Ptačí oblast Králický Sněžník

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Ptačí oblast
Králický Sněžník
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Vyhlášení31.12.2004
VyhlásilVláda ČR
Nadm. výška353 – 1154 m n. m.
Rozloha30191,67 ha
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresÚstí nad Orlicí, Šumperk
Souřadnice
Ptačí oblast Králický Sněžník (Česko)
Další informace
Kód2302
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ptačí oblast Králický Sněžník je navržena na území Pardubického a Olomouckého kraje. Ačkoli se lokalita jmenuje Králický Sněžník, patří do ní pouze okraje tohoto pohoří, hora Králický Sněžník, zatímco téměř celá NPR Králický Sněžník leží mimo tuto ptačí oblast. Ptačí oblast zahrnuje okraje pohoří Králický Sněžník, nižší polohy Hanušovické vrchoviny, část Bukovohorské hornatiny, která je jihovýchodním koncem Orlických hor, a na východ zasahuje ptačí oblast až na úpatí Hrubého Jeseníku. Celková rozloha ptačí oblasti je asi 30 225,33 ha.

Předmět ochrany

Předmětem ochrany je jediný druh ptáka, chřástal polní (Crex crex). V celé ptačí oblasti hnízdí asi 150–170 párů, a jedná se tedy o jednu z nejpočetnějších populací v ČR. Biotopem tohoto druhu jsou právě extenzivně využívané louky, kterých je v této oblasti nyní dostatek, protože kvůli chladnějšímu klimatu a málo úrodné půdě zde klasické zemědělství příliš neprosperuje.

Výskyt dalších druhů chráněné projektem Natura 2000

Kromě chřástala polního hnízdí ve vymezené ptačí oblasti (do níž se nepočítá oblast hory Králický Sněžník a vlastně ani celé NPR Králický Sněžník) několik dalších druhů chráněných projektem Natura 2000, které však nejsou předmětem ochrany tohoto ptačího území. Jedná se o čápa černého (Ciconia nigra), čápa bílého (Ciconia ciconia) – 3 páry, jeřábka lesního (Bonasa bonasia) – 10 párů, výra velkého (Bubo bubo) – 5 párů, kulíška nejmenšího (Glaucidium passerinum), sýce rousného (Aegolius funereus) – 30 párů, ledňáčka říčního (Alcedo atthis), žlunu šedou (Picus canus), datla černého (Dryocopos martius) – 50 párů, lindušku horskou (Anthus spinolleta), kosa horského (Turdus torquatus) a ťuhýka obecného (Lanius collurio) – 100 párů.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
No nature photo cs.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 4.0
Náhrada chybějící fotky chráněného území v češtině