Pstruh duhový

Jak číst taxoboxPstruh duhový
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádlososotvární (Salmoniformes)
Čeleďlososovití (Salmonidae)
Rodpstruh (Oncorhynchus)
Binomické jméno
Oncorhynchus mykiss
(Walbaum, 1792)
Synonyma

Salmo mykiss Walbaum, 1792

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pstruh duhový, neboli pstruh americký duhový (Oncorhynchus mykiss), je sladkovodní ryba z čeledi lososovitých, která byla introdukována do pstruhového a lipanového pásma.

Taxonomie

Vědecký název pstruha duhového je Oncorhynchus mykiss.[1] Druh byl původně pojmenován v roce 1792 německým přírodovědcem Johannem Juliem Walbaumem, který studoval ryby z Kamčatského poloostrova. Název rodu je odvozen z řeckých slov onkos (hák) a rhynchos (nos) a odkazuje na výrazné hákovité čelisti mlíčáků v období tření. Vědecké druhové jméno pochází z místního kamčatského pojmenování ryby „mykiža“. Pstruh duhový vděčí za své jméno „duhový“ pruhům mnoha jasných barev, které se táhnou po obou stranách jeho těla. Britský přírodovědec sir John Richardson pojmenoval tento druh v roce 1836 Salmo gairdneri na počest Mereditha Gairdnera, chirurga Společnosti Hudsonova zálivu, který ho s tímto druhem ryby seznámil ve Fort Vancouveru na řece Columbia.[2]

Popis

Má modravý nebo olivově zelený hřbet a stříbřité boky se širokým růžovým nebo červeným podélným pásem. Pohlavní dimorfita je patrná, samec má výrazně zakřivenou spodní čelist a má velmi výrazné duhové barvy, zejména podél postranní čáry, a černé tečky. Samice je o mnoho světlejší, někdy až stříbrná. Délka v dospělosti činí 20–90 cm, největší potvrzená hmotnost je okolo 8 kg.

Pstruh duhový se v současné době velmi rozšířil, zejména pro kvalitní maso a jeho rozsáhlé potravinářské využití; šlechtěním a velkou flexibilitou života se stává i obyvatelem rybníků, tůní, jezer a velkých přehrad, ale i v původním toku řek, kde vytlačuje citlivého pstruha potočního.

Původním domovem této lososovité ryby jsou západní oblasti USA, západní Kanada, Aljaška a Kamčatka. Do Evropy byla dovezena na konci 19. století. Patří mezi 100 nejhorších invazních druhů světa.

Pstruh se tře od prosince do května, některé populace i na podzim a v zimě.[3]

Indikace znečištěné vody

Pstruh duhový je také využíván na úpravnách pitné vody jako indikátor akutního znečištění vody pouštěné do výtlačného řádu.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Regenbogenforelle na německé Wikipedii.

  1. Robert J. Behnke, Joseph R. Tomelleri (Ill.): Rainbow and Redband Trout. In: Trout and Salmon of North America. The Free Press, New York 2002, ISBN 0-7432-2220-2, S. 65–122.
  2. John Richardson, William Swainson, William Kirby: Fauna Boreali-Americana, or, The Zoology of the Northern Parts of British America: Containing Descriptions of the Objects of Natural History Collected on the Late Northern Land Expeditions, Under Command of Captain Sir John Franklin, R.N. (1829), Part Third: The Fish. Richard Bentley, London 1836, OCLC 257860151, S. 221. gesehen am 2. Januar 2014.
  3. ČIHAŘ, Jiří; MALÝ, Jiří. Sladkovodní ryby. 1. vyd. Praha: Státní zemědělské nakladatelství v Praze, 1978. 

Literatura

  • BARUŠ, Vlastimil; OLIVA, Ota, a kol. Mihulovci a ryby (1). 1. vyd. Praha: Academia, 1995. (Fauna ČR a SR; sv. 28/1). ISBN 80-200-0500-5. S. 460–474. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Rainbow Trout US Range.JPG
United States Range Map for Oncorhynchus mykiss, Rainbow Trout