Vympel R-73
Vympel R-73 (v kódu NATO "AA-11 Archer") je protiletadlová řízená střela krátkého dosahu s infračervenou naváděcí hlavicí vyvinutá v SSSR v konstrukční kanceláři Vympel. V současnosti je to nejlepší ruská raketa na krátké vzdálenosti a pro manévrový vzdušný souboj. Ve svých schopnostech překonává všechny starší typy. Díky špičkové manévrovatelnosti a kvalitnímu naváděcímu systému naplňuje tato moderní střela označení "fire and forget" ("vystřel a zapomeň").[1]
Vývoj
Vývoj nové sovětské rakety krátkého dosahu, která by nahradila starší protiletadlovou raketu R-60 byl zahájen v roce 1973 v konstrukční kanceláři Molnija. Poté, co byli této kanceláři zadány úkoly k vývoji sovětského raketoplánu Buran, byly práce na raketě R-73 (Izdělije 62) přesunuty do konstrukční kanceláře Vympel. Do výzbroje byla zavedena v roce 1982, ale základ raketové výzbroje hlavních stíhacích letounů MiG-29 a Su-27 tehdejšího sovětského letectva rozšířila až v roce 1985. Střela byla průběžně modernizována a její dosah byl zvětšen z 20 km u základní verze na 40 km u varianty R-74ME (R-73m) z roku 1994. Vývoj této rakety v současnosti pokračuje. Nově připravovaná varianta RVV-MD bude tvořit výzbroj stíhacího letadla 5. generace Suchoj T-50 PAK FA.
Když se koncem 80. let začaly objevovat první záběry a informace o střele R-73, začala tato zbraň vzbuzovat obavy západních expertů. O tom, že byly tyto obavy oprávněné, se přesvědčili po sjednocení Německa. Luftwaffe převzala spolu s letadly MiG-29 i zbraňový systém R-73. Následně se na letecké základně v Manchingu uskutečnilo množství simulovaných vzdušných soubojů MiGu-29 proti strojům F-16C a F/A-18. Tyto souboje přinesly pro západní mocnosti velmi nepříjemné zjištění. MiG-29 s jednoduchým přilbovým zaměřovačem a vybavený raketami R-73 byl v blízkém manévrovém souboji oproti stroji F-16C úspěšnější v poměru 2:1 a proti F/A-18 v poměru 1,5:1.[2] Tato skutečnost byla příčinou vývoje raket dnes již plně zařazených do výzbroje armád západních zemí, které svými parametry raketu Vympel již v mnoha směrech výrazně převyšují (například AIM-9X, AIM-132, IRIS-T a další).
Varianty
- R-73 – základní verze s dosahem 20 km
- R-73E – verze se zvýšeným dosahem na 30 km
- R-74ME – modernizovaná verze s novou elektronikou a citlivější vyhledávací hlavicí s dosahem 40 km (původně označovaná jako R-73M)
- RVV-MD – nejnovější připravovaná verze
Uživatelé
Odkazy
Reference
- ↑ AA-11 ARCHER R-73 Archivováno 2. 9. 2016 na Wayback Machine. fas.org 2000-09-03
- ↑ R-73 (AA-11 Archer) military.cz
- ↑ http://www.bdmilitary.com/index.php?option=com_content&view=article&id=87&Itemid=111[nedostupný zdroj]
- ↑ http://www.youtube.com/watch?v=ZAszf4XPTFo
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu R-73 na Wikimedia Commons
- Odpal střely
Média použitá na této stránce
Vlajka Etiopie
Georgian flag in Pantone MS.
bendera Indonesia
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.