Quincunx

Quincunx, schéma

Quincunx je všeobecná symbolická, ornamentální i heraldická figura, tvořená pěti body rozloženými do kříže nebo do čtverce se středem. Vyskytuje se jako ornament na tkaninách i mozaikách, na erbech a hracích kartách i kostkách v rozmanitém provedení. Vyskytuje se také ve znaku Portugalska, některých jeho kolonií, měst i šlechtických rodů. V Unicode má kód U+2059 ⁙

Název

Slovo quincunx znamenalo původně pět uncí čili pět dvanáctin asu a za Římské republiky se razily mince v této hodnotě a někdy i s tímto symbolem. Slovo pochází z latinského quinque, pět, a uncia, měnová jednotka.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Quincunx na anglické Wikipedii.

Literatura

  • Ottův slovník naučný, heslo Quincunx. Sv. 20, str. 1080

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

5 of hearts.svg
Vector graphics poker card
Quincunx.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Jeu d'Aluette - Grimaud - 1860 - Five of Cups.jpg
Aluette deck, B. P. Grimaud editor, France, 1860: five of cups
EU Member States' CoA Series- Portugal.svg
Autor: Ssolbergj, Licence: CC BY-SA 3.0
A roll of arms for the European Union, with a uniform charges, colour palette and escutcheon shape (in casu traditional rounded Iberian). The sole basis for each design is the blazon; secondary government-issued guidelines exceeding blazoning (e.g. exact specification of hues, shield shape or the use of a particular object as opposed to a generic representation - such as the Irish illustration of a specific existing harp when the blazon simply says "a harp") are disregarded.
Cappella di san silvestro, pavimento cosmatesco.jpg
Autor: Sailko, Licence: CC BY 3.0
Santi Quattro Coronati (Rome)