Róbert Remiáš
Róbert Remiáš | |
---|---|
Narození | 22. května 1970 Bratislava |
Úmrtí | 29. dubna 1996 (ve věku 25 let) Bratislava |
Povolání | podnikatel |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Róbert Remiáš (22. května 1970, Bratislava – 29. dubna 1996, Bratislava) byl slovenský policista, později podnikatel. Jeho vražda je spojována s jednou z neobjasněných kauz během období vlády Vladimíra Mečiara v letech 1994–1998.
Život
Narodil se 22. května 1970 v Bratislavě jako Róbert Michalík. Když mu byly 3 roky, jeho rodiče se rozvedli. V jeho devíti letech se jeho matka podruhé provdala a v roce 1988 proto přijal na vlastní žádost příjmení Remiáš po nevlastním otci.[1]
Absolvoval střední školu pohraniční stráže v Holešově. Během studia se stal blízkým přítelem Oskara Fegyverese. Později spolu sloužili v útvaru pohraniční stráže v Devínské Nové Vsi u Bratislavy. Následně začali společně pracovat na kriminální policii[2] a zároveň studovat právo na policejní akademii[1]. Oskar Fegyveres odešel od policie k SIS. Zanedlouho na to odešel od policie i Remiáš, který následně začal podnikat.
Fegyveres byl korunním svědkem v kauze únosu Michala Kováče mladšího do Rakouska. Ve své výpovědi vyšetřovatelům řekl, že na únosu se podílela SIS. Následně však z obavy o svůj život s Remiášovou pomocí utekl do zahraničí, přičemž s ním zůstal v kontaktu. Remiáš byl následně sledován a podle více svědectví vyjadřoval také strach o svůj život.
Zahynul 29. dubna 1996 kolem 22:15 po výbuchu automobilu značky BMW na křižovatce ulic Karloveská, Botanická a Devínska cesta – na následky šoku a popálenin. Vyšetřování prokázalo, že příčinou výbuchu automobilu na kombinovaný benzínový i plynový pohon bylo asi 150 až 200 g výbušniny.
Remiáš byl pohřben 13. července 1996. Jeho vražda zůstala dodnes nevyjasněna.
V souvislosti s vraždou byl obviněn tehdejší ředitel SIS Ivan Lexa, kterého později soud zprostil obvinění. Další obviněný Imrich Oláh byl pravděpodobně zavražděn několik měsíců poté[3]. Třetí obviněný Jozef Roháč, vyšetřovaný i pro podezření z dalších vražd, byl zadržen v Česku a později převezen do Maďarska.
Odraz v umění
Vražda Róberta Remiáše je zpracována i v první knize slovenského spisovatele Dominika Dána Popel všechny zarovná z roku 2005. Kniha nebyla označena jako popis skutečného příběhu. Zavražděný Remiáš vystupuje v knize pod jménem Róbert Eliáš.
Příběh únosu Michala Kováče mladšího a smrti Róberta Remiáše je zachycen také ve filmu Únos Mariany Čengel Solčanské z roku 2017.[4]
Aktuálně také ve snímku filmu Mečiar.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Róbert Remiáš na slovenské Wikipedii.
- ↑ a b http://www.szcpv.org - Výpověď matky Róberta Remiáše (Online)
- ↑ http://www.sme.sk - Priateľovi pomohol, seba zachrániť nemohol *Zavraždený Róbert Remiáš by mal dnes 27 rokov, vyšetrovanie nepokračuje Archivováno 8. 5. 2016 na Wayback Machine. (Online)
- ↑ http://www.sme.sk Obvinený z vraždy Remiáša je mŕtvy, zabil ho Černák (Online)
- ↑ Bol to Mečiar alebo Lexa? Film Únos našiel spolupáchateľa (recenzia), sme.sk, 2. března 2017
Média použitá na této stránce
Autor: Bratislavcan85, Licence: CC BY-SA 3.0
Pomník Róbertu Remiášovi od Fero Guldana na místě vraždy.