Quido Záruba
Quido Záruba | |
---|---|
Narození | 18. června 1899 České Budějovice Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 8. září 1993 (ve věku 94 let) Praha Česko |
Alma mater | České vysoké učení technické v Praze |
Povolání | geolog, stavební inženýr a vysokoškolský učitel |
Rodiče | Josef Záruba-Pfeffermann |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Quido Záruba, narozen jako Quido Pfeffermann, psán též Quido Záruba-Pfeffermann[1][p 1] (18. června 1899, České Budějovice[2] – 8. září 1993, Praha) byl český stavební inženýr, geolog a vysokoškolský pedagog, zakladatel československé školy inženýrské geologie.
Život
Narodil se v jihočeské rodině stavitele a astronoma Josefa Záruby-Pfeffermanna a jeho manželky Marie, rozené Janáčkové (1870–??). Quido byl nejstarší z osmi dětí. Okolo roku 1910 se rodina přestěhovala do Bubenče (dnes Praha).[3]
Quido Záruba-Pfeffermann vystudoval inženýrské stavitelství na ČVUT v Praze. Otcova firma se podílela na stavbě význačných budov v Praze, později vodního díla Štěchovice i československého pohraničního opevnění. Quido v ní zřídil a vedl oddělení geologického průzkumu. To se později stalo jádrem předního pracoviště inženýrskogeologického průzkumu u nás. Zájem o geologii ho přivedl v 30. letech 20. století na přírodovědeckou fakultu Karlovy university, kde se habilitoval na docenta. Docenturu získal v roce 1936 i na ČVUT, kam byl po znovuotevření vysokých škol v roce 1945 povolán, aby zajistil výuku geologie pro budoucí stavební inženýry a kde byl v roce 1946 jmenován profesorem. V té době rodina ze svého jména vypustila německy znějící část. V únoru 1948 byla firma znárodněna. Quido Záruba se pak věnoval výuce, založil československou školu inženýrské geologie, spočívající v aplikaci geologických oborů bezprostředně na stavbách, především tunelů a přehrad. Kolem sebe vychoval postupně řadu specialistů, uplatňujících znalosti geologických poměrů při projektování a realizaci především inženýrských staveb.
Jako odborník s velkou praxí byl povolán na stavby u nás i v zahraničí, kde radil při zdolávání geotechnických problémů. Po vzniku Československé akademie věd se stal členem - korespondentem, později akademikem. V roce 1968 se stal prvním voleným prezidentem nově vzniklé mezinárodní asociace inženýrských geologů IAEG.
Publikoval stovky článků a referátů, vyšlo mu několik monografií v řadě českých, ale i cizojazyčných vydání (anglicky, německy, rusky, rumunsky, japonsky).
Zemřel 8. září 1993. Pohřben byl na Bubenečském hřbitově.
Dílo
- Výzkumné práce geologické v inženýrském stavitelství (1932)
- Geologické poměry vnitřní Prahy (1948)
- Inženýrská geologie, + V. Mencl (1. vydání 1954)
- Technická petrografie, + J. Vachtl (1. vydání 1952)
- Geologie přehrad na Vltavě, + kolektiv (1967)
- Sesuvy a zabezpečování svahů. + V. Mencl (1. vydání 1969)
- Základy geologie a petrografie pro stavební fakulty, + J. Vachtl a M. Pokorný (1972)
Odkazy
Poznámky
- ↑ Záruba bylo rodné příjmení babičky z otcovy strany.
Reference
- ↑ Úmrtní ozn. otce ing. Josefa Záruby-Pfeffermanna. Lidové noviny. 27. 5. 1938, s. 10. Dostupné online.
- ↑ Matriční záznam o narození a křtu farnosti při kostele sv.Mikuláše v Českých Budějovicích
- ↑ Policejní přihlášky, Praha, rodina Josefa Pfeffermanna
Externí odkazy
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Quido Záruba
- Hroch, Zdeněk: Inženýrský geolog Quido Záruba na www.geology.cz
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: JiriMatejicek, Licence: CC BY-SA 3.0
Praha - Nové Město, Trojanova 13, pamětní deska Quida Záruby
Autor: Anatol Svahilec, Licence: CC BY-SA 4.0
Hrobka rodiny Zárubovy, Bubenečský hřbitov