubišta. V žebříčku ČJF byl Sahib - 5 v roce 1985 vyhodnocen jako nejlepší otec. O rok později zaujal třetí místo. Dále tato linie pokračuje hřebcem 1744 Sahib-A (Shagya XV-6), z matky 243 Babočka (kořistní východopruská klisna). Tento hřebec výrazně ovlivnil chov moderních sportovních koní. Jeho potomstvo dosáhlo výkonnosti S:T a byl úspěšný i v chovu a to i v Čechách prostřednictvím jeho synů Shagyů mimoňských. Otcem hřebce Sahiba - A je Shagya XV-Top. Potomstvo tohoto hřebce bylo ve své době vysoce ceněno. Jeho potomci byli na parkuru do stupně „ST' nechytatelní (Nestor, Opera). Shagya XV se uplatnil hlavně jako otec matek, kde jeho potomstvo vyniklo hlavně, pokud na pozici otce byl Przedswit X (Iluze S:TT, Przedswit XII/ Svitáček S:T, ) ale i vítězka MČSSR Bečva, po Quoniam byla z matky po Shagya XV. Kombinace linií Przedswit X - Ill a Shagya XV - XI, se osvědčila i u plemenného hřebce Przedswita I MT I P. miroslavský, který sice sám nesportoval, ale jeho potomstvo dosáhlo u nás výkonnosti D:S, S:ST, C:L A:S a na Slovensku má ve sportu dva úspěšné potomky, plemenné hřebce Przedswita odorínského, účastníka ME a MS ve voltáži a Przedswita XXIX I Harwyho s výkonností „T" ve všestrannosti, mimo jiné vítěz Zlaté podkovy a účastník MS mladých koní ve francouzském Mondial' de Lion. Matka Sylvy, klisna JM 2445 Elina je dcerou Furiosa XXXIV - 13 a bába JM 1732 Hvězda je po 2032 Ebeman

Vztah k pohořelickému koni zajišťuje klisna Karmen z rodiny 124 Viktorka. Mimo Viktorku směřuje původ P Ruty k východopruské populaci. Kromě Babočky ještě přes matku Przedswita X Vidonu a sám Sahib - 5 přísluší k rodině vpr. klisny Turbíny.Stejně bez podstatného přímého vlivu, jako jmenované vpr. matky, jsou u Przedswita Rufy v pětigenerační rodokmenové tabulce i hannoverský Duellano, oldenburský Ebonit a trakénský Quoniam. Sám Przedswit Rufa představuje výkonného jedince, který je již prověřen i přes své potomstvo. Spolehlivě předává, kromě skokových schopností také mimořádný charakter a ochotu k práci. Jeho původ je zdařilým krosem ve sportu prověřených linií na nejvyšší úrovni. Tělesnými rozměry představuje P Rufa vyjímečně mohutného příslušníka genealogické línie P III-K. A to ne jako výjimku v linii, ale zásluhou prochovanosti na kalibr mohutnými hřebci příslušníků jiných kmenů (F XXXIV, F XXXV) i cizími zmohutňujícími elementy. Je prochován ve 4 x 4 generaci na Przedswit X – A a ve 4 x 5 generaci na Shagya XV-Top. Má 55,48 %PG, 1,99 % G A 1/1 a 0,23 G Araba[3]

Vlastimil Sixta: kniha Nejvýznamnější plemeníci str. 38

[2]Przedswit X-A

Skvělý syn vynikajícího otce

Tento hřebec se narodil v hřebčíně Albertovec 8.9.1952 po hřebci Przedswit III-K z matky Vidona a nesl východopruských ožeh. Byl to ušlechtilý ryzák kulatých tvarů, velice podobný svému otci, s mírami 171/159/196/21,0. Byl tedy na požadavky své doby malý. Jako Przedswit III-2 odešel v roce 1956 na Slovensko do hřebčince Šamorín. V roce 1963 se odtud vrátil do Albertovce jako kmenový plemeník Przedswit X-A. Jeho potomstvo byla malé, a tak dostalo v chovu málo šancí. Zařadil do albertovského stáda jen několik klisen a do chovu dva syny-3074 Przedswit X-2 z matky Shagya XV, který působil jako Przedswit XI v Topolčiankách a 2052 Przedswit X-12 z matky po 423 Shagya XV, jenž stál v Tlumačově. Tento hřebec byl úspěšně testován ve sportu (úroveň obtížnosti: ST) a byl použit i jako pepiniér Przedswit XII-A v hřebčíně Netolice. Připouštěl rovněž pod jménem Przedswit Svitáček.

Przedswit X-A byl v Albertovci především producentem vynikajících koní. Střední generace si jistě dodnes pamatuje v parkurovém mezinárodním sportu úspěšné klisny Havana, iluze a řadu dalších.

V roce 1972 odešel Przedswit X-A do Čech na stanici do Zaloňova a odtud konečně v roce 1975 do Kladrub nad Labem, kde připouštěl do roku 1979. V Kladrubském hřebčíně se hřebci dařilo i v oblasti chovu. Plodil výborné potomstvo, zařazeno bylo 6 jeho synů a do vlastního stáda 4 klisny. Bohužel Przedswit X-59 z matky Danuška, který dosáhl výkonnosti T, byl kastrován. Valachem byl i vynikající Pramen, který startoval s Jiřím Pecháčkem v soutěžích stupně T. Ostatní potomci, kteří prokazovali dobré skokové schopnosti a dostali šanci v chovu, se dobře uplatnili a udrželi krev svého děda Przedswita III-K.[2]

Externí odkazy

  1. ŠTRUPL, Jan; LERCHE, František. Chov koní. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, Praha, 1983. 416 s. S. 201–202. 
  2. a b c d e f SIXTA, Vlastimil. Nejvýznamnější plemeníci v chovu Českého teplokrevníka. [s.l.]: František Lomský-Cavalier Publishing, 2006. 160 s. ISBN 80-239-6795-9. S. 39. 
  3. a b c KATALOG PLEMENNÝCH HŘEBCŮ MORAVSKÉHO TEPLOKREVNÍKA PRO ROK 2022, SCHPMT; SCHPMT. SCHPMT. 2022. vyd. [s.l.]: Svaz chovatelů a příznivců moravského teplokrevníka z.s., 2022. 70 s. S. 37-39. 

Média použitá na této stránce

Przedswit XXIII MT-2904 Przedswit Rufa.jpg
Autor: Dagpinto, Licence: CC BY-SA 4.0
Przedswit XXIII MT/2904 Przedswit Rufa
Broom icon urgent.svg
Autor: Bazi, Licence: CC BY-SA 3.0
Ikona pro urgentní úpravu článků.
Hřebec PRZEDSWIT III-K.jpg
Autor: Dagpinto, Licence: CC BY-SA 4.0
Zdroj. Vlastimil Sixta, Nejvýznamnější plemeníci v chovu českého teplokrevníka
Przedswit XXIII MT-2904 Przedswit Rufa parkur.jpg
Autor: Dagpinto, Licence: CC BY-SA 4.0
Przedswit XXIII MT/2904 Przedswit Rufa parkur
Przedswit XXI MT-2596 Hetik(53-392) drezura a cross.jpg
Autor: Dagpinto, Licence: CC BY-SA 4.0
Przedswit XXI MT/2596 Hetik(53/392) drezura a cross
Przedswit XV MT-2207 Listek na závodech.jpg
Autor: Dagpinto, Licence: CC BY-SA 4.0
Przedswit XVMT-2207 Listek na závodech
Przedswit XXI MT-2596 Hetik(53-392).jpg
Autor: Dagpinto, Licence: CC BY-SA 4.0
Przedswit XXI MT/2596 Hetik(53/392)
Skener 20220405 (2).jpg
Autor: Dagpinto, Licence: CC BY-SA 4.0
Zdroj Vlastimil Sixta: Nejvýznamnější plemeníci str. 38
Przedswit - K - Przedswit VII-R.jpg
Autor: Dagpinto, Licence: CC BY-SA 4.0
Obrazek zdroj: Vlastimil Sixta, Nejvýznamnější plemeníci v chovu českého teplokrevníka