Psané skály

Psané skály
Detail jednoho z nápisů: „Wieczni Pane Bože nass genz na wisostech przebiwass“
Detail jednoho z nápisů: „Wieczni Pane Bože nass genz na wisostech przebiwass“

StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Identifikátory
Kód památky18661/2-270 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Psané skály jsou skalní útvar nedaleko vesnice Poličany na Benešovsku, nad zátokou, kde se potok Mastník vlévá do vodní nádrže Slapy. Do srázu stoupají kamenné schody, nad jejichž zakončením jsou do skal vyryty nápisy náboženského charakteru (v češtině, němčině a latině) a reliéfy slunce a hvězd. Lokalita je od roku 1965 kulturní památkou.[1][2] Kolem roku 1925 zde byla osazena pamětní deska s reliéfem kalicha a nápisem „Pravda vítězí. Zde se zdržovali pro víru pronásledovaní naši předkové.“[3]

Nápisy

Nápisy pocházejí nejspíš z 16. nebo 17. století a jejich autory jsou pravděpodobně mikulášovci (následovníci Mikuláše Vlásenického, zvaní též mikulášenci či Pecínovští bratři) nebo členové jiné odnože českých bratří, kteří se zde skrývali před pronásledováním. (Konkrétně bývá zmiňován živohoštský kališnický farář Matěj Poličanský, který v roce 1612 svou církev opustil a několik let stál v čele poličanských mikulášovců.)

Turistická značka

V Psaných skalách začíná trasa žluté turistické značky Klubu českých turistů (trasa 6038), která vede přes Nahoruby,[3] Blažim, Jablonnou a Nedvězí do Teletína (a dále až do Třebsína, ale už ne jako trasa 6038).

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-18]. Identifikátor záznamu 129381 : pomník - skalní nápisy "Psané skály". Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Metainformační systém Národního památkového ústavu - vyrozumění o zápisu kulturních památek
  3. a b MUDROVÁ, Ivana. Kam značky nevedou III: a další podivuhodné cesty. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2007. 263 s. ISBN 978-80-7106-891-4. Kapitola Psané skály a zřícenina Kozí hřbet, s. 14–21. 

Literatura

  • PETRÁŇOVÁ, Lydia. Per saecula ad tempora nostra : sborník prací k šedesátým narozeninám prof. Jaroslava Pánka. Příprava vydání Mikulec, Jiří a Polívka, Miloslav. Svazek druhý. Praha: Historický ústav Akademie věd České republiky, 2007. (Práce Historického ústavu AV ČR = Opera Instituti Historici Pragae. Řada C, Miscellanea; sv. 18/1-2). Dostupné online. ISBN 978-80-7286-117-0. Kapitola Psané skály – příklad nezdařené narace, s. 240–246. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Psane skaly 01.jpg
Autor: Joker Island, Licence: CC0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: