Quido Záruba

Quido Záruba
Narození18. června 1899
České Budějovice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí8. září 1993 (ve věku 94 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Alma materČeské vysoké učení technické v Praze
Povolánígeolog, stavební inženýr a vysokoškolský učitel
RodičeJosef Záruba-Pfeffermann
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Pamětní deska na budově ČVUT, Trojanova 13, Praha - Nové Město

Quido Záruba, narozen jako Quido Pfeffermann, psán též Quido Záruba-Pfeffermann[1][p 1] (18. června 1899, České Budějovice[2]8. září 1993, Praha) byl český stavební inženýr, geolog a vysokoškolský pedagog, zakladatel československé školy inženýrské geologie.

Život

Narodil se v jihočeské rodině stavitele a astronoma Josefa Záruby-Pfeffermanna a jeho manželky Marie, rozené Janáčkové (1870–??). Quido byl nejstarší z osmi dětí. Okolo roku 1910 se rodina přestěhovala do Bubenče (dnes Praha).[3]

Quido Záruba-Pfeffermann vystudoval inženýrské stavitelství na ČVUT v Praze. Otcova firma se podílela na stavbě význačných budov v Praze, později vodního díla Štěchovice i československého pohraničního opevnění. Quido v ní zřídil a vedl oddělení geologického průzkumu. To se později stalo jádrem předního pracoviště inženýrskogeologického průzkumu u nás. Zájem o geologii ho přivedl v 30. letech 20. století na přírodovědeckou fakultu Karlovy university, kde se habilitoval na docenta. Docenturu získal v roce 1936 i na ČVUT, kam byl po znovuotevření vysokých škol v roce 1945 povolán, aby zajistil výuku geologie pro budoucí stavební inženýry a kde byl v roce 1946 jmenován profesorem. V té době rodina ze svého jména vypustila německy znějící část. V únoru 1948 byla firma znárodněna. Quido Záruba se pak věnoval výuce, založil československou školu inženýrské geologie, spočívající v aplikaci geologických oborů bezprostředně na stavbách, především tunelů a přehrad. Kolem sebe vychoval postupně řadu specialistů, uplatňujících znalosti geologických poměrů při projektování a realizaci především inženýrských staveb.

Jako odborník s velkou praxí byl povolán na stavby u nás i v zahraničí, kde radil při zdolávání geotechnických problémů. Po vzniku Československé akademie věd se stal členem - korespondentem, později akademikem. V roce 1968 se stal prvním voleným prezidentem nově vzniklé mezinárodní asociace inženýrských geologů IAEG.

Publikoval stovky článků a referátů, vyšlo mu několik monografií v řadě českých, ale i cizojazyčných vydání (anglicky, německy, rusky, rumunsky, japonsky).

Zemřel 8. září 1993. Pohřben byl na Bubenečském hřbitově.

Hrobka rodiny Zárubovy na Bubenečském hřbitově

Dílo

  • Výzkumné práce geologické v inženýrském stavitelství (1932)
  • Geologické poměry vnitřní Prahy (1948)
  • Inženýrská geologie, + V. Mencl (1. vydání 1954)
  • Technická petrografie, + J. Vachtl (1. vydání 1952)
  • Geologie přehrad na Vltavě, + kolektiv (1967)
  • Sesuvy a zabezpečování svahů. + V. Mencl (1. vydání 1969)
  • Základy geologie a petrografie pro stavební fakulty, + J. Vachtl a M. Pokorný (1972)

Odkazy

Poznámky

  1. Záruba bylo rodné příjmení babičky z otcovy strany.

Reference

  1. Úmrtní ozn. otce ing. Josefa Záruby-Pfeffermanna. Lidové noviny. 27. 5. 1938, s. 10. Dostupné online. 
  2. Matriční záznam o narození a křtu farnosti při kostele sv.Mikuláše v Českých Budějovicích
  3. Policejní přihlášky, Praha, rodina Josefa Pfeffermanna

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Praha Nove Mesto Trojanova 13 pametni deska.jpg
Autor: JiriMatejicek, Licence: CC BY-SA 3.0
Praha - Nové Město, Trojanova 13, pamětní deska Quida Záruby
Hrobka rodiny Zárubovy, Bubenečský hřbitov.jpg
Autor: Anatol Svahilec, Licence: CC BY-SA 4.0
Hrobka rodiny Zárubovy, Bubenečský hřbitov