Raci

Jak číst taxoboxRaci
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenkorýši (Crustacea)
Třídarakovci (Malacostraca)
Řáddesetinožci (Decapoda)
Podřádvejconosní (Pleocyemata)
Infrařádraci (Astacidea)
Latreille, 1802
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Raci v mexickém stylu

Raci (Astacidea, Astacoidea) jsou desetinozí korýši z třídy rakovci.

Popis

Je popsáno přes 650 druhů raků, kteří se řadí do tří čeledí: Astacidae, Cambaridae a Parastacidae. Žijí na všech kontinentech vyjma Antarktidy. V Africe žijí původní druhy raků jen na ostrově Madagaskar, na africký kontinent však byli zavlečeni. Raci se vyskytují v tekoucí i stojaté vodě.

V České republice jsou původní tři[zdroj?] druhy raků, rak říční, rak kamenáč, rak bahenní. V 19. a 20. století pronikly do volné přírody v Česku dva další druhy, rak pruhovaný a rak signální. Od roku 2017 byl na území České republiky ve volné přírodě několikrát nalezen také rak mramorovaný,[1] chovaný akvaristy v akváriích a zahradních rybníčcích. Dalším oblíbeným akvarijním chovancem je rak červený, který se již dostal do volné přírody několika evropských zemích (Německo, Francie, Španělsko) a jeho výskyt (v důsledku migrace z okolních zemí, úniku z chovů či vysazení nezodpovědnými chovateli) je možno očekávat i na území České republiky. Všechny původní druhy raků jsou v Česku chráněny jako kriticky ohrožené (mají vysoké nároky na čistotu vody a ohrožuje je račí mor i příbuzné invazní druhy korýšů). Ostatní nepůvodní druhy, zavlečené ze Severní Ameriky, jsou hodnoceny jako škodlivé, především proto, že přenášejí račí mor, proti němuž jsou sami rezistentní.

V dobách, kdy byli raci hojní, se v českých zemích užívali jako oblíbené postní jídlo a zdroj masa pro bohatší[2] vrstvy obyvatel.

Čeština má řadu ustálených obratů, v nichž se objevuje rak: „červený jako rak“ (raci po uvaření získají červenou barvu); „ani ryba ani rak“; „chytit raka“ (= nesprávně zavadit o vodu při veslování). Raci se objevují také ve jménech, erbech, domovních i městských znacích; příkladem je město Rakovník či erb Jana Žižky z Trocnova.

Nadčeledi a čeledi

Infrařád raci se dělí do recentních nadčeledí a čeledí:[3]

 • Astacoidea Latreille, 1802 – severní raci
  • Astacidae Latreille, 1802 – rakovití
  • Cambaridae Hobbs, 1942
 • Enoplometopoidea de Saint Laurent, 1988 – humříci
  • Enoplometopidae de Saint Laurent, 1988
 • Nephropoidea Dana, 1852 – humři
  • Nephropidae Dana, 1852 – humrovití
  • Thaumastochelidae Bate, 1888
 • Parastacoidea Huxley, 1879 – jižní raci

Reference

 1. PATOKA, Jiří; KOUBA, Antonín. Počátek invaze raka mramorovaného?. S. 41–43. Redakce Markéta Dušková. Fórum ochrany přírody [online]. 2017. Čís. 3, s. 41–43. Dostupné online. Dostupné také na: [1]. ISSN 2336-5056. 
 2. PATOKA, Jiří; KOCÁNOVÁ, Barbora; KALOUS, Lukáš. Crayfish in Czech cultural space: the longest documented relationship between humans and crayfish in Europe. Knowledge and Management of Aquatic Ecosystems. 2016-01-01, čís. 417. Dostupné online [cit. 2016-08-31]. ISSN 1961-9502. DOI 10.1051/kmae/2015038. (anglicky) 
 3. BioLib.cz – Astacidea (raci) - Čeledi. BioLib.cz [online]. [cit. 2023-06-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Crawfish.jpg
Autor: Jj saezdeo, Licence: CC BY-SA 4.0
Logo Wiki Loves Love This photo has been taken in the country: Mexico