Quido Kocian
Quido Kocian | |
---|---|
Narození | 7. března 1874 Ústí nad Orlicí Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 3. ledna 1928 (ve věku 53 let) Hořice v Podkrkonoší Československo |
Místo pohřbení | Hořice v Podkrkonoší |
Povolání | sochař a učitel |
Příbuzní | Julius Kocian strýc Petr Kocian strýc Jaroslav Kocian bratranec Marie Rollerová sestřenice |
multimediální obsah na Commons | |
Seznam děl v databázi Národní knihovny | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Quido Kocian (7. března 1874, Ústí nad Orlicí[1] – 3. ledna 1928, Hořice v Podkrkonoší) byl sochař, patřící k předním představitelům českého umění přelomu 19. a 20. století. Jeho tvorbu lze charakterizovat jako originální formu symbolismu, pro niž je typická výrazná exprese a přítomné jsou v ní i secesní prvky. Filosoficky lze jeho umělecké sdělení považovat za existencialistické. Bývá řazen po bok dalších významných současníků – Františka Bílka, Ladislava Šalouna nebo Bohumila Kafky, s nimiž ho spojuje zájem o psychologii moderního člověka, o temné stránky jeho povahy a nejvnitřnější hnutí lidské duše. Oblíbený motiv smrti jej v pozdějších letech postavil též do role sochaře funerálních motivů.
Biografie
Quido Kocian se narodil v Ústí nad Orlicí v rodině kameníka. Nejdříve studoval sochařskou a kamenickou školu v Hořicích. Ve studiu pokračoval na uměleckoprůmyslové škole v Praze. Kocian byl žákem Josefa Václava Myslbeka. Ještě během studií na uměleckoprůmyslové škole vytvořil své pojetí Myslbekova sousoší „Ctirad a Šárka“, které natolik uchvátilo tehdejší odbornou kritiku, že mu ve srovnání s jeho učitelem přisoudila větší uměleckou hodnotu. Kdosi tehdy napsal, že „žák přerostl svého učitele“. To byla pro Kociana medvědí služba, neboť do té doby jemu velmi příznivě nakloněný Myslbek se s ním rozešel. Rozchod se vykládá tak, že Myslbek byl tradicionalista a nové expresivní pojetí svého žáka mu nevyhovovalo. Daleko spíše se však zřejmě jednalo o záležitost ješitnosti. Skutečnost na Kociana natolik negativně zapůsobila, že přerušil studia a na nějaký čas opustil Prahu.
Během svých cest navštívil Itálii a Francii, kde se setkal s významnými osobnostmi tehdejšího sochařství, především pak s nejvýraznější z nich, Francouzem Augustem Rodinem. Po svém návratu vytvořil jedno ze svých nejvýznamnějších děl „Abelova smrt“, které mu svou originalitou vrátilo přátelství i náklonnost J. V. Myslbeka. Kocianova témata jsou výhradně tragická a umělecké vyjádření tvůrce velmi přesvědčivé a vyhýbající se schematismu[zdroj?]. Jak bylo řečeno jedním z jeho obdivovatelů „osobní lidská zkušenost je jím povýšena na samotný základ umění“. Nebál se ukázat tragické a negativní stránky člověka v plné své podstatě (např. „Válka“). Kocian se během života nedočkal docenění. Vzhledem k tomu, že nikdy neslevil ze svého přesvědčení a neopustil autenticitu ve svém výrazu, stal se posléze jedním z četných případů umělce, jemuž jeho genialita přinesla nevděk a odsun na vedlejší kolej. Jeho díla dlouho ležela zapomenuta v depozitářích nebo se povalovala v odkladových prostorách škol. První výstava jeho prací proběhla v dubnu až květnu 2005 v Obecním domě v Praze. O této výstavě natočila Jana Hádková televizní dokument. Část děl je vystavena v Galerii plastik v Hořicích.
Vybraná díla
- Šárka (1897) v Galerii plastik v Hořicích, v Galerii moderního umění v Hradci Králové, v parku Javorka v České Třebové[2][3][4]
- Portrét Karla Bendla (1899)[2]
- Mateřský cit (1900)[2]
- Píseň hastrmana (1900)[2]
- Úděl umělce (1900)[2][3][4]
- Abelova smrt (též Mrtvý Abel) (1901) – před kamenosochařskou školou v Hořicích[2][3], později také u muzea v Ústí nad Orlicí
- Zapovězená láska (1901)[2][3]
- Život je boj (1902)[2][3]
- Nemocná duše (1903)[2][3]
- Smrt a Vzkříšení (1906) – hřbitovní portál v Hořících, modely v Galerii plastik v Hořicích[2][3]
- Idiot (1907)[2]
- Gigantova žena – Válka(1914)[2][3][4]
- Cikánka[3]
- Žalov[3]
- Jidáš[3]
- Raněný[3]
- Hold dětí Boženě Němcové – nerealizovaný návrh pomníku Boženy Němcové pro Ratibořice[3]
Galerie
- Mrtvý Ábel (1903)
- Vzkříšení (1907)
- Smrt (1907)
- Šárka (1910)
Odkazy
Reference
- ↑ SOA Zámrsk, Matrika narozených 1857-1876 v Ústí nad Orlicí, sign. 3249, ukn 10181, str.500. Dostupné online
- ↑ a b c d e f g h i j k l Osoby | abart. cs.isabart.org [online]. [cit. 2021-05-14]. Dostupné online.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m KULICHOVÁ, Kateřina. Diplomová práce: Sochy kolem nás aneb didaktický materiál (nejen) pro žáky. Hradec Králové: PF UHK, 2016.
- ↑ a b c GALERIE MODERNÍHO UMĚNÍ - Minulé století – dvacet osobností. www.galeriehk.cz [online]. [cit. 2021-05-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-03-18.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Quido Kocian na Wikimedia Commons
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Quido Kocian
- Quido Kocian v informačním systému abART
- https://web.archive.org/web/20061016210542/http://www.blisty.cz/2004/11/29/art20841.html
- http://www.ceskatelevize.cz/program/detail.php?nzv=Quido+Kocian
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: NoJin, Licence: CC BY-SA 3.0
Quido Kocian, Vzkříšení, pískovec, Hořice (1907)
Autor: Jindřich Nosek (NoJin), Licence: CC BY-SA 3.0
Quido Kocian, Mrtvý Ábel, bronz
Autor: NoJin, Licence: CC BY-SA 3.0
Quido Kocian, Smrt, pískovec, Hořice (1907)
Autor: Isolda11, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Quido Kocian