Rafael Soběhrd Mnišovský

Raphael Sobiehrd-Mnishovsky
Narození1580
Horšovský Týn
Úmrtí21. listopadu 1644 (ve věku 63–64 let)
Praha
Povoláníkryptograf, právník, učitel, básník a jazykovědec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rafael Soběhrd Mnišovský, eventuálně Mišovský (158021. listopadu 1644), byl český právník a spisovatel, jeden z potenciálních autorů Voynichova rukopisu.

Životopis

Narodil se v Horšovském Týně. Studoval v Praze u jezuitů, kde se seznámil s česko-polským autorem Bartolomějem Paprockým z Hlahol. Jeho Diadochus přeložil do češtiny. Poté studoval v Paříži a v Římě, kde získal titul doktora veškerých práv. Následně se stal sekretářem kardinála Khlesla, později vychovatelem syna Ferdinanda II. (pozdějšího císaře Ferdinanda III.), kterého naučil velmi dobře česky. V době českého stavovského povstání se postavil na stranu císaře, což mu po porážce povstání roku 1621 vyneslo uvedení do šlechtického stavu a zisk přídomku "ze Sebuzína a Herštejna" ke jménu. Poté působil jako jeden z hlavních rekatolizátorů, za což získal darem od císaře mnoho pozemků původně patřících popraveným či uprchlým protestantům. Byl jmenován sekretářem při české dvorské kanceláři, královským prokurátorem a roku 1640 místokomořím při zemských deskách.[1] Zemřel v Praze.

Voynichův rukopis

Psal též básně a k jeho koníčkům patřila kryptografie. Byl též blízkým přítelem učence Jana Marka Marciho z Kronlandu a právě jemu měl Mnišovský prozradit detaily o Voynichově rukopisu. Marci v dopise, který byl nalezen spolu s rukopisem, uvádí, že mu Mnišovský sdělil, že rukopis zakoupil za 600 zlatých císař Rudolf II., ale v chaosu stavovského povstání se z rudolfinských sbírek ztratil. Mnišovský bývá někdy z tohoto důvodu označován za možného autora rukopisu, tedy toho, kdo díky své zálibě v kryptografii dílo vytvořil a jako starobylé a tajuplné ho za vysokou sumu nabídl císaři Rudolfovi, díky čemu také znal detaily o osudu rukopisu, o jehož existenci v Rudolfových sbírkách jinak nejsou informace z jiných zdrojů. Další indicií je, že roku 1618 Mnišovský prý Marcimu řekl, že vytvořil nerozluštitelnou šifru. Je možné, že Voynichův rukopis měl být její ukázkou.

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Rafael Myškovský ze Sebuzína (J. Balzer).png
Autor: Johann Balzer, Licence: CC BY-SA 4.0
Rafael Myškovský ze Sebuzína (by J. Balzer, F. M. Pelcl - Abbildungen Bohmischer und Mahrischer Gelehrten und Kunstler‎)