Růstové rozprasky
Růstové rozprasky je neinfekční, neparazitické poškození rostlin, vzniklé vlivem překotného růstu nebo zvětšování objemu buněk pletiv působením abiotických podmínek. Je častěji popisováno u hlíz druhu lilek brambor u plodů třešní nebo plodů druhu rajče jedlé, ale vyskytuje se i u plodů jabloní, či kořenů mrkve. Praskat nadbytkem vody nebo překotným růstem mohou i dužnaté stonky. K praskání plodů hroznů révy vinné dochází vlivem napadení plísní šedou, nebo při poškození postřikem přípravky s obsahem síry. K praskání kmenů dřevin dochází při teplotních změnách v předjaří, nebo při fyzikálních změnách pletiv vlivem úderu bleskem.
Mechanismus vzniku
Růstové rozprasky jsou zpravidla výsledkem výkyvů počasí, především vlivem nadměrných srážek po období sucha.[1] Výsledkem nadměrného tlaku vody v rostoucích plodech (rajčat, třešní atp.) dochází k praskání pokožky. Mikroskopické trhliny jsou přičítány nerovnoměrné zálivce, rychlému osýchání mokrých plodů.[2] Poškozené plody bývají dále napadeny patogeny, což vede k dalšímu poškození. Přesný mechanismus vzniku není popsán.[1]
Hospodářský význam
Poškození hlíz bramboru snižuje možnost použití pro některé potravinářské úpravy. Plody a zemědělské výpěstky s rozprasky jsou neatraktivní.[1]
Odkazy
Reference
- ↑ a b c KŮDELA, Václav. Abiotikózy rostlin: poruchy, poškození a poranění.. 1. vyd. Praha: Academia, 2013. (Živá příroda). ISBN 978-80-200-2262-2. S. 566 s..
- ↑ SCHWARZ, A. ET AL. Obrazový atlas chorob a škůdců zeleniny: ochrana zeleniny v integrované produkci.. Brno: Biocont Laboratory, 1996. 320 s s. ISBN 80-901874-1-2.