Radegast (Moravskoslezské Beskydy)

Radegast
Socha boha Radegasta pod vrcholem stejnojmenné hory
Socha boha Radegasta pod vrcholem stejnojmenné hory
Vrchol1106 m n. m.
Prominence41 m
Izolace2,1 km → Radhošť
SeznamyTisícovky v Česku#183
Hory Moravskoslezských Beskyd
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříMoravskoslezské Beskydy / Radhošťská hornatina / Radhošťský hřbet / Pustevenský hřbet
Souřadnice
Radegast
Radegast
Horninapískovec, slínovec
PovodíOdra, Morava (řeka)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radegast je hora na Radhošťském hřbetu v Moravskoslezských Beskydech, 1 km JZ od Pusteven a 2,5 km VJV od Radhoště. Těsně pod vrcholem se nachází přes 3 metry vysoká socha slovanského boha Slunce a hojnosti Radegasta, kterou vytvořil v roce 1931 Čechoameričan Albín Polášek a podle které je celá hora pojmenovaná. Zalesněno smíšeným lesem s převahou smrku, místy louky s částečnými výhledy.

Vrcholy

Na hřebeni mezi Pustevnami a Radhoštěm jsou celkem 3 vrcholy, které splňují kritéria pro české tisícovky:

Radegast, 1106 m[1], souřadnice 49°28′56″ s. š., 18°15′15″ v. d.
Nejvýchodnější a nejvyšší vrchol, 1 km JZ od Pusteven. Přímo na vrcholu geodetický bod. Těsně pod vrcholem socha boha Radegasta, u které je bufet s občerstvením a upomínkovými předměty. Na severním svahu asi 150 m od vrcholu je horní stanice lyžařského vleku u sjezdovky Cyrilka (125 m).

Radegast - Z vrchol 1, 1100 m[1], souřadnice 49°29′3″ s. š., 18°14′48″ v. d.
Plochý vrchol 600 m západně od Radegasta. Přímo na vrcholu je horní stanice dvou lyžařských vleků u sjezdovek Nad boudou (600 m) a Velká sjezdovka (1100 m), na kterou navazuje lyžařská cesta až do Trojanovic. Vrchol díky sjezdovkám částečně odlesněn, takže umožňuje výhledy, především severním a jižním směrem.

Radegast - Z vrchol 2, 1099 m[1], souřadnice 49°29′13″ s. š., 18°14′17″ v. d.
Velmi plochý vedlejší vrchol Radegasta - Z vrcholu I, 750 m západně. Na jižní části vrcholu horské louky (polany), na vrcholové plošině geodetický bod.

Přístup

Přes všechny 3 vrcholy vede modře značená turistická cesta z Pusteven na Radhošť. Dalšími možnostmi přístupu jsou žlutě značená cesta z jihu od osady Skalíkova louka vedoucí k soše Radegasta, případně zeleně značená cesta z Trojanovic do Dolní Bečvy, která přetíná hřeben v sedle mezi Radhoštěm a Radegastem - Z vrcholem 2. V zimě je možné využít vleků lyžařského střediska Pustevny.

Reference

  1. a b c Základní mapa ČR 1:25 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2021-03-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
New granite sculpture of Radegast.jpg
Autor:

Albín Polášek (sculptor)

, Licence: CC BY-SA 3.0
Nová žulová socha Radegasta na Radhošťském masivu.