Rácov (hrad)

Rácov
Rácov
Rácov
Poloha
AdresaČejetičky, Mladá Boleslav, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Rácov
Rácov
Další informace
Rejstříkové číslo památky21792/2-3616 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rácov je zaniklý hradMladé Boleslavi ve Středočeském kraji. Nachází se na návrší nad zámkem Neuberk v levobřežní části Čejetiček. O hradu se nedochovaly téměř žádné zprávy a ve druhé polovině šestnáctého století byl uváděn jako pustý. Terénní pozůstatky hradu jsou chráněny jako kulturní památka.[1]

Historie

Jediné nepřímé písemné zmínky o hradu, zvaném také Ráčov, Drácov nebo Dráčov, pochází z roku 1380 a nachází se v přídomcích Václava z Rácova a krátce poté Jakuba z Rácova. Oba muži zastávali církevní posty: Václav byl boleslavským arcijáhenem a Jakub knězem. Pozdější zprávy z let 1576 a 1580 už uvádějí pouze pustý hrad Rácov, který byl součástí boleslavského panství. Zdivo hradu bylo rozebráno a v roce 1738 použito při stavbě sousedního zámku Neuberk.[2] Obecně lze klást dobu existence hradu do třináctého až patnáctého století. Vzhledem ke své velikosti patří mezi objekty na přechodu mezi tvrzí a hradem.[3]

Stavební podoba

Příkop mezi předhradím a hradním jádrem

Jako staveniště hradu byla vybrána nízká ostrožna nad levým břehem Jizery. Od okolního terénu ji odděluje vnější šíjové opevnění.[4] Tvoří jej nevýrazný vnější příkop, za kterým následuje val a další příkop s dochovanou hloubkou okolo čtyř metrů.[3] Za ním se nacházelo malé předhradí oddělené dalším příkopem od hradního jádra.[4] Valové opevnění se nachází také na klesajícím opyši.[3]

Přístup

Zbytky hradu jsou volně přístupné, ale nevede k nim žádná turisticky značená trasa.[5]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2020-02-28]. Identifikátor záznamu 132709 : Hradiště Rácov, archeologické stopy. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Příprava vydání Rudolf Anděl. Svazek III. Severní Čechy. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1984. 664 s. Kapitola Rácov – hrad, s. 397. 
  3. a b c Hradiště Rácov, archeologické stopy [online]. Národní památkový ústav [cit. 2021-02-28]. Dostupné online. 
  4. a b DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. 2. vyd. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Racov, s. 470–471. 
  5. Seznam.cz. Turistická mapa [online]. Mapy.cz [cit. 2021-02-28]. Dostupné online. 

Literatura

  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Svazek X. Boleslavsko. Praha: František Šimáček, 1895. 462 s. Dostupné online. Kapitola Racov hrádek, s. 41. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic