Různonožci

Jak číst taxoboxRůznonožci
alternativní popis obrázku chybí
blešivec hřebenatý (Gammarus roeselii)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenžabernatí (Branchiata)
Třídakorýši (Crustacea)
Podtřídarakovci (Malacostraca)
Řádrůznonožci (Amphipoda)
Latreille, 1816
Podřády
Některá data mohou pocházet z datové položky.
© Hans Hillewaert, CC BY-SA 2.5
Stavba těla různonožce

Různonožci (Amphipoda) jsou řád korýšů.

Jsou to velmi hojní obyvatelé přílivové zóny oceánů. Můžeme se s nimi setkat pod kameny nebo přímo na pobřeží. Ve dne jsou schovaní v tmavých koutech, aktivní jsou v noci. Některé druhy (např. Talitrus saltator) mohou dorůstat velikosti až 30 cm. Jsou většinou mořští, ale existují i sladkovodní. Popsáno asi 3600 druhů,[1] podle jiných zdrojů až 6000[2] nebo 7000 druhů.[3] Fauna Česka zahrnuje 8 druhů (sladkovodních) různonožců.[4]

Popis

Tělo různonožce se dělí na hlavu, hruď a zadeček. Hlava má 2 páry tykadel: antenuly a antény. Hlava je srostlá s jedním hrudním článkem v hlavohruď. Hruď má volných 7 hrudních článků, na nichž jsou končetiny. Na zadečku jsou 3 páry plovacích nožek a 3 páry skákacích nožek. Na konci zadečku je rozvětvený telson.[zdroj?]

Potrava

Živí se mrtvými organismy a částicemi detritu. Jiní ale požírají řasy a speciálně se přizpůsobili k pohybu mezi houštinami (stojí vzpřímeně na rostlinách, maskováni jako malé větvičky a lapají mohutnými končetinami nic netušící plující kořist).

Rozmnožování

Všechny samičky různonožců mají na břiše váček, ve kterém je potomstvo. Zde prodělávají přímý vývoj.[zdroj?] Mají malý počet potomků, ale vyrovnává se to tím, že jsou schopni se rozmnožovat vícekrát do roka.

Odkazy

Reference

  1. Sedlák E. (2000) Zoologie bezobratlých. - Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta, Brno, 337 pp, strana 92, ISBN 80-210-2396-1.
  2. Motyčka V. & Roller Z. (2001) Svět zvířat X. Bezobratlí (1). - Albatros, Praha, 172 pp., strana 108, ISBN 80-00-00884-X.
  3. anglická Wikipedie 16. dubna 2008
  4. Ďuriš Z. & Horká I. (2005) Amphipoda (různonožci). p. 102-103. In Farkač J., Král D. & Škorpík M. [eds.]: Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. Red list of threatened species in the Czech Republic. Invertebrates, 760 pp.; © 2005 Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha; ISBN 80-86064-96-4.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Scheme amphipod anatomy-cs.svg
© Hans Hillewaert, CC BY-SA 2.5
Bodyplan of an amphipod
Gammarus roeselii.jpg
Autor: Michal Maňas , Licence: CC BY 2.5
Gammarus roeseli. Locality: Czech Republic, Moravia, Olomouc, Mlýnský potok near inflow to the Morava river.