Puezspitzen

Puezspitzen
Puezspitzen.jpg
Vrchol2 918 m
Prominence301 m
Poloha
StátItálie
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Puezspitzen (ladinsky: Pizes de Puez) je dvouvrcholová hora v jihotyrolských Dolomitech. Západní vrchol, Westliche Puezspitze, je se svými 2918 m nejvyšším vrcholem horské skupiny Puez, zatímco východní vrchol, Östliche Puezspitze, je se svými 2913 m vzdálen asi 300 m a je o něco nižší.

Poloha

Vrcholy Puezspitzen se nacházejí na severozápadě horské skupiny Puez v jihotyrolských Dolomitech (Itálie). Západní vrchol (2918 m)[1] a východní vrchol (2913 m) jsou od sebe odděleny malým sedlem a jsou od sebe vzdáleny asi 300 m. Na západě hřeben pokračuje směrem k Piz Duleda (2909 m). Na jihovýchodě hřeben klesá k mnohem nižšímu Puezkofelu (2725 m). Směrem k jihu se hora svažuje do údolí Langental přes Puezalm, zatímco směrem k severu se na Puezspitzen odděluje hřeben, který odděluje horní část údolí Campiller od údolí Zwischenkofeltal a dosahuje svého nejvyššího bodu s Piz Somplunt (2738 m).

Hranice obcí St. Martin in Thurn a Selva Gardena prochází po vrcholovém hřebeni. Celý vrchol je součástí přírodního parku Puez-Geisler.

Alpinismus

Východní vrchol Puezspitzen je významným turistickým cílem, na který vede značená cesta. Začíná u chaty Puezhütte na jihovýchodě, přechází jižní svahy Puezkofelu a pak vede strmým terénem od jihovýchodu na vrchol s mnoha serpentinami. Výstup je v literatuře popisován jako nenáročný a často se kombinuje s výstupem na Puezkofel.

Název

Vrcholy Puezspitzen vděčí za své jméno pravděpodobně salaši Puezalm na jihu, i když samotné vrcholy jsou doloženy již dříve. V roce 1520 je zmiňován Paiz kofl a v Atlasu Tyrolensis z druhé poloviny 18. století se objevuje Puetsen B.. Etymologie slova Puez je nejasná. Je možné, že souvisí s předřímským bova s významem suťový proud způsobený sesuvem půdy.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Puezspitzen na německé Wikipedii.

Literatura

  • Hanspaul Menara und Hannsjörg Hager: Berge und Bergsteiger. Alpingeschichte Südtirols. Athesia, Bozen 1994, ISBN 88-7014-809-2, S. 219
  • Hanspaul Menara: 1000–1500 Höhenmeter. Athesia, Bozen 2012, ISBN 978-88-8266-822-8, S. 159–161.
  • Egon Kühebacher: Die Ortsnamen Südtirols und ihre Geschichte. Die geschichtlich gewachsenen Namen der Gebirgszüge, Gipfelgruppen und Einzelgipfel Südtirols. Athesia, Bozen 2000, ISBN 88-8266-018-4, S. 225.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Puezspitzen.jpg
Autor:
Control copyright icon.svg
This image is not public domain. Please respect the copyright protection. It may only be used according to the rules mentioned here. This specifically excludes use in social media, if applicable terms of the licenses listed here not appropriate.
Upload-problem2.svg
Please do not upload an updated image here without consultation with the Author. The author would like to make corrections only at his own source. This ensures that the changes are preserved.
Please if you think that any changes should be required, please inform the author.
Otherwise you can upload a new image with a new name. Please use one of the templates derivative or extract.
, Licence: CC BY-SA 3.0
Die Puezspitzen von Süden