Radvanická vrchovina

Radvanická vrchovina
Snižující se Radvanická vrchovina (uprostřed), pohled na východ ze sedla mezi Turovem a Pustinami. Vlevo Stárkovské kuesty, na obzoru vpravo Maternický hřbet Jestřebích hor
Snižující se Radvanická vrchovina (uprostřed), pohled na východ ze sedla mezi Turovem a Pustinami. Vlevo Stárkovské kuesty, na obzoru vpravo Maternický hřbet Jestřebích hor

Nejvyšší bod603 m n. m. (Turov)

Nadřazená jednotkaŽacléřská vrchovina (Broumovská vrchovina)
Sousední
jednotky
Jestřebí hory, Polická vrchovina (Polická stupňovina a Polická pánev)
Podřazené
jednotky
Turov

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PolskoPolsko Polsko
PovodíLabe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radvanická vrchovina je geomorfologický okrsek Žacléřské vrchoviny. Jejím nejvyšším vrcholem je Turov (603 m n. m.), který sám o sobě je samostatným specifickým geomorfologickým celkem.

Popis

Radvanická vrchovina se táhne severovýchodním směrem mezi Jestřebími horami a Polickou vrchovinou od Chvalče až po údolí Metuje v Žabokrkách (část Hronova). V podstatě vyplňuje prostor mezi těmito geomorfologickými jednotkami. Ve své severozápadní části nepůsobí nijak výrazně, protože směrem od státní hranice s Polskem ji ohraničuje na severovýchodě masiv Závory (Janovické kuesty) a na jihozápadě Žaltmanský hřbet Jestřebích hor, obojí převyšující 700 m n. m., zatím co Radvanická vrchovina zde dosahuje u Chvalče něco málo přes 550 m n. m. a mírně přesahuje na území Polska.

Jihovýchodním směrem za údolím Jívky je výraznějším hřbetem Pánova hora (539 m n. m.), na kterou navazuje absolutně nejvýraznější dominanta vrchoviny i celé krajiny za údolím Bysterského potoka, tj. Turov (603 m n. m.), nazývaný též Blaník Jiráskova kraje.

Kromě výše uvedených údolí potoka Jívka a Bysterského potoka přetíná v její jihovýchodní části vrchovinu dále šikmo potok Rokytník a především Dřevíč. Od Turova na jihovýchod se vrchovina snižuje (vrch Na Kopci 482 m n. m. mezi údolím Rokytníka a Dřevíče). Dále mezi údolími Dřevíče a Metuje se vypíná poslední výrazný vrch Radvanické vrchoviny Homole (472 m n. m.)

V této části na jihovýchod od Turova však vrchovinu převyšují ze severu Stárkovské kuesty Polické stupňoviny a z jihu Maternický hřbet Jestřebích hor. Severněji je však Turov v dané oblasti nejvyšší; převyšuje jej totiž až masiv Švédského vrchu (660 m n. m.) v Jestřebích horách dále na severozápad, nacházející se naproti Pánově hoře (539 m n. m.) v Radvanické vrchovině.

Turistické trasy

Z pohledu pěší turistiky je významný pouze Turov, na který vede zelená a modrá značka, k nimž je možné se dostat nejlépe z Hronova po červené přes Jírovu horu nebo po zelené a modré přes Maternici podle potoka Materník údolím na rozhraní Žaltmanského a Maternického hřbetu Jestřebích hor. Doporučený okruh z Hronova s využitím mapy.cz je https://mapy.cz/s/2oLPl nebo https://mapy.cz/s/2oLQC.

Pokud jde o cyklostezky, za zmínku stojí č. 4093 na hranici mezi Jestřebími horami a Radvanickou vrchovinou údolím potoka Jívka přes Radvanice do Chvalče. Území samozřejmě protínají i některé další cesty např. ze Stárkova č. 4304 (navazuje na 4093) nebo 4020 už z Hronova, poté pod Turovem (možno vyjet na Turov, vede na něj asfaltovaná silnice), dále údolím Bysterského potoka do Stárkova a údolím potoka Dřevíč do Jívky.

Vrcholy

Aktuální názevNěmecký názevNadmořská výška
Turov602
WęglarzAckerberg567
Malý Turov560
Pánova hora539
Na Kopci483
Homole472

Fotogalerie

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
RadvVrch.png
Autor: Maternice, Licence: CC BY-SA 4.0
Radvanická vrchovina na východ ze sedla mezi Turovem a Pustinami. Vlevo Stárkovské kuesty, na obzoru vpravo Maternický hřbet Jestřebích hor
Radvanická Vrchovina JV.jpg
Autor: Maternice, Licence: CC BY-SA 4.0
Na fotografii jsou tři geomorfologická pásmaː vpravo Jestřebí hory, uprostřed nízko Radvanická vrchovina a nad ní Závora, za ní vpravo jako malá stolová hora je vidět Turov, nejvyšší kóta Radvanické vrchoviny
RadvUbociTurova.jpg
Autor: Maternice, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled na sever ze severního úbočí Turova: les na úbočí Turova, poté les na na Pánově hoře a Stárkovské kuesty
RadvStark JEST.jpg
Autor: Maternice, Licence: CC BY-SA 4.0
Radvanická vrchovina na východ od Turova ve středním plánu; v popředí Stárkovské kuesty (Ptáčnice) a v pozadí Maternický hřbet Jestřebích hor (Na Souši)
Turov-RadvanickáVrchovina.jpg
Autor: Maternice, Licence: CC BY-SA 4.0
Turov, pohled ze západu z úbočí Jestřebích hor, východně od Chlívců; za ním v dálce vrchol Hradiště (Grodczyn) v Levínské vrchovině (již na poském území)