Ráckeve

Ráckeve
Letecký pohled na Ráckeve
Letecký pohled na Ráckeve
Ráckeve – znak
znak
Ráckeve – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo+1
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
ŽupaPest
OkresRáckeve
Administrativní děleníFanyilas, Kerekzátony, Ráckeve, Senki-sziget, Szulla, Szűrű, Újtelep
Ráckeve
Ráckeve
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha64,1 km²
Počet obyvatel10 956 (2021)[1]
Hustota zalidnění170,9 obyv./km²
Správa
StatusMěsto
StarostaSzadai József
Vznik1212
Oficiální webwww.rackeve.hu
PSČ2300
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ráckeve (německy Reutzenmarkt, srbsky Српски Ковин, Srpski Kovin) je město v Maďarsku v župě Pest, nacházející se blízko jejího trojmezí se župami Fejér a Bács-Kiskun. Je správním městem stejnojmenného okresu a nachází se asi 30 km jihovýchodně od Budapešti.

Poloha

Město svojí polohou obklopuje Ráckevei-Duna, což je rameno Dunaje, se kterým tvoří říční ostrov Csepel, na kterém se větší část města nachází. Na ostrově se nachází Szulla a centrum Ráckeve; na druhé straně jsou části Fanyilas, Szűrű a Újtelep. V městské části řeky se nacházejí též dva malé říční ostrůvky Kerekzátony a Senki.

Nejbližší města jsou Adony, Dunavarsány, Ercsi a Rácalmás. Poblíže jsou též obce Lórév, Kiskunlacháza, Szigetbecse, Szigetszentmárton a Szigetújfalu.

Historie

Ráckeve bylo jedním z měst, kam se úchýlili pravoslavní Slované z Balkánu (Srbové) během průniku Turků na Balkán v 15. století. Kolonisté pocházeli z okolí měst Smederevo a Kovin, proto pojmenovali toto sídlo i tímto názvem. V roce 1541 došli Turci i sem a řada obyvatel uprchla dále na sever do okolí Komárna. Již v 16. století bylo obyvatelstvo národnostně smíšené slovansko/maďarské. V 19. století zde žila již drtivá většina maďarského obyvatelstva a na počátku století dvacátého již dle údajů posledního rakousko-uherského sčítání lidu již téměř maďarské.

Budova katolické školy.

Někdy v první polovině 19. století byl vybudován most přes rameno Dunaje. Na druhé straně řeky se postupně začalo vyvíjet souvislé osídlení rovněž, dostalo název Újtelep.

V závěru 19. století se potom město začalo rozšiřovat v souvislosti s prudkým populačním růstem Budapešti. Zavedena sem byla také železnice, nicméně se tak stalo relativně pozdě, neboť dráhu nezaznamenávají mapy ani druhého ani třetího vojenského mapování. Trať byla ukončena hlavovým nádražím na severním okraji města. Nová zástavba se později vytvářela především v oblasti okolo nádraží.

V 70. letech 20. století se zde rozvinul rekreační areál. Roku 1984 získalo Ráckeve potom statut města.

Obyvatelstvo

V roce 2018 zde žilo 10 446 obyvatel, z nichž jsou 85,9 % Maďaři.

Pamětihodnosti a kultura

Ve městě se nachází knihovna, kino, čtyři základní školy a městské muzeum. Stojí zde srbský-pravoslavný kostel z 15. století, dále protestantský a římskokatolický kostel. Mezi kulturní památky dále patří zámek Evžena Savojského.

Doprava

Přes rameno Dunaje s názvem Ráckevei-Duna vede Arpádův most, který byl postaven v roce 1896. Vede sem rovněž i železniční trať z Budapešti, kam zajíždějí příměstské vlaky systému HÉV. Kromě toho se ve městě nachází přístav na rameni Dunaje.

Reference

  1. Magyarország közigazgatási helynévkönyve, 2021. január 1.. Dostupné online.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
HUN Ráckeve Címer.svg
Autor: Kaboldy, Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of Ráckeve, Hungary
Ráckeve híd.jpg
Autor: Civertan, Licence: CC BY-SA 4.0
Ráckeve, Árpád-híd
János the Valiant fountain and St. Emeric Catholic Elementary School, 2018 Ráckeve.jpg
Autor: Globetrotter19, Licence: CC BY-SA 3.0
 : János the Valiant fountain by György Markolt 1999 works limestone and marble. Ornamented fountain statue, base part decorated with reliefs of scenes of János the Valiant story. St. Emeric Catholic Elementary School- Szent István square, Old Town, Ráckeve, Pest County, Hungary.