Růžena Wisteinová
MUDr. Růžena Wisteinová | |
---|---|
Rosine Wistein-Řehoř (Chicago Tribune, 1910) | |
Rodné jméno | Růžena Řehořová |
Narození | 7. dubna 1867 Hluboká nad Vltavou Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 23. února 1937 (ve věku 69 let) Cedar Rapids, Iowa USA |
Alma mater | Illinoiská univerzita v Urbana-Champaign (1900–1904) |
Povolání | lékařka, aktivistka, spolkový činovník a sufražetka |
Choť | Josef L. Wistein |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Růžena Wisteinová (rozená Roza Řehořová, anglicky Rosine Wistein) (7. dubna 1867 Hluboká nad Vltavou[1][2] – 23. února 1937 Cedar Rapids) byla česko-americká lékařka, aktivistka, spolková činovnice, sufražetka a feministka, členka americké sekce tzv. Prvního československého odboje. Stala se jednou z prvních žen českého původu absolvujících ve Spojených státech medicínu a posléze prostřednictvím svých přednášek v USA i v Rakousku-Uhersku působila též v oboru zdravotnické osvěty a také ve prospěch myšlenek ženské rovnoprávnosti a emancipace.
Život
Mládí
Narodila se 7. dubna v Hluboké nad Vltavou v jižních Čechách v rodině Felixe Řehoře a jeho manželky Františky roz. Klufové jako Roza Řehořová. Její křest do církve římsko-katolické proběhl o den později. Rodina Řehořova se po jejím narození přestěhovala do USA a usadila se v české komunitě v okolí států Iowa a Illinois. Tam Růžena začala užívat anglickou podobu svého křestního jména, Rosine.
Pedagogické působení
Po nabytí základního a středního vzdělání se v mladém věku provdala za česko-amerického lékaře Josefa L. Wisteina působícího v české komunitě v Chicagu, kam se novomanželé přestěhovali. Ten ji patrně podporoval v rozhodnutí pokusit se složit roku 1900 přijímací zkoušky ke studiu medicíny na University of Illinois v Chicagu. Růžena Wisteinová byla ke studiu přijata, údajně jako jediná uchazečka česko-amerického původu. Studium dokončila roku 1904, pak začala působit jako praktická lékařka. Vykonávala rovněž pedagogickou univerzitní praxi a stala se tak možná první Češkou, která začala pedagodicky působit na univerzitě - v českých zemích v područí Rakouska-Uherska se ve stejné době ženy zasazovaly o samotnou možnost řádného univerzitního studia.
Po dobu své kariéry se mimo lékařské a pedagogické praxe zabývala osvětovou zdravotnickou činností v otázkách hygieny a zdravotní péče. S přednáškami objížděla různá místa po USA, především pak přednášela pro české a slovenské krajany. Navštívila také Rakousko-Uhersko: zúčastnila se sjezdu lékařů v Budapešti, kde přednesla příspěvek upozorňující na špatnou zdravotnickou situaci slovenského obyvatelstva v Horních Uhrách. Podnikla také několik přednášek v Čechách o tématech zdravotnictví a feminismu, mj. na Kladně. Při pobytu a přednáškách Tomáše Garrigue Masaryka v USA se s ním a jeho ženou Charlottou seznámila[3] a navázala s nimi osobní přítelství. S Charlottou Garrigue Masarykovou vedla též osobní korespondenci. Činná byla rovněž ve svobodomyslném hnutí.
První československý odboj
Byla mimořádně činnorodá ve společenském prostředí české komunity v USA a po začátku první světové války se přidala též k činnosti zasazující se o vznik samostatného československého státu. Pořádala osvětové přednášky týkající se slovanství a historie česko-americké komunity po celých Spojených státech, např. v New Yorku, Clevelandu a dalších městech. Po roce 1914 se svým vystupováním či novinovými příspěvky do česky psaných česko-amerických periodik angažovala v podpoře aktivit exilové skupiny Tomáše Garrigue Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika, zasazující se o vyhlášení samostatné ČSR.
Po roce 1918
V dalších letech byla pak nadále činná v americko-československých kontaktech. Později byla uváděna jako praktická lékařka v Cedar Rapids v Iowě. Navštívila také Československo a udržovala kontakt s Olgou Stránskou-Absolonovou, vnučkou archeologa Karla Absolona.[4]
Úmrtí
Růžena Wisteinová zemřela 23. února 1937 v Cedar Rapids ve věku 69 nebo 70 let.
Odkazy
Reference
- ↑ JR, Miloslav Rechcigl. American Men and Women in Medicine, Applied Sciences and Engineering with Roots in Czechoslovakia: Practitioners - Educators - Specialists - Researchers. [s.l.]: AuthorHouse 1087 s. Dostupné online. ISBN 978-1-6655-1497-2. (anglicky) Google-Books-ID: Tu4gEAAAQBAJ.
- ↑ Matriční záznam o narození a křtu
- ↑ Sobota: týdeník pro politiku, sociální otázky, hospodářství a kulturu. [s.l.]: Melantrich 972 s. Dostupné online. Google-Books-ID: E2bwAAAAMAAJ.
- ↑ Promény. [s.l.]: [s.n.] 406 s. Dostupné online. Google-Books-ID: mkFEAAAAIAAJ.
Literatura
- Amerikán: národní kalendář na rok. Ročník 1939. Chicago: Aug. Geringer, 1877–1951.
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Autor: Neznámý , Licence: CC BY-SA 4.0
Rosine (Růžena) Wistein-Řehoř, Czech-American medicine doctor, Czech community worker (Chicago Tribune)
Autor: Neznámý , Licence: CC BY-SA 4.0
Czech-American surgeon Josef L. Wistein, husband of Rosine (Růžena) Wistein-Rehor, od ČSBPJ meeting in Cleveland, 5th Oct. 1898