Růže damašská

Jak číst taxoboxRůže damašská
Růže damašská
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádrůžotvaré (Rosales)
Čeleďrůžovité (Rosaceae)
Rodrůže (Rosa)
Binomické jméno
Rosa × damascena
Mill., 1768
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Růže damašská nebo též růže damascénská[1] (Rosa x damascena) je vyšlechtěný hybridní druh z rozsáhlého rodu růže a jedna z nejstarších a nejdůležitějších kulturních růží s hojným využitím v okrasném zahradnictví, kosmetickém průmyslu a medicíně.

Původ

Vyšlechtěna byla pravděpodobně již ve starověku na Blízkém východě Peršany; v antických dobách byla pěstována ve starověkém Řecku i Římě. Do Evropy byla dovezena ve 12. či 13. století křižáky.[2]

Jako u ostatních starých kulturních růží je jejím přímým předchůdcem růže galská (Rosa gallica). Postupně vznikly dvě základní varianty: křížením s Rosa phoenicia jedenkrát ročně kvetoucí "letní damašská růže" (R. × damascena var. damascena) a remontující "podzimní damašská růže (Rosa x damascena var. semperflorens) křížením s růží mošusovou (Rosa moschata).[2] Dle analýz DNA obsahuje též genetický materiál ještě třetího druhu – Rosa fedtschenkoana.

Sama damašská růže pak stála na počátku šlechtění dalších kulturních variant, jako je růže stolistá a celé skupiny Bourbonek, portlandských růží a remontantek.

Popis

Obě varianty růže damašské tvoří vyšší, zhruba dva metry vysoké keře s obloukovitým vzrůstem a hustě ostnitými výhony. Listy jsou jako u jiných růží lichozpeřené, nejčastěji pětičetné, světle zelené a na spodní straně měkce chlupaté. Květy jsou spíše drobnější, ploché, plné, výrazně vonící, v pastelových odstínech růžové a bílé. Na konci výhonů vyrůstají po několika. Jejich stonky jsou tenké, proto květy nestojí vzpřímeně, ale zpravidla lehce převisají. Šípky jsou červené, lahvicovitého tvaru.[2]

Pěstování a využití

(c) Tasnim News Agency, CC BY 4.0
Sklizeň květních plátků

Bylo vypěstováno několik populárních okrasných kultivarů: 'Isphahan' (začátek 19. století, světle růžová), 'Madame Hardy' (1832, bílá, pnoucí), 'Marie-Louise' (1813, růžová), 'Rose de Resht' (před r. 1880, purpurová) nebo 'York and Lancaster', bíle a červeně žíhaná. Kultivar 'Trigintipetala' růžové barvy, vyšlechtěný v 17. století, je pěstován na květ pro výrobu růžového oleje – hojně např. v Bulharsku v proslulém Údolí růží u města Kazanlak, které se nachází mezi Sofií a Burgasem asi 200 kilometrů východně od Sofie, podle něhož se jí někdy říká "kazanlacká růže".

Kromě destilace růžového oleje a výroby růžové vody má damašská růže hojné využití též v gastronomii: jedlé korunní plátky jsou nakládány do cukru, zpracovávány na čajové směsi, na džemy, jako ochucovadlo marcipánu a jiných dezertů v orientálních kuchyních. Éterické oleje jsou využívány v aromaterapii a medicíně pro své uklidňující, antibakteriální, protizánětlivé a protikřečové účinky.[3]

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rosa × damascena na anglické Wikipedii.

  1. Růže damašská nebo růže damascénská?. Plzeň. 2016-09-19. Dostupné online [cit. 2018-06-13]. (česky) 
  2. a b c Rosa x damascena Mill. – růže damašská. zahradaweb.cz [online]. [cit. 2018-06-10]. Dostupné online. (česky) 
  3. BOSKABADY, Mohammad Hossein; SHAFEI, Mohammad Naser; SABERI, Zahra. Pharmacological Effects of Rosa Damascena. Iranian Journal of Basic Medical Sciences. 2011, roč. 14, čís. 4, s. 295–307. PMID: 23493250 PMCID: PMC3586833. Dostupné online [cit. 2018-06-10]. ISSN 2008-3866. PMID 23493250. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Rosa damascena5.jpg
Autor: Kurt Stüber [1], Licence: CC-BY-SA-3.0

Species: Rosa damascena
Family: Rosaceae
Cultivar: Rose de Resht

Image No. 6
Rosa damascena2.jpg
Autor: Kurt Stüber [1], Licence: CC-BY-SA-3.0

Species: Rosa damascena
Family: Rosaceae
Cultivar: cultivar: Rosa 'Madame Hardy', Hardy 1832

Image No. 3
RosaDamascena RozinoVillage.jpg
(c) Plamen Agov • studiolemontree.com, CC BY-SA 3.0
The Bulgarian cultivation of Rosa Damascena, known as Kazanlak Rose. The image is from Rozino village fields in the western parts of the so called Rose Valley.
Rosa damascena1.jpg
Autor: Kurt Stüber [1], Licence: CC-BY-SA-3.0

Species: Rosa damascena
Family: Rosaceae
Cultivar: Ispahan, vor 1832

Image No. 2
Rosa X damascena 'Bifera'.jpg
Autor: Abrahami, Licence: CC BY-SA 4.0
Aussi appelé "Rose de Tous les Mois", "Rosier des Quatre Saisons", "Rose de Castille" ou Rosa ×damascena 'semperflorens'
MHNT - Rosier de Damas.jpg
Autor: PierreSelim, Licence: CC BY-SA 3.0
Rosier de Damas (Rosa damascena) - Jardin du muséum à Toulouse
institution QS:P195,Q422
Golab being make in Meymand - Fars 11.jpg
(c) Tasnim News Agency, CC BY 4.0
گلاب گیری در میمند - فارس