Rakouské velvyslanectví v Praze

Rezidence velvyslanectví
Palác Hložků ze Žampachu
Účel stavby

sídlo Rakouského velvyslanectví v Praze

Základní informace
StavebníkHložkové ze Žampachu
Poloha
AdresaPraha 1-Hradčany, Praha, ČeskoČesko Česko
UliceKanovnická 70/4
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rakouské velvyslanectví v Praze (německy Österreichische Botschaft in Prag) je stálé bilaterální diplomatické zastoupení Rakouské republikyČesku. Sídlo velvyslanectví se nachází v  ulici Viktora Huga 500/10 v Praze 5 - Smíchově, rezidence velvyslanců je v barokním paláci Hložků ze ŽampachuKanovnické ulici 70/4 na pražských Hradčanech. Současnou velvyslankyní je J.E. Bettina Kirnbauer.

Historie

Po zániku Rakouska-Uherska v roce 1918 vznikla potřeba zřízení rakouského velvyslanectví v novém Československu. V roce 1919 byl pověřen zřízením diplomatického zastoupení v Praze Ferdinand Marek. 11. dubna 1922 předal československému prezidentu Masarykovi své pověření rakouského vyslance.

Po anšlusu Rakouska nacistickým Německem v roce 1938 bylo velvyslanectví uzavřeno. Marek přesto zůstal v Praze a usiloval o obnovu činnosti. Od provizorní československé vlády si nechal schválit obnovu činnosti a hned po skončení války, už 12. května 1945, práci velvyslanectví skutečně znovu zahájil. Ještě v květnu téhož roku však byl zatčen sovětskými osvoboditeli a v roce 1947 zemřel ve vězení v Moskvě. Budova velvyslanectví v té době sloužila jako útočistě pro osoby prchající do Rakouska.[1]

Po potlačení Pražského jara vojsky Varšavské smlouvysrpnu 1968 vydával tehdejší velvyslanec a pozdější rakouský prezident Rudolf Kirchschläger i přes zamítavý příkaz z Vídně výjezdní víza československým státním občanům a umožnil tak tisícům osob pokojně vycestovat do Rakouska.

Místa a organizace

Rakouského kulturního fóra v budově františkánského kláštera na Jungmannově náměstí.

Diplomatické zastoupení a konzulát se nacházejí v ulici Viktora Huga 500/10 v Praze 5 -Smíchově. Budova z konce 19. století je již od roku 1922 v majetku rakouského státu.

Rakouské kulturní fórum v Praze (Österreichisches Kulturforum Prag) sídlí v budově někdejšího františkánského kláštera na Jungmannově náměstí 18 v Praze 1.

Rakouské honorární konzuláty jsou v Brně a v Českých Budějovicích.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Österreichische Botschaft in Prag na německé Wikipedii.

  1. Die Anfänge der Österreichischen Botschaft in Prag webové stránky velvyslanectví (německy)

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Hradčany palác Hložků 2.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Praha 1-Hradčany palác Hložků ze Žampachu
Austria Bundesadler.svg
Coat of arms of Austria: Coat of arms of Austria, depicting the black eagle. (Not official Version with several mistakes in colours, dimensions and other.)
Praha Rakouské kulturní fórum 1.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Jungmannovo náměstí