Ptolemaios XIII. Theos Filopatór

Ptolemaios XIII. Theos Filopatór
Πτολεμαῖος Θεός Φιλοπάτωρ, Ptolemaĩos
Ptolemaios XIII. medailon
Ptolemaios XIII. medailon
Doba vlády51-47 př. n. l.
Rodné jméno


Ptolemaios přijal jméno Ptolemaie II.
Trůnní jméno



Sotp-ni-Ptah IriI-Maat-~Re skehem-šnkh-n-Amon[1]
Horovo jméno
 Tcheser-mes-khau
ManželkaKleopatra VII. Filopatór (sestra)
OtecPtolemaios XII. Neos Dionýsos (Auletes)
MatkaKleopatra V. Trifena[2]
Narození62 př. n. l.
Egypt
Úmrtí13.1.47 př. n. l.
Nil
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ptolemaios XIII. Theos Filopatór (Πτολεμαῖος Θεός Φιλοπάτωρ) byl po smrti svého otce Ptolemais XII. faraonem v letech 51-47.[3] Na trůn nastoupil ve svých 11 letech a jeho spoluvládkyní byla sestra Kleopatra VII., které tehdy bylo jen 18 let. Jistou roli v tom sehrál regent Pothinius [p 1] nezletilého Theose Filopatora, který se ovšem obával většího vlivu Kleopatry na bratra.

Historický vývoj

Historická mapa Egypt ~30 př. n. l. , ptolemáiovské a římské období
Ptolemaius před bohyní Isis Usirem chrám Dendera

Vzhledem k Ptolemaiově věku byl za něj jmenován regent, eunuch Pothinus. Pothinus a někteří další soudní úředníci – především Achillas, generál a Theodotos, Ptolemaiův učitel – vytvořili s mladým Ptolemaiem úzce propojenou skupinu. V roce 48 př. n. l. se tato skupina snažila sesadit Kleopatru, protože se bála jejích ambicí o podíl na vládě. Vláda tedy již od počátku vedla ke sporům o vlastní podíl na moci. Vyhnání Kleopatry 48 př. n. l. vyvolalo otevřenou občanskou válku, která skončila přímou římskou intervencí Egypta. S podporou arabských spojenců bylo obléháno egyptské pohraniční město Pelusium[1]. Mezitím Ptolemaiův římský patron Gnaeus Pompeius Magnus, jehož vojsko bylo rozhodně poraženo silami Julia Caesara v bitvě u Pharsalu, Pompeius pak vyhledal útočiště v Pelusiu.
Aby se ucházel o přízeň římského vítěze Caesara, poradci 15 letého krále nechali nalákat Pompeia do léčky k přepravě lodí ke králi, nicméně byl zde úkladně zavražděn (48 př. n. l.)[4]. To uvolnilo cestu Caesara do Alexandrie. Ptolemaios i Kleopatra byli předvedeni do Caesarova tábora a byli nuceni přijmout formální usmíření. Tato dohoda však nepřinesla občanský mír. Vzhledem k tomu, že Caesar měl ve své péči legitimního vládce Egypta, ovšem Pothinus a další na dvoře Alexandrie bojovali za jeho sestru Arsinoë a obléhali Alexandrii. Arsinoë se však nepohodla s vůdci egyptských sil, nechala zavraždit schopného generála Achillase, aby před Caesarem podpořila své mocenské ambice. Caesar věřil, že pro jeho pověst bude lepší porazit Ptolemaia než Arsinoë a využil příležitosti poněkud se zastavit a čekat na posily.
Sám Caesar vzpomíná, že Ptolemaios plakal, když mu bylo řečeno, že ho musí opustit. Ale mladý faraon se nevzdal, okamžitě obnovil válečné úsilí, dokonce i se svými dvěma nejprominentnějšími rádci – Pothinusem a Achillasem.[5]
Nedlouho poté Caesar konečně přivítal posily, čímž skončila jeho dlouhá početní nevýhoda. To ve spojení s Ptolemaiovou taktickou nezkušeností – a ztrátou jeho hlavních poradců a vojenských stratégů – proti Caesarově taktické prozíravosti mělo být nakonec faraonovým pádem. Po sérii bitev Caesar vmanévroval Ptolemaia XIII. do bitvy na Nilu, porazil jeho síly a donutil ho uprchnout. Bylo to počátkem roku 47 př. n. l. co se Ptolemaios XIII. Theos Phliopator utopil v Nilu ve snaze uniknout vítěznému Caesarovi. Bylo mu pouhých 15 let. Caesar měl nyní úplnou kontrolu nad Egyptem a na trůn znovu dosadil Kleopatru VII., která se stala spoluvládkyní se svým ještě mladším (13 let) bratrem, Ptolemaiem XIV.[6] Caesara se stal vládcem, a diktoval budoucnost Egypta. Jeho sestra Kleopatra VII. s podporou Caesara se ujala trůnu jako poslední egyptská královna.[7][5]

Epilog

Historie krátkého života Theose Filopatóra, která byla plná zvratů v období úpadku vládnoucího rodu Ptolemaiovců, kdy již v několika předchozích generacích [p 2] na trůn nastoupili faraonové neschopní nebo ještě v dětském věku, kdy jejich chování ovlivňovala, například regentka matka, nebo skupiny vlivných členů vládních struktur, vlastníků půdy a v neposlední řadě i etnická nevraživost mezi rodilými Egypťany a zbohatlými Řeky, převážně ovládajícím hospodářské činnosti v Dolním Egyptě, především pak v Alexandrii. Z vnějších teritorií to byla trvale expanzivní politika Římské republiky, která se ovšem také potýkaly s řadou vnitřcích mocenských problémů. To vše se odehrávalo v letech od 4. století, kdy posledním suverénním egyptským faraonem byl Nachthareheb v 30. dynastii až do úmrtí poslední královny Egyptu Kleopoatry VII., v 30 př. n. l. [p 3]
Egypt se stal pro Řím výnosnou provincií, který se neomezoval pouze na jeho zemědělství a bohatstvím nerostných suroviny. Díky jedinečnému přístupu ke Středozemnímu a Rudému moři tato země hrála klíčovou roli v římském obchodu – zejména obchodu s Indií, zdrojem orientálního přepychu. Strategická poloha Egypta, na křižovatce spojujících trasy Arábie, Asie, Afriky a Evropy byly hlavním důvodem její prosperity jako nezávislý národ. Stejná geografická výhoda nyní zajistila egyptské podrobení posloupností cizích říší. Řím, Byzanc a Persie, Chalífové, Osmané a ostatně i Britové – všichni pohlíželi na Egypt jako na zdroj bohatství a obchodní centrum.[8][9]

Kleopatra VII. před bohyněmi Hathor a Anuket; kartuše "Kleopatra, božská, otce milující"

Poznámky

  1. Získal kontrolu nad Alexandrií, tehdejším hlavním městem Egypta, a nechal na jaře 48 př. n. l. vypudit Kleopatru z města,
  2. počínajíc od vlády Ptolemaiose_IV._Filopatóra
  3. sebevražda 30. září 30 př. n. l.

Reference

  1. GAUTHIER, Henri. Le livre des rois d'Égypte De la XXVe dynastie à la fin des Ptolémées (1914). Paris: D'Archeolgie Oriental, 1916. S. 222–245. (francouzsky) 
  2. BUDGE, Wallis. The King of Egypt vol. II. London: [s.n.], 1908. (anglicky) Dynasties XX-XXX, Macedoniens. 
  3. BENNETT, Chris. Ptolemy XIII [online]. Tyndale House, 2001. Dostupné online. (anglicky) 
  4. BUNSON, Margaret. Encyclpedie of Ancient Egypt [online]. New York: Facts On File, Inc., 1991. S. 266. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-08-30. (anglicky) 
  5. a b BEVAN, Edwin. A History of Egypt under the Ptolemaic dynasty [online]. London: Methuen&Co.Ltd, 1914. Dostupné online. (anglicky) 
  6. RICKARD, John. Battle of the Nile, February 47 BC [online]. 2018. Dostupné online. (anglicky) 
  7. MAHAFFY, J.P. History of Egypt [online]. New York: 1899. S. 240–242. Dostupné online. (anglicky) 
  8. WILKINSON, Toby. The Rose and Fall of Ancient Egypt [online]. New York: Random House, 2010. S. 321–324. Dostupné online. ISBN 978-0-679-60429-7. (anglicky) 
  9. BÁRTA, Miroslav; Martin Kovář. Kolaps a regenerace:cesty civilizací a kultur [online]. Praha: Academia, 2011. S. 23. ISBN 978-80-200-2036-9. 

Literatura

  • Sally L.D.Katary, Land Tenure (To the endof the Ptolemaic Period, UAE, 2012 [2]
  • Karl Lepsius, Der Ägyptische Dankmäler für die Kentnissen Der Ptolemäergesichte, Königlichen Akademie der Wissenschaften, 1853 [3]
  • Artur Ecstain, Mediterranean Anarchy, Interstate War, and the Rise of Rome, 2006, [4]
  • J.G.Manning, Networks, Hierarchies, and Markets in the Ptolemaic Economy, Oxford Scholarship, 2011, ISBN 978 0199587926
  • Westropp Hodder, Handbook of Archeology.Egyptian.Greek- Etruscan-Roman, London 1867

Související články

Externí odkazy

Egyptští faraoni z dynastie Ptolemaiovců
Předchůdce:
Ptolemaios XII. Neos Dionýsos
5147 př. n. l.
Ptolemaios XIII. Theos Filopatór
Nástupce:
Kleopatra VII. & Ptolemaios XIV. Theos Filopatór II.

Média použitá na této stránce

Kleopatra VII. chamber temple Armant.jpg
Autor: scen by NYPL, Licence: CC BY-SA 4.0
Litografická kopie reliéf v chrámu Armant (Hermapolis),
Ptolemaic and Roman Egypt.jpg
Egypt. (Map of the Historical Atlas of Gustav Droysen, 1886)
Ptolemy before Isis & Osiris, Dendera Temple.jpg
Autor: Aidan McRae Thomson, Licence: CC BY-SA 2.0
Ptolemy before Isis & Osiris, Dendera Temple

A rare example of a wall relief in the Hypostyle Hall that hasn't been damaged by iconoclasts, the vast majority of scenes here have been sadly vandalised in ancient times.

The Temple of Hathor at Dendera is one of Egypt's best preserved and most beautiful ancient shrines. This magnificent edifice dates to the Ptolemaic period, late in Egyptian history, though the site long had been the cult centre for the goddess Hathor for centuries before (the earliest extant remains date to c360BC but a temple is recorded here as far back as c2250BC). Most of the main building dates to the reigns of the last Cleopatras and further decoration and building work within the complex continued in the Roman period up to the reign of Trajan.

The dominant structure in the complex is the Temple of Hathor, an enormous structure with a rectangular facade punctuated by the Hathor-headed columns of the hypostyle hall within. This hall is an architectural wonder, a masterpiece of ancient Egyptian design and decoration, which covers every surface and has been recently cleaned, revealing a superb astrological ceiling in all its original vibrant colours.

Sadly there was much iconoclasm here during the early Christian period and most of the reliefs of the walls and pillars have been defaced. Worse still is the damage to the 24 Hathor-head capitals: not one of the nearly a hundred huge faces of the goddess that once smiled down on this hall has been left unblemished, most with their features cruelly chiselled away.

The main temple building is otherwise structurally intact, and extends into further halls and chapels beyond, again with much relief decoration (much of which is again defaced). In one corner is an entrance to a crypt below, an unusual feature in Egyptian temple architecture consisting of several narrow passages adorned with carved relief decoration in good condition.

There are further sanctuaries and chapels above on the roof of the temple, accessed by a decorated staircase and including the room where the famous Dendera Zodiac was formerly located (today its place in the ceiling taken by a cast of the original, now displayed in Paris). The highest part of the roof complex is no longer accessible to tourists, but I can still recall making the ascent there on our first visit in 1992.

Several other buildings surround the main temple, the most impressive of which is the mammisi or 'birth-house'. This consists of a large rectangluar hall surrounded by a colonnade near the entrance to the site and has some well preserved relief decoration on its exterior. Most of this structure dates to the Roman period, but the ruins of its predecessor built under Nectanebo II (Egypt's last native pharoah) stand nearby.

Dendera temple is one of the most rewarding in Egypt and shouldn't be missed. It is one of the most complete and evocative ancient monuments in the country and its recent restoration has revealed a surprisingly extensive amount of colour surviving within (we were amazed by the dramatic contrast with the soot-blackened ceiling we'd beheld on our previous visit in the 1990s). Despite its relative youth (in Egyptian terms at least!) it is easily one of my favourite sites in Egypt.

en.wikipedia.org/wiki/Dendera_Temple_complex
Portrait of Ptolemy XIII Theos Philopator.jpg
An engraving depicting the Ptolemaic ruler Ptolemy XIII of Egypt by French artist Élisabeth Sophie Chéron (1648 - 1711) entitled "Portrait du Jeune Ptolemée dernier Roi d'Egypte tiré d'un Medaillon Antique", from the book "Pierres Antiques Gravées Tirées des Principaux Cabinets de la France" (published c. 1736). The engraving is based on a medallion of Ptolemy XIII Theos Philopator dated to the 1st century BC, the Hellenistic period of antiquity.