Radošov (246 m)

Radošov
Vrchol246 m n. m.
PoznámkaZaniklá obec a dvůr
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříBílé Karpaty
Souřadnice
Radošov
Radošov
PovodíMorava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
(c) Radek Linner, CC BY-SA 3.0
Rozhledna na Radošově

Radošov (246 m n. m.) je návrší s plochým vrcholem nacházející se na rozhraní katastrů Hroznové Lhoty, Tasova, Veselí nad Moravou a Blatnice pod Svatým Antonínkem v okrese Hodonín. Na jeho svazích se nacházejí vinice a ze severní strany jej obtéká potok Kozojídka. V minulosti byl osídlen, až do konce druhé světové války zde přetrval dvůr. Dnes vrchol kopce není osídlen, prochází tudy modrá turistická značka vedoucí z Bzence a Veselí nad Moravou na Velkou Javořinu.

Zaniklá obec

Ves Radošov s tvrzí, která na kopci podle pověsti stávala, zanikla nejpozději v 1. polovině 13. století. Uvažuje se, že obyvatelé odešlí z Radošova se podíleli na založení slovenské vsi Radošovce (území při obou stranách hranice tehdy leželo v Lucké provincii), a lze hledat souvislost také mezi jejím zánikem a vznikem obce Hroznová Lhota, která je doložena od roku 1447. Náznaky pozůstatků osady lze nalézt na severovýchodním a východním úpatí kopce Radošova, písemně však doložena není. Název Radošov vznikl odvozením od osobního jména Radoš.

Dvůr Radošov

V 18. století stál na vrcholu kopce ovčín, na jehož místě byl v roce 1757 postaven klasicistní statek. Byl zničen při přechodu fronty dubnu 1945, když z něj po dva týdny trvajících bojích zůstaly jen ruiny a jeho majitelé se zachránili nočním útěkem přes Svatý Antonínek k příbuzným do Ostrožské Lhoty. Úmysl kněze Antonína Šuránka zbudovat na Radošově pomník padlým vojákům rumunské armády sice vzbudil velký zájem rumunského vojenského atašé v Praze, neshledal se však s pochopením představitelů nastupujícího komunistického režimu, kteří si na místě dovedli představit nejvýše památník Rudé armádě, jejíž příslušníci však na Radošově vůbec nebojovali.[1] V současnosti v místě působí Občanské sdružení pro obnovu Radošovského dvora, jehož členové v letech 20082009 odkryli základy budov, obnovili 300 let starou studnu a mají v úmyslu zbudovat na Radošově a ekofarmu s chovem ovcí, koz a vietnamských prasat.[2] V květnu 2014 zde otevřeli 15 metrů vysokou volně přístupnou rozhlednu, kterou navrhla hodonínská architektka Regína Kubrická ve spolupráci s projekční a statickou firmou J2L CONSULT.[3]

Odkazy

Reference

  1. Vzpomínky pana Slavomíra Budaře na P. Šuránka
  2. Radošovský Dvůr - Naše záměry. www.radosovskydvur.wgz.cz [online]. [cit. 2012-10-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-07-18. 
  3. TUREK, Petr. Štěpy otevřely naučnou stezku i rozhlednu. Hodonínský deník.cz [online]. 2014-06-02 [cit. 2015-05-11]. [Štěpy otevřely naučnou stezku i rozhlednu Zdroj: http://hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/stepy-otevrely-naucnou-stezku-i-rozhlednu-20140602.html Dostupné online]. 

Související články

  • Radošov (folklorní soubor)
  • Radošov (hudební skupina)

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Rozhledna Radosov 01.jpg
(c) Radek Linner, CC BY-SA 3.0
Rozhledna na kopci Radošov
RedMountain.svg
a map symbol for a mountain, the center is in the middle of the base line - as opposed to Fire.svg