Rašelinný potok

Rašelinný potok
Nad Lázněmi Kynžvart
Základní informace
Délka toku6 km
Plocha povodí9,94 km²
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-10-01-0550
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Karlovarský kraj
Okres ChebLázně Kynžvart
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava,
Berounka, Mže, Kosový potok, Bahnitý potok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rašelinný potok je menší vodní tok ve Slavkovském lese a v Podčeskoleské pahorkatině, levostranný přítok Bahnitého potokaokrese ChebKarlovarském kraji.[1] Délka toku měří 6 km,[2] plocha povodí činí 9,94 km².[3]

Průběh toku

Potok pramení ve Slavkovském lese v nadmořské výšce 883 m na jihovýchodním svahu Lysiny (982 m), druhé nejvyšší hory tohoto pohoří. Jižním a jihozápadním směrem klesá prudce až k severovýchodnímu okraji Lázní Kynžvart. Zde při pravém břehu vyvěrají minerální prameny Helena a Viktor, při levém břehu pak známější minerální pramen Richard. Nad silnicí z Lázní Kynžvart do Valů opouští potok Slavkovský les a přitéká do Podčeskoleské pahorkatiny.[1] Za jihovýchodním okrajem Lázní Kynžvart, nedaleko železniční stanice Lázně Kynžvart, přitéká do Dvouhrázového rybníka. Po průtoku rybníkem se směr toku mění z jižního na východní až jihovýchodní. Okolo Zaječího pramene teče k železniční trati, kterou podtéká. Směřuje na jih k Bahnitému potoku do kterého se zleva vlévá poblíž obce Valy.

Odkazy

Reference

  1. a b Geomorfologická mapa území [online]. geoportal.gov.cz [cit. 2020-05-01]. Dostupné online. 
  2. HYDROEKOLOGICKÝ INFORMAČNÍ SYSTÉM VÚV TGM – Rašelinný potok [online]. Dostupné online. 
  3. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR [online]. [cit. 2020-05-02]. S. 61. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-11-15. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Rašelinný potok nad Kynžvartem (1).jpg
Autor: Lubor Ferenc, Licence: CC BY-SA 4.0
Rašelinný potok, přítok Bahnitého potoka nad Lázněmi Kynžvart, okres Cheb