Punkce
Slovem punkce (z lat. punctum, píchnutí) se v medicíně označuje výkon, při kterém se vpichuje do těla jehla nebo jiný špičatý nástroj. Získaná tělesná tekutina nebo vzorek tkáně se nazývá punktát.
Punkce může sloužit k injekci do těla (např. nitrožilní injekce) nebo naopak k odběru z těla (např. lumbální punkce). Používá se při tom dutá jehla (kanyla, trokar). Při akupunktuře se používají uzavřené jehly.
Punkce se provádějí:
- k injekci tekutých léčiv
- k odběru tělesných tekutin, například
- krve
- moči
- kloubní tekutiny
- mozkomíšního moku
- pobřišniční tekutiny
- pohrudniční tekutiny
- kostní dřeně
- k odběru vzorku tkáně (též se označuje jako biopsie)
- k vypuštění patologicky nahromaděné kapaliny (např. hnisu v abscesech) (také se to dá nazvat jako DRÉN)
- k vypuštění nahromaděného plynu (např. ze střeva nebo žaludku)
Některé orgány se punktují snadno, například krevní cévy, kůže nebo játra. U jiných je punkce obtížná nebo je kvůli riziku poškození daného orgánu (nebo sousedních orgánů) nebezpečná, například u sleziny, žlučníku nebo střev. Cílené punkce hlouběji uložených orgánů se provádějí pod vizuální kontrolou pomocí ultrazvuku nebo výpočetní tomografie.
Protože některé punkce jsou bolestivé a člověk z nich může mít strach, je možné použít lokální anestezii a/nebo podat sedativum, nebo celková anestezie.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Punktion na německé Wikipedii.
Externí odkazy
- Slovníkové heslo punkce ve Wikislovníku
Média použitá na této stránce
Using a vacutainer kit to draw blood (venipuncture). Once the needle is inserted into the vein, several vials of blood may be drawn before withdrawing the needle. A box containing several different kinds of vials can be seen in the upper left of the image. An elastic band was wrapped around the upper arm in order to make the vein stand out for an easier stick.