Radyvyliv

Radyvyliv
Радивилів
Radyvyliv – znak
znak
Radyvyliv – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC+2
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
OblastRovenská
RajónDubenský
Radyvyliv
Radyvyliv
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha5,06 km²
Počet obyvatel10 190
Hustota zalidnění2 013,8 obyv./km²
Správa
Oficiální webmrada.ucoz.ua
Adresa obecního úřaduвул. Паркова 5
35500 м. Радивилів
Telefonní předvolba3633
PSČ35506
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radyvyliv (ukrajinsky Радиви́лів, do r. 1940 Радзивилів; polsky Radziwiłłów; rusky Радивилов; v letech 19401993 Červonoarmijsk (Червоноармійськ)) je nevelké město na západní Ukrajině. Leží ve Volyni, zhruba na půli cesty mezi Lvovem a Rovnem v Dubenském rajónu Rovenské oblasti. V roce 2006 zde žilo 10 300 obyvatel.

Městem prochází železniční magistrála Lvov – Kyjev (úsek KrasneZdolbuniv, který byl roku 2007 modernizován včetně místního nádraží); Přes Radyvyliv vede také evropská silnice E40, vedlejší silnice odtud vede do Počajeva. V hospodářství převládá drobný průmysl.

Dějiny

Město bylo prvně zmíněno roku 1564 jako majetek polsko-litevského šlechtického rodu Radziwiłłů, od nějž se také odvozuje název. Po 3. dělení Polska se stal pohraničním městečkem Ruského impéria; byl zde čilý hraniční přechod se sousedními Brody, které již patřily habsburské Haliči.

V 19. století Radyvyliv poměrně prosperoval: roku 1870 získal status města a o tři roky později sem byla přivedena důležitá přeshraniční železnice. V roce 1910 zde žilo 14 600 osob, což je o polovinu více než dnes. Těžké boje I. světové války, polsko-ukrajinské a polsko-sovětské války, doprovázené nepokoji ukrajinských nacionalistů v době, kdy Radyvyliv patřil Polsku (19201939), připravily město o dvě třetiny obyvatel. Roku 1939 obsadil Volyň Sovětský svaz; název města odkazující k polské šlechtě již nevyhovoval, a tak se z Radyvylova stalo sídlo rajónu Červonoarmijsk. Nacistická okupace (19411944) znamenala konec několika tisíc místních židů. Po 2. světové válce bylo město obnoveno, své původní velikosti však nedosáhlo.

Současnost. Kultura

I v době samostatné Ukrajiny, kdy se město vrátilo k původnímu názvu, je ospalým městečkem, ve kterém není příliš pamětihodností. Stojí zde chrám Alexandra Něvského (1874), z místní synagógy je dnes kino. Radyvyliv je však zajímavý tím, že zde pobývalo množství slavných spisovatelů:

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Radyvyliv 2007.jpg
Autor: Володимир Ящук, Licence: CC BY-SA 3.0
Радивилів (Радивилов, Radyvyliv) - місто на Рівненщині
Coat of Arms of Rivne Oblast.svg
Coat of arms of Rivne Oblast, Ukraine
COA Radvilov.PNG
Coat of Arms Radviliv Rivne Oblast Ukraine
Flag of Rivne Oblast.svg
Flag of Rivne Oblast, Ukraine