Quido Kocian

Quido Kocian
Narození7. března 1874
Ústí nad Orlicí
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí3. ledna 1928 (ve věku 53 let)
Hořice v Podkrkonoší
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníHořice v Podkrkonoší
Povolánísochař a učitel
PříbuzníJulius Kocian strýc
Petr Kocian strýc
Jaroslav Kocian bratranec
Marie Rollerová sestřenice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Quido Kocian (7. března 1874, Ústí nad Orlicí[1]3. ledna 1928, Hořice v Podkrkonoší) byl sochař, patřící k předním představitelům českého umění přelomu 19. a 20. století. Jeho tvorbu lze charakterizovat jako originální formu symbolismu, pro niž je typická výrazná exprese a přítomné jsou v ní i secesní prvky. Filosoficky lze jeho umělecké sdělení považovat za existencialistické. Bývá řazen po bok dalších významných současníků – Františka Bílka, Ladislava Šalouna nebo Bohumila Kafky, s nimiž ho spojuje zájem o psychologii moderního člověka, o temné stránky jeho povahy a nejvnitřnější hnutí lidské duše. Oblíbený motiv smrti jej v pozdějších letech postavil též do role sochaře funerálních motivů.

Biografie

Quido Kocian se narodil v Ústí nad Orlicí v rodině kameníka. Nejdříve studoval sochařskou a kamenickou školu v Hořicích. Ve studiu pokračoval na uměleckoprůmyslové škole v Praze. Kocian byl žákem Josefa Václava Myslbeka. Ještě během studií na uměleckoprůmyslové škole vytvořil své pojetí Myslbekova sousoší „Ctirad a Šárka“, které natolik uchvátilo tehdejší odbornou kritiku, že mu ve srovnání s jeho učitelem přisoudila větší uměleckou hodnotu. Kdosi tehdy napsal, že „žák přerostl svého učitele“. To byla pro Kociana medvědí služba, neboť do té doby jemu velmi příznivě nakloněný Myslbek se s ním rozešel. Rozchod se vykládá tak, že Myslbek byl tradicionalista a nové expresivní pojetí svého žáka mu nevyhovovalo. Daleko spíše se však zřejmě jednalo o záležitost ješitnosti. Skutečnost na Kociana natolik negativně zapůsobila, že přerušil studia a na nějaký čas opustil Prahu.

Během svých cest navštívil Itálii a Francii, kde se setkal s významnými osobnostmi tehdejšího sochařství, především pak s nejvýraznější z nich, Francouzem Augustem Rodinem. Po svém návratu vytvořil jedno ze svých nejvýznamnějších děl „Abelova smrt“, které mu svou originalitou vrátilo přátelství i náklonnost J. V. Myslbeka. Kocianova témata jsou výhradně tragická a umělecké vyjádření tvůrce velmi přesvědčivé a vyhýbající se schematismu[zdroj?]. Jak bylo řečeno jedním z jeho obdivovatelů „osobní lidská zkušenost je jím povýšena na samotný základ umění“. Nebál se ukázat tragické a negativní stránky člověka v plné své podstatě (např. „Válka“). Kocian se během života nedočkal docenění. Vzhledem k tomu, že nikdy neslevil ze svého přesvědčení a neopustil autenticitu ve svém výrazu, stal se posléze jedním z četných případů umělce, jemuž jeho genialita přinesla nevděk a odsun na vedlejší kolej. Jeho díla dlouho ležela zapomenuta v depozitářích nebo se povalovala v odkladových prostorách škol. První výstava jeho prací proběhla v dubnu až květnu 2005 v Obecním domě v Praze. O této výstavě natočila Jana Hádková televizní dokument. Část děl je vystavena v Galerii plastik v Hořicích.

Vybraná díla

  • Šárka (1897) v Galerii plastik v Hořicích, v Galerii moderního umění v Hradci Králové, v parku Javorka v České Třebové[2][3][4]
  • Portrét Karla Bendla (1899)[2]
  • Mateřský cit (1900)[2]
  • Píseň hastrmana (1900)[2]
  • Úděl umělce (1900)[2][3][4]
  • Abelova smrt (též Mrtvý Abel) (1901) – před kamenosochařskou školou v Hořicích[2][3], později také u muzea v Ústí nad Orlicí
  • Zapovězená láska (1901)[2][3]
  • Život je boj (1902)[2][3]
  • Nemocná duše (1903)[2][3]
  • Smrt a Vzkříšení (1906) – hřbitovní portál v Hořících, modely v Galerii plastik v Hořicích[2][3]
  • Idiot (1907)[2]
  • Gigantova žena – Válka(1914)[2][3][4]
  • Cikánka[3]
  • Žalov[3]
  • Jidáš[3]
  • Raněný[3]
  • Hold dětí Boženě Němcové – nerealizovaný návrh pomníku Boženy Němcové pro Ratibořice[3]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. SOA Zámrsk, Matrika narozených 1857-1876 v Ústí nad Orlicí, sign. 3249, ukn 10181, str.500. Dostupné online
  2. a b c d e f g h i j k l Osoby | abart. cs.isabart.org [online]. [cit. 2021-05-14]. Dostupné online. 
  3. a b c d e f g h i j k l m KULICHOVÁ, Kateřina. Diplomová práce: Sochy kolem nás aneb didaktický materiál (nejen) pro žáky. Hradec Králové: PF UHK, 2016. 
  4. a b c GALERIE MODERNÍHO UMĚNÍ - Minulé století – dvacet osobností. www.galeriehk.cz [online]. [cit. 2021-05-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-03-18. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Quido-Kocian,-Vzkříšení,-pískovec.jpg
Autor: NoJin, Licence: CC BY-SA 3.0
Quido Kocian, Vzkříšení, pískovec, Hořice (1907)
Quido Kocian, Mrtvý Ábel, bronz.jpg
Autor: Jindřich Nosek (NoJin), Licence: CC BY-SA 3.0
Quido Kocian, Mrtvý Ábel, bronz
Quido-Kocian,-Smrt,-Hořice.jpg
Autor: NoJin, Licence: CC BY-SA 3.0
Quido Kocian, Smrt, pískovec, Hořice (1907)
Česká Třebová Šárka.JPG
Autor: Isolda11, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Quido Kocian.jpg
Quido Kocian