Radnice v Jaroměři

Radnice
Poloha
AdresaJaroměř, ČeskoČesko Česko
UliceNám. Československé armády
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky21902/6-1642 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Budova radnice

Radnice v Jaroměři se nachází na zdejším náměstí Československé armády s čp. 16 v okrese Náchod a je od roku 1958 památkově chráněna.

Historie

Tzv. Stará radnice v Jaroměři stojí v jižní frontě náměstí. Na tomto místě dříve stávaly dva gotické měšťanské domy, které zabíraly prostor mezi náměstím a středověkým hrazením města. Původně byla radnice stavbou renesanční, po požáru v roce 1670 byla přestavěna barokně. Ve sklepních prostorách dnešní radnice byla původně městská brána vedoucí směrem k Labi.

Klasicistní přestavba budovy je z roku 1851, přičemž se přestavovala pro okresní soud. Stavitel V. Jiráček přistavěl budově druhé patro, současně byly zbořeny štíty a původní věž. K budově jako její součásti byl připojen po levé straně dům s čp. 15 a později i část domu na pravé straně s čp. 17.

Dnes v budově radnice sídlí obecní úřad a Infocentrum města.[1]

Architektura budovy

Dvoupatrová budova má šestiosé průčelí se sedlovou střechou. Ve střední části 1. patra je balkon na kamenných konzolách, nad středem 2. patra je malý klasicistní štít. Sedlová střecha s hřebenem rovnoběžným s náměstím[2] je zdobena menší čtyřbokou hodinovou věží s jedním ciferníkem na čelní straně směrem do náměstí.[1] Vstupní chodba s valenou klenbou vede na zakrytý radniční dvůr s novodobou pavlačí na všech stranách. Na pravé straně dvora je dvoudílné schodiště do patra.

Hlavní dveře do budovy jsou ve druhé ose zprava. V pravé krajní ose v přízemí je ve zdi kolem stávajícího okna zazděno torzo kamenného portálu.[2]

Místnosti v přízemí radnice jsou zaklenuty valenými a plackovými klenbami s klenebními pásy. Přední část budovy je pravděpodobně renesanční, zadní části jsou mladší a v celé délce jsou uvnitř vidět pozůstatky původní městské hradební zdi. Patrové prostory jsou všechny plochostropé a pro potřeby městského úřadu byly modernizovány.[1]

Historicky nejcennější částí budovy jsou sklepy téměř pod celou budovou. Vstupuje se do nich vlevo od přízemní vstupní chodby jednodílným schodištěm. Zřetelný je ve sklepení pozůstatek původní městské fortny. Ve sklepení je 16 místností různé velikosti. Všechny mají klenuté valené klenby, stavebně se dělí na čtyři rozdílné části. Vpravo od schodiště je ve sklepě patrné schodiště původního domu, po levé straně jsou sklepy vedlejšího původního domu. V době existence fortny byl prostor mezi oběma dnes spojenými budovami a hradbou vyzděn. Existenci zrušené fortny dokládá přízemní prostora zaklenutá na rozdíl od ostatních místností klenebními pásy. Vstupní portál fortny není dnes vzhledem k okenním úpravám zřetelný.[1]

Památková hodnota

Klasicistní dvoupatrová stavba vzniklá přestavbou renesanční radnice a upravovaná ve 20. století s pozůstatky městského opevnění ve sklepeních a pavlačovým dvorem zastřešeným ve 20. století.

Odkazy

Reference

  1. a b c d FIŠERA, Zdeněk. Historické radnice Čech, Moravy a Slezska. 2. díl. Katalog historických radnic H- Ž. Praha: Nakladatelství Libri, 2010. 479 s. ISBN 978-80-7277-399-2. S. 57-58. 
  2. a b Radnice - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2025-02-21]. Dostupné online. 

Literatura

  • DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír. 444 historických měst a městeček České republiky. Praha: Kartografie Praha 224 s. ISBN 80-7011-741-9. S. 54, 69. 
  • KNAPP, Antonín. Paměti královského věnného města Jaroměře nad Labem. Jaroměř: Nákladem královského věnného města Jaroměře, 1887. 267 s. S. obr. příl. S. 82.. 
  • KNAPP, Antonín. Paměti královského věnného města Jaroměře nad Labem. Brno: Garn, 2012. 267 s. ISBN 978-80-86347-15-8. S. obr. příl. S. 82.. 
  • KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. 2: H - Kole. Praha: Nakladatelství Libri, 1997. 938 s. ISBN 80-85983-14-1. S. 574. 
  • ZB. Aula josefovské radnice je nejreprezentativnějším prostorem města: stavební a restaurátorská část byla letošním rokem uzavřena. Náš čas. 1997, roč. 37, čís. 27, s. 5. 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Radnice na Wikimedia Commons

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Jaroměř, radnice.jpg
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 4.0
Jaroměř, okres Náchod.